0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak uniknąć bankructwa - praktyczne porady

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Prowadząc własną firmę, przedsiębiorca musi pamiętać nie tylko o dobrej koncepcji na produkt lub usługę, ale również dobrej organizacji, zarządzaniu i gotowości do zmian. Jednak okazuje się, że nie jest to takie proste. Coraz więcej przedsiębiorstw boryka się z problemami finansowymi, których konsekwencją jest nierzadko upadłość firmy. Jak uniknąć bankructwa?

Zarządzaj odpowiedzialnie swoimi zasobami

Według raportu KRD, w pierwszej połowie 2019 roku upadłość ogłosiło 282 firmy. Co zrobić, aby nie znaleźć się wśród tych przedsiębiorców? Zacznijmy od tego, czym dysponuje każdy z przedsiębiorców. Zasoby możemy podzielić na: ludzkie, pieniężne, rzeczowe oraz informacyjny. Wszystkie powinny być tak samo ważne, ponieważ są kluczem do osiągnięcia sukcesu przez przedsiębiorstwo. Jednak samo posiadanie każdego z tych zasobów nie wystarczy. Musimy również potrafić odpowiednio nimi zarządzać. Podstawową kwestią, z jakiej powinien zdać sobie sprawę przedsiębiorca, jest to, że nie ma osoby znającej się na wszystkim. Jedna osoba nie będzie w stanie zapanować nad wszystkimi zasobami. Brak kompetentnych ludzi na odpowiedzialnych stanowiskach to jedna z kwestii, która może doprowadzić do bankructwa.

Dobre rozdysponowanie kapitału nie polega na szukaniu jak największych oszczędności kosztem swoich pracowników lub kontrahentów. Takie działania nie doprowadzą do niczego dobrego. Należy również pamiętać o odpowiednim doborze kontrahentów. Po pierwsze sprawdźmy najważniejsze informacje na temat danego przedsiębiorstwa  w CEIDG lub KRS. Po drugie dopilnujmy wszelkich formalności, które zagwarantują nam zabezpieczenie w razie pojawienia się problemów. Sporządźmy właściwą umowę, wystawiajmy oraz zbierajmy rachunki lub faktury. Po trzecie sprawdźmy, czy dany przedsiębiorca wywiązuje się właściwie z należności wobec innych przedsiębiorców. Możemy to zrobić, wypełniając krótki formularz na stronie BIG InfoMonitor. Dostęp do takich informacji umożliwi nam uniknięcie zatoru płatniczego, z którym boryka się wiele małych i średnich przedsiębiorstw z sektorów: handlu, transportu i przemysłu.

Restrukturyzacja, czyli bądź gotowy na zmiany

Jeśli przedsiębiorstwo boryka się z poważnymi problemami finansowymi, wówczas dobrym rozwiązaniem może być restrukturyzacja. Jednak należy pamiętać, że oznacza to wiele zmian oraz gotowości do podejmowania wyzwań. Proces ten dotyczy wielu płaszczyzn przedsiębiorstwa, które zostaną zmodernizowane oraz naprawione. Wszystkie działania powinny być zgodne z ustawą z dnia 15 maja 2015 roku prawo restrukturyzacyjne (DzU z 2015 r. poz. 978). Restrukturyzacja firmy może polegać na wdrożeniu jednego z czterech schematów. Każdy z nich ma na celu chronić przedsiębiorcę przed najgorszym scenariuszem, czyli bankructwem. Dla niektórych przedsiębiorców takie rozwiązanie jest jedynym wyjściem z kryzysowej sytuacji. Dzięki temu zyskują szansę na uregulowanie swoich zobowiązań wobec wierzycieli, unikając egzekucji oraz upadłości likwidacyjnej.

4 scenariusze procesu restrukturyzacji

Przyjrzyjmy się zatem możliwościom, jakie gwarantuje nam Prawo restrukturyzacyjne. Pierwszy ze scenariuszy to zatwierdzenie układu, czyli przedsądowe ustalenie warunków porozumienia pomiędzy dłużnikiem a wierzycielami, które następnie zatwierdza sąd. Kolejną metodą jest restrukturyzacja pod pełnym nadzorem sądu. Strony zawierają układ po zatwierdzeniu w trybie uproszczonym spisu wierzytelności. Nad całym procesem czuwa nadzorca sądowy. Jednak kontrolę nad majątkiem ma dłużnik. Trzecia możliwość to postępowanie układowe. W tym przypadku nadzorca sądowy kontroluje cały proces wraz z ograniczeniem możliwości zarządzania majątkiem przez dłużnika. Jest to rozwiązanie stosowane zazwyczaj w przypadku kilku aktywnych postępowań egzekucyjnych wobec przedsiębiorcy, którego długi prowadzą do sporów. Czwarty scenariusz zakłada rozpoczęcie postępowania sanacyjnego. W takiej sytuacji odbiera się dłużnikowi prawo do kontroli nad firmą oraz jej majątkiem. Funkcje te przejmuje wyznaczony przez sąd doradca restrukturyzacyjny. 

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów