Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak zablokować wiadomości e-mail i spam w Gmailu oraz Google Plus?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Poczta Gmail regularnie otrzymuje nowe funkcje, mające pomóc użytkownikom w intuicyjnej nawigacji oraz zwiększeniu wydajności w pracy. Od kilku miesięcy Google rozpoczęło intensywne działania, związane z integracją kluczowych usług. Jeśli logujemy się przykładowo na pocztę Gmail, to automatycznie przechodząc na YouTube jesteśmy zalogowani z poziomu adresu e-mail. Podobnie mechanizm ten działa w przypadku serwisu społecznościowego Google Plus. Jedną ze zmian, które mogą być uciążliwe dla internautów, jest możliwość wysyłania wiadomości e-mail z poziomu Google Plus, do wszystkich użytkowników zalogowanych w serwisach Google. Jest to o tyle nieprzemyślane rozwiązanie, że pozwala na przesyłanie wiadomości bez konieczności znajomości adresu e-mail adresata. Pozwala też uniknąć takich problemów jak spam w Gmailu i Google Plus. 

Spam w Gmailu i Google Plus

Posiadając dużą liczbę aktywnych znajomych możemy być zatem narażeni na niechciany spam w gmailu i na Google Plus. Co więcej, przez takie niedociągnięcie, w przypadku polubienia lub udostępnienia popularnych aktywności, istnieje prawdopodobieństwo otrzymania wielu niechcianych wiadomości. Na szczęście istnieje prosty sposób na to, by uniknąć tego typu przypadków. Poniżej prezentujemy praktyczną metodę na wyłączenie przesyłania niepożądanego spamu.

  • W pierwszej kolejności logujemy się na pocztę Gmail, klikamy na ikonkę koła zębatego, znajdującego się w prawym górnym rogu, a następnie przechodzimy do zakładki Ustawienia.

  • Na podstronie Ogólne przechodzimy do wiersza Wysyłaj e-maile z Google+, znajdującego się pod kategorią Widok wątku, a następnie przy pytaniu Kto może wysyłać do Ciebie e-maile z Twojego profilu Google+? zaznaczamy Nikt.

  • Uwaga – opcja ta jest obecnie w fazie testów i nie wszyscy użytkownicy mogą mieć do niej dostęp. Google jednak zapowiedziało, że sukcesywnie będzie dodawać nowe funkcjonalności u kolejnych odbiorców.

Dzięki powyższym krokom możemy skutecznie ograniczyć spam od niepowołanych użytkowników.

Google Plus może nie cieszy się jeszcze tak dużą popularnością, jak choćby konkurencyjny Facebook, jednak regularnie notuje nowych użytkowników. Już teraz miesięczny przyrost odwiedzin jest wyższy niż w serwisie Marka Zuckerberga. Oznacza to, że w przeciągu pięciu lat może zdobyć pozycję lidera wśród portali społecznościowych. Warto jednak zwrócić uwagę, że są to dane statystyczne wynikające ze wspomnianego już połączenia usług oferowanych przez Google. W praktyce duża liczba kont zakładana jest automatycznie wraz ze skrzynką Gmail. Nie zmienia to faktu, że w grudniu 2013 roku zanotowano ponad 540 milionów aktywnych użytkowników Google Plus i liczba ta rośnie każdego miesiąca.

W naszym kraju Google Plus dopiero raczkuje – internauci przyzwyczajeni byli dawniej do NK, a obecnie Facebooka, jednak nie można lekceważyć tej platformy pod kątem marketingowym, a także bezpieczeństwa. Opisana wyżej luka, pozwalająca wysyłać maila do odbiorców bez znajomości dokładnego adresu, tylko to udowadnia. Na co zatem jeszcze zwracać uwagę?

Jeśli korzystasz z Google Plus do celów prywatnych, to unikaj nadmiernego udostępniania rozmaitych aktywności. To, co podoba Ci się obecnie, niekoniecznie będzie interesujące następnego dnia lub za tydzień. Możesz zatem spotkać się z regularnym publikowaniem na Twojej tablicy informacji, które nie muszą być interesujące. Ta sama zasada dotyczy również przesyłanych wiadomości do innych użytkowników – jeśli są to znajomy to jeszcze można przymknąć na ten aspekt oko, jednak nieznajomi podzielający (lub nie) nasze zdanie na wybrany temat, mogą skutecznie zaspamować naszą skrzynkę odbiorczą.

Warto, abyś ograniczył również wysyłane przez siebie treści do poszczególnych znajomych lub osób trzecich – w przypadku popularnych tematów, możesz spotkać się z niespodziewaną aktywnością większej grupy, co doprowadzi do ciągłego otrzymywania kolejnych niepożądanych wiadomości. Pod żadnym pozorem nie klikaj również w rozmaite łańcuszki czy inne podejrzane linki z szokująca treścią, bądź zachęcająca do wzięcia udziału w konkursie z rzekomymi nagrodami – najczęściej są to strony, próbujące wyłudzić od nas dane do konta, a nawet pieniądze.

Odrobina zdrowego rozsądku, czy wybór i selekcja publikowanych treści oraz ich odbiorców, to najważniejsze czynniki, które pomogą w sukcesywnej obronie przed spamem w serwisie społecznościowym Google Plus. Warto wziąć je pod uwagę tym bardziej, że być może to właśnie to miejsce będzie za kilka lat najpopularniejszą platformą społecznościową wśród internautów.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów