0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Dedykowane oprogramowanie w e-sklepie - czy warto?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Sprawdzone oprogramowanie do sklepu internetowego to podstawa prawidłowego działania naszej witryny. Trzeba pamiętać, że platforma do sprzedaży online w przypadku wielu firm to podstawowe źródło przychodów, więc należy zadbać o niezawodność wybranego rozwiązania. Kiedy tak naprawdę warto postawić na dedykowane oprogramowanie w sklepie internetowym?

Własny e-sklep - wybór oprogramowania do zarządzania produktami

Decydując się na stworzenie sklepu internetowego, w którym będziemy oferować nasze produkty do wyboru mamy kilka rodzajów oprogramowania do łatwego nim zarządzania. Możemy skorzystać z rozwiązań darmowych, które niestety w wielu przypadkach bez specjalistycznej konfiguracji okazują się mało stabilne. Do wyboru również mamy oprogramowanie pudełkowe, jednak tego typu dystrybucje również wymagają od przedsiębiorcy chociaż podstawowej wiedzy z zakresu programowania i konfigurowania serwera. Dobrym pomysłem wydaje się wybór oprogramowania SaaS, czyli Software as a Service. Są to systemy zarządzania treścią utrzymywane na serwerach usługodawcy, który przekazuje nam dostęp do panelu administracyjnego za określoną, abonamentową opłatę. Tego typu oprogramowanie ma jednak sporo wad, na przykład brak możliwości dowolnego edytowania plików strukturalnych naszej strony WWW — większość firm nie udostępnia możliwości zarządzania dokumentami znajdującymi się na serwerze. Optymalnym, chociaż i kosztownym rozwiązaniem dla właścicieli małych i średnich firm chcących zacząć sprzedawać swój asortyment w sieci jest dedykowane oprogramowanie, przygotowywane przez profesjonalistów.

Dlaczego warto wybrać dedykowane oprogramowanie do e-sklepu?

Tworzone przez przedsiębiorstwa zewnętrzne oprogramowanie dedykowane do zarządzania sklepem internetowym to najlepsze rozwiązanie dla firm chcących sprzedawać swoje produkty w sieci. Przedsiębiorca zlecający usługę przygotowania takiego systemu do zarządzania e-sklepem może określić, jakie funkcje powinien zawierać w sobie panel administracyjny oraz czego nie powinien mieć. Opracowywane przez specjalistów oprogramowanie dopasowane jest do potrzeb przedsiębiorcy, a co najważniejsze — w każdej chwili możemy uzyskać dostęp do plików strukturalnych z wykorzystaniem połączenia FTP. Takiej możliwości nie mamy chociażby w przypadku rozwiązań Software as a Service. Możemy postawić na nieszablonowe, niewykorzystywane przez konkurencję rozwiązania, a firma wykonująca nasze zlecenie w większości przypadków oferuje darmowe wsparcie techniczne w okresie wdrożenia. Warto jednak wspomnieć, że wielu specjalistów za niewygórowaną kwotę decyduje się na zarządzanie naszym sklepem internetowym po zakończeniu okresu wdrożeniowego.

Wszystko ma swoje wady i zalety

Żeby nie było tak kolorowo warto również zwrócić uwagę na wady jakie niesie dedykowane oprogramowanie. Podstawowym problemem tego typu oprogramowania jest cena. Koszt opracowania dedykowanego systemu do zarządzania e-sklepem znacznie przewyższa rozwiązania SaaS, pudełkowego oprogramowania do sklepu online czy ceny zlecenia usługi dostosowania darmowych systemów. Oprogramowanie dedykowane często nie jest również wybierane przez właścicieli przedsiębiorstw z racji obawy o to, że nie będzie ono działało poprawnie. Chociaż byśmy do realizacji naszego zlecenia wybrali najlepszą firmę, to nigdy nie będziemy mieli stuprocentowej pewności, że opracowany system będzie dział wydajnie. Wszystko dlatego, że nie został on wcześniej wypróbowany przez innych użytkowników i to my będziemy swoistego rodzaju „królikami doświadczalnymi”. Jak widać, nawet dedykowane oprogramowanie ma kilka wad. Jeśli nie boimy się zainwestować większych funduszy na stworzenie i wdrożenie dedykowanego systemu do zarządzania sklepem internetowym i za wszelką cenę chcemy zrealizować nasze wizje, to może warto spróbować?

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów