0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Kontrola z ZUS i US jeszcze w czasie pandemii!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Jak na ten moment końca epidemii w naszym kraju nie widać, dopiero co zdążyliśmy pobić rekord ilości wykrytych zakażonych osób w trakcie jednej doby, a już ZUS i US zapowiadają kontrole jakie mają nadejść wraz z końcem pandemii. Czego może dotyczyć kontrola z ZUS lub US? Odpowiedzi znajdziemy w zapisach Tarcz Antykryzysowych.

Tarcza Antykryzysowa - z czego najczęściej korzystali przedsiębiorcy?

Tarcza Antykryzysowa wraz ze swoimi licznymi aktualizacjami zagwarantowała różnym grupom społecznym rozmaite ulgi i formy wsparcia w związku z COVID-19. Do najważniejszych form wsparcia zalicza się:

  • zwolnienie ze składek ZUS,
  • mikropożyczkę 5 000 zł,
  • dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej,
  • dofinansowania do wynagrodzeń przy ogłoszonym przestoju lub przy obniżeniu wymiaru czasu pracy pracowników,
  • świadczenie postojowe,
  • dodatkowy zasiłek opiekuńczy,
  • ulga w opłacaniu składek bez opłaty prolongacyjnej – odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty należności z tytułu składek.

Według Ministerstwa Rozwoju najwięcej środków finansowych zostało przeznaczone m.in. na:

  • zwolnienie ze składek ZUS (1,9 mln rozpatrzonych pozytywnie wniosków) - łącznie 7,4 mld zł ,
  • mikropożyczkę 5 000 zł - 6,5 mld zł,
  • świadczenie postojowe 2,8 mld zł.

Wedle wstępnych wyliczeń, do polskich firm trafiło na ten moment ok. 79 mld zł.

Kontrola z ZUS i US - czego może dotyczyć?

Każdy przedsiębiorca, który zdecydował się na skorzystanie z ulg oferowanych w ramach Tarczy Antykryzysowej, powinien spodziewać się że po epidemii kontrola z ZUS bądź z US będzie wielce prawdopodobna. Co w pierwszej kolejności może być weryfikowane przez te instytucje? W wielu przypadkach, przyznanie ulgi z tarczy uzależnione było od przychodów jakie uzyskiwał dany przedsiębiorca. Należy więc spodziewać się kontroli czy to ZUS czy US w kontekście osiąganych przez przedsiębiorcę przychodów, gdy wnioskowało się m.in. o świadczenie postojowe, zwolnienie ze składek ZUS czy o dofinansowanie kosztów prowadzenia działalności.

ZUS i US podkreślają, że będą również analizować indywidualne przypadki, w których mogło dochodzić do zaniżania przychodów w danym okresie.

Kontrola z ZUS, US bądź z PUP mogą również mieć na celu zweryfikowanie na jakie cele zostały przeznaczone środki otrzymane w ramach Tarczy Antykryzysowej.

Koronawirus jeszcze nie opuścił granic naszego kraju a nad każdym polskim przedsiębiorcą korzystającym z Tarczy Antykryzysowej wisi widmo kontroli z ZUS bądź z innych instytucji decyzyjnych w ramach udzielanych pomocy. Instytucje te będą weryfikowany nawet fakt czy pomoce nie nakładały się na siebie pod kątem celu na jaki powinny zostać przeznaczone. Osoby prowadzące działalność powinny być przygotowane na wizyty urzędników.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów