Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Konto firmowe - na co zwrócić uwagę?

Wielkość tekstu:

Konto firmowe pozwala skutecznie oddzielić finanse prowadzonej działalności od prywatnych. Sprawdź, czym wyróżnia się najlepsze konto firmowe.

Z konta firmowego korzysta coraz więcej przedsiębiorców. Dzięki posiadaniu osobnego rachunku do biznesu, przedsiębiorcy zyskują dostęp do ofert oraz usług finansowych niezbędnych do prowadzenia biznesu. Jakie cechy związane z kontem firmowym mogą być istotne, jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą?

Koszty konta firmowego - czy może być darmowe?

Obecnie założenie konta osobistego jest najczęściej bezpłatne. A ile zapłacisz za prowadzenie konta firmowego? Okazuje się, że właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych wcale nie muszą ponosić dużych opłat za prowadzenie rachunku bankowego. Miesięczna opłata zazwyczaj nie jest wygórowana, a ponadto w wielu bankach po spełnieniu prostych warunków, można mieć darmowe konto firmowe. Przeważnie wiąże się to z koniecznością wykonania przynajmniej jednego przelewu do ZUS-u lub minimalnymi wpływami na rachunek bankowy w ciągu miesiąca. Wówczas miesięczna opłata za prowadzenie kont firmowych jest anulowana.

Jednak koszty konta bankowego dla firm nie kończą się na podstawowych opłatach. Zanim wybierzesz konto firmowe, koniecznie sprawdź tabelę opłat i prowizji. Obecnie banki starają się zachęcić swoich klientów do bankowości internetowej zamiast częstych wizyt w oddziałach banku. Dlatego spore opłaty naliczane są za wypłatę i wpłatę gotówki w oddziale, natomiast zdecydowanie bardziej opłaca się korzystać z bankowości elektronicznej, gdyż bezpłatne przelewy zazwyczaj są możliwe przez internet lub w aplikacji mobilnej.

Najlepsze konta firmowe poza brakiem opłat za prowadzenie rachunku firmowego czy transakcje bezgotówkowe, zapewniają także darmowe wydanie karty debetowej czy wypłatę gotówki z bankomatów w danym banku. Dodatkowo, w ramach programu Polska Bezgotówkowa, można niedużym kosztem wyposażyć się w terminal płatniczy, który w niejednej działalności gospodarczej jest niezbędny.

Usługi przydatne przy jednoosobowej działalności gospodarczej

Na ewentualny ranking kont firmowych obecnie duży wpływ mogą mieć dodatkowe usługi, które oferują przedsiębiorcom banki. Zacznijmy od tego, że tylko założenie konta firmowego umożliwia split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności VAT. Mając osobne konto firmowe i będąc płatnikiem VAT, można łatwiej zarządzać tym aspektem swojego biznesu. Kontrahenci otrzymują osoby numer konta firmowego, a na rachunek Twojej firmy trafia przelew podzielony na kwotę netto oraz podatek.

W przypadku kont osobistych nie możesz także liczyć na dedykowane oferty, z którymi spotkał się każdy, kto posiada konto dla firm. Są to takie rozwiązania jak leasing, kredyt inwestycyjny czy limit odnawialny przy rachunku. Oddzielenie finansów firmowych od konta prywatnego pozwala lepiej ocenić zdolność kredytową przedsiębiorcy i zaproponować mu rozwiązania adekwatne do jego sytuacji finansowej.

Wreszcie nowoczesne rachunki bankowe mogą pomóc Ci w prowadzeniu rachunkowości w firmie. Każdy przedsiębiorca musi co miesiąc wykonać przelew do ZUS czy urzędu skarbowego, a także prowadzić chociażby księgę przychodów i rozchodów. Innowacyjne konto bankowe oferuje znacznie więcej niż możliwość rozliczania się z urzędami i kontrahentami. W niektórych bankach znajdziesz pełną gamę usług, od programu do fakturowania przez narzędzia do samodzielnej księgowości po możliwość współpracy z biurem rachunkowym. Propozycje mogą być zróżnicowane i warto zestawić je z własnymi oczekiwaniami, zanim zdecydujesz o założeniu konta. Zatem jeżeli szukasz właśnie oferty konta firmowego, warto zobaczyć ofertę przygotowaną przez bank. Wejdź na stronę https://www.citibank.pl/konta-firmowe/ i poznaj szczegóły.

Prowadzenie rachunku pomocniczego

Dla wielu przedsiębiorców istotnym aspektem w odpowiedzi na pytanie, jakie konto firmowe wybrać będzie nie tylko jakość usług banku, ale również dostępność dodatkowych rachunków firmowych. Coraz więcej osób rozlicza się w obcych walutach, dlatego dobrym wyborem będzie w ich przypadku konto walutowe. Warto sprawdzić, ile kosztuje taki rachunek i czy naliczane są np. opłaty za przelewy zewnętrzne. W przypadku kont walutowych najczęściej możesz spotkać się ze stałą, miesięczną opłatą, natomiast poszczególne operacje nie są dodatkowo płatne. Dlaczego opłaca się zakładanie rachunków walutowych? Przede wszystkim posiadając tego typu konto, to Ty decydujesz, kiedy ma nastąpić przewalutowanie. Posiadając wyłącznie rachunki firmowe w PLN, przewalutowanie następuje automatycznie, nie zawsze po korzystnym kursie.

Artykuł sponsorowany

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów