0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak założyć firmę przez internet?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Założenie firmy to marzenie niejednego z nas. Choć wiążące się z tym obowiązki zniechęcają nas do podjęcia tego kroku, to jednak korzyści wiążące się z pracą na własny rachunek z pewnością przewyższają potencjalne straty. Sprawdźmy jak założyć firmę przez internet.

Jednoosobowa działalność gospodarcza - główne zalety

Wśród wielu rodzajów działalności gospodarczej, największą popularnością zdecydowanie cieszy się jednoosobowa działalność gospodarcza. To forma biznesu, w którym pracujemy na własny rachunek - produkujemy produkty lub świadczymy usługi, które stanowią naszą ciężką pracę. 

Jakie są zalety założenia jednoosobowej działalności gospodarczej? Oczywiście możliwość decydowania o swoim losie zawodowym i nieograniczony potencjał zarobków. To my decydujemy, ile czasu spędzamy na rozwijaniu swojej firmy. To my mamy bezpośredni wpływ na stawki, za jakie sprzedajemy klientom dobra. To ogromna odpowiedzialność, ale też niesamowita satysfakcja, móc zarobić na życie dzięki swojemu pomysłowi, determinacji i ciężkiej pracy.

Sama działalność jednoosobowa to najprostsza forma, która nie wymaga od nas spełnienia szeregu formalności. Jak założyć firmę przez internet? To bardzo proste, szczególnie gdy skupiamy swoje plany właśnie wokół JDG. 

Jak otworzyć firmę? Tradycyjnie czy przez internet? 

Istnieje kilka sposobów na założenie własnej firmy jednoosobowej. W przeszłości chęć utworzenia własnego biznesu wiązała się z wizytą w urzędzie gminy, gdzie niezbędne było ręczne wypełnienie wniosku, a następnie wręczenie go urzędnikowi, który zarejestruje działalność. To pewny, wciąż aktualny proces, który cieszy się niesłabnącą popularnością wśród osób, które nie chcą lub nie mogą realizować urzędowych formalności z wykorzystaniem dobrodziejstwa internetu. 

Jak założyć firmę przez internet? Obecnie to jedna z prostszych czynności, jakie możemy wykonać za pomocą rządowych stron rejestracyjnych. Działalność jednoosobowa to forma prawna o tak prostej strukturze, że bez problemu dokonamy wszelkich formalności z poziomu kanapy we własnym salonie. 

Wniosek o wpis do CEIDG - jak zrobić to zdalnie? 

Jak założyć firmę przez internet przy wykorzystaniu profilu zaufanego? Wystarczy, że na odpowiedniej stronie internetowej złożymy wirtualny wniosek o wpis do rejestru CEIDG-1 online. Za pośrednictwem naszego profilu zaufanego możemy wypełnić kreator wniosku o utworzenie działalności gospodarczej, a zaraz po tym wysłać go do odpowiedniego urzędu. Nasz wirtualny wniosek zostanie przekazany do Głównego Urzędu Statystycznego, Urzędu Skarbowego, a następnie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wraz z przyjęciem wniosku staliśmy się szczęśliwymi posiadaczami własnej firmy. 

Jeśli jednak nie chcemy zakładać profilu zaufanego ePUAP, a także nie dysponujemy podpisem elektronicznym, możemy wypełnić anonimowy wniosek o wpis do CEIDG, a następnie otrzymany kod powinniśmy zanieść do urzędu gminy, gdzie urzędnik stwierdzi założenie działalności. W tej sytuacji musimy udać się do urzędu, jednak formalność potrwa nie więcej, niż kilka minut. 

Dane niezbędne do poprawnego wypełnienia wniosku CEIDG 

By założyć swoją działalność gospodarczą, będziemy musieli już na etapie wypełniania wniosku mieć w głowie pewne informacje, które z punktu widzenia formalnej ewidencji są obowiązkowe. Pierwsza informacja to nazwa naszej firmy. Najczęściej jednoosobowa działalność gospodarcza bierze swoją nazwę od imienia i nazwiska właściciela.

We wniosku musimy podać informacje o dacie rozpoczęcia działalności oraz siedzibie firmy. I znowu, jeśli jest to działalność jednoosobowa, nic nie stoi na przeszkodzie, by siedzibą firmy był nasz własny adres zamieszkania. Pamiętajmy również o tym, by podać kod PKD, który określa przedmiot naszej działalności. Warto w tym celu zapoznać się z bazą kodów PKD i wybrać jeden główny oraz kilka dodatkowych kodów, które najlepiej obrazują naszą działalność i jej przedmiot. 

Te dane na samym początku będą wystarczające, by w ogóle rozpocząć działalność gospodarczą. To dane, których potrzebuje ZUS (szczególnie chodzi o datę rozpoczęcia działalności), Urząd Skarbowy i oczywiście Główny Urząd Statystyczny. 

Inne formalności związane z założeniem jednoosobowej działalności gospodarczej

Czy przy zakładaniu działalności przez internet musimy spełnić dodatkowe formalności? Jest kilka kwestii, które musimy określić jeszcze przed startem biznesu.

Na początku forma opodatkowania. W tym obszarze mamy kilka możliwości, jednak zdecydowana większość osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą decyduje się na uiszczanie podatku na zasadach ogólnych. Oznacza to, że dochód roczny do kwoty 85 528 złotych jest obarczony podatkiem o wartości 17%, a każdy dochód przewyższający to podatek 32% od nadwyżki. Inne rozwiązania to podatek liniowy ze stałą stawką 19%, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, a także karta podatkowa. 

Jeśli nasza firma wymaga tego, niezbędne będzie założenie rachunku firmowego. Obecnie każdy bank oferuje nam możliwość założenia takiego konta, a to, na jaką instytucję się zdecydujemy, zależy jedynie od naszych preferencji w tym zakresie. Pamiętajmy też o księgowości naszej firmy i rozpoczęciu współpracy z biurem rachunkowym, o ile nie chcemy prowadzić ksiąg finansowych samodzielnie. 

Działalność regulowana? Warto to sprawdzić 

Nie każdy pomysł na biznes pozwala nam na szybkie założenie działalności i spełnienie wszystkich formalności związanych z otwarciem firmy przez internet. Warto przyjrzeć się, czy charakter działalności, jaki chcemy wykonywać, nie jest w żaden sposób ograniczony potrzebą posiadania odpowiedniego pozwolenia. Obecnie w Polsce możemy wymienić:

  • działalności regulowane,
  • działalności licencjonowane,
  • działalności koncesjonowane,
  • działalności wymagającej zezwolenia.

Przykładem takich aktywności jest na przykład prowadzenie działalności opierającej się o gry losowe, działalność turystyczna, działalność medyczna, przewozy osób i mienia, prowadzenie kantoru, produkcja alkoholu i wiele innych. Pełną listę znajdziemy na stronach rządowych zajmujących się rejestracją działalności o ograniczonym polu działania. 

Kiedy możemy zaczynać biznes? 

Zgodnie z przepisami, dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej to pierwszy dzień, w którym możemy realizować swoją bazową aktywność, polegającą na oferowaniu usług, lub produktów klientom. Jeśli we wniosku o założenie działalności online wybraliśmy datę przyszłą, to do tego czasu nie możemy świadczyć działalności.

Jeśli na dzień rozpoczęcia działalności wybraliśmy możliwie najszybszy termin, to wraz z zatwierdzeniem wniosku o wpis do CEIDG przez urzędnika bądź potwierdzeniem wysłania wniosku online, nasza działalność może ruszyć, i od tego momentu rozwijać skrzydła. 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów