Przeprowadzanie wszelkiego rodzaju płatności elektronicznych w miejscu pracy powinno dotyczyć wyłącznie spraw służbowych. Nie tylko dlatego, że tracimy w ten sposób cenny czas, który możemy wykorzystać na pracę. Nie chodzi również wyłącznie o przełożonego, który widząc nasze zachowanie, może nam o tym przypomnieć w najmniej oczekiwanym momencie. Kluczową kwestią jest bezpieczeństwo płatności elektronicznych i naszych prywatnych danych. Komputer w firmie musi być bezpieczny, by sprostać takim zadaniem.
Bezpieczeństwo płatności elektronicznych a komputer w firmie
Przeciętny użytkownik z reguły nie ma pełnej wiedzy dotyczącej możliwości oraz systemu bezpieczeństwa w obsługiwanym sprzęcie. Brak odpowiedniej zapory, programów antywirusowych czy regularnych aktualizacji może zagrozić bezpieczeństwu płatności elektronicznych. Jeśli jednak wymaga tego sytuacja lub wręcz jest to nasze zadanie w pracy, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach:
- Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z płatnościami elektronicznymi, warto najpierw zadzwonić bezpośrednio do działu pomocy technicznej wybranej placówki bankowej, gdzie można uzyskać wszelkie odpowiedzi na pojawiające się wątpliwości, w tym dotyczące bezpiecznej płatności online.
- Zwracaj uwagę na certyfikat bezpieczeństwa SSL – adres strony bankowej lub platformy zakupowej powinien zaczynać się od przedrostka https://.
- Wszelkie transakcje przeprowadzaj w spokoju i bez pośpiechu. W sieci można natrafić na strony, które podszywają się pod prawdziwe banki lub platformy zakupowe. W razie wątpliwości lepiej zwrócić się z pomocą do fachowca, zasięgnąć porad w sieci i poczytać opinie internautów – jeśli natrafimy na próbę wyłudzenia, to z pewnością szybko znajdziemy odzew ze strony osób trzecich.
- Płatności wykonuj tylko z bezpiecznych urządzeń, które znasz. Nawet jeśli w pracy jest kilka komputerów biurowych, to korzystaj tylko z tego, który znasz pod kątem możliwości i poziomu bezpieczeństwa.
- Zwracaj również uwagę na to, czy przeglądarka internetowa nie zapisuje haseł – często domyślnie zaznaczona jest komenda zapisz hasło, dlatego poszczególne kroki logowania wykonuj spokojnie i uważnie czytaj wszystkie komunikaty wyświetlane na ekranie.
- Nigdy nie podawaj numeru PIN do kont oraz karty za pośrednictwem wiadomości e-mail lub telefonicznie. Jeśli spotkasz się z taką sytuacją, to jest to na pewno próba wyłudzenia. Banki nie proszą o tego rodzaju informacje, choć w ostatnich miesiącach jest to nagminnie używana przez cyberprzestępców metoda.
Komputer w firmie, elektroniczne płatności i wirusy
Oprogramowanie antywirusowe powinien mieć każdy podłączonym do Internetu komputer w firmie i w domu. Jeśli rozpoczynasz pracę na nowym stanowisku, w pierwszej kolejności upewnij się, że sprzęt ma zainstalowane odpowiednią i - przede wszystkim - aktualną ochronę przed wirusami. Jeśli nie jesteś pewny, czy na komputerze znajdują się odpowiednie zabezpieczenia, to najlepiej poproś o pomoc specjalistów. Oprócz regularnej aktualizacji zwracaj szczególną uwagę na czy komputer w firmie ma dostępną bazę wirusów, gdyż ich nowe wersje pojawiają się praktycznie każdego dnia.
Warto również na bieżąco obserwować, jak się zachowuje komputer w firmie. Jeśli pewnego dnia zaczyna pracować wolniej, otwierają się niepożądane okna w przeglądarce lub zauważyliśmy wyraźne zmiany w interfejsie użytkownika to znak, że należy porządnie przeskanować system. Przyczyną może być również bałagan na dysku, dlatego od instalacji pierwszych programów należy pilnować porządku i systematycznie tworzyć kopie zapasowe dokumentów i ważnych plików. Ponadto nie jest polecane samodzielne wyszukiwanie wirusów na dysku i ich manualne usuwanie – nawet jeśli znamy lokalizację, to bez odpowiedniego programu antywirusowego możemy tylko zaszkodzić systemowi operacyjnemu komputera.
Jeśli masz pewność, że nie posiadasz odpowiedniej ochrony na dysku, skorzystaj z darmowych skanerów online, które w szybki i prosty sposób wykryją ewentualne zagrożenie. Sprawdzone i w pełni bezpieczne skanery znaleźć można wyłącznie na oficjalnych stronach dystrybutorów zajmujących się ochroną antywirusową. Skanery warto stosować nawet wtedy, kiedy mamy zainstalowane dodatkowe zabezpieczenia, jednak warto pamiętać o tym, że nie jest wskazane skanowanie dwoma programami jednocześnie.
Bezpieczne i zgodnie z powyższymi wskazówkami korzystanie z urządzenia, jakim jest komputer w firmie pozwoli zaoszczędzić czas, pieniądze oraz nerwy w sytuacji kryzysowej lub wymagającej szybkiego i zdecydowanego działania. Komputer to tylko maszyna, która może odmówić posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie. Niemały wpływ na pracę sprzętu ma jednak użytkownik, dlatego szanujmy nasze miejsce pracy, starając się wykorzystywać pełny potencjał wyłącznie w celach do tego przeznaczonych.