0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Podatek od nadmiarowych zysków - czy trzeba będzie go płacić?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Na skutek walki z panującym kryzysem Rząd zapowiedział wprowadzenie nowej daniny, jaką będzie podatek od nadmiarowych zysków. Kto będzie podlegać opodatkowaniu nową daniną oraz ile wyniesie stawka podatku? Sprawdziliśmy!

Czym jest podatek od nadmiarowych zysków?

Podatek od nadmiarowych zysków jest nową daniną, którą zapowiedział Rząd w celu zwalczania panującego kryzysu gospodarczego. Jego wprowadzenie wynika m.in. z Rozporządzenia Rady (UE) 2022/1854 z dnia 6 października 2022 r. w sprawie interwencji w sytuacji nadzwyczajnej w celu rozwiązania problemu wysokich cen energii.

Jak wskazuje art. 13 Rozporządzenia Radu (UE) 2022/1854: ,,w obecnej sytuacji właściwe wydaje się podjęcie działań na szczeblu Unii poprzez wprowadzenie składki solidarnościowej od unijnych przedsiębiorstw i stałych zakładów prowadzących działalność w sektorze ropy naftowej, gazu ziemnego, węgla i rafinacji w celu złagodzenia bezpośrednich skutków gospodarczych gwałtownego wzrostu cen energii dla budżetów organów publicznych, odbiorców końcowych i przedsiębiorstw w całej Unii. Taka składka solidarnościowa powinna być środkiem wyjątkowym i ściśle tymczasowym.”.

Zgodnie z zapowiedziami podatek od nadmiarowych zysków miał wynosić 50% wartości uzyskanych zysków nadzwyczajnych.

Kogo obejmie podatek od nadmiarowych zysków?

Nowa danina miała w pierwotnym założeniu obejmować spółki Skarbu Państwa, firmy energetyczne jak również prywatne przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 pracowników (bez względu na rodzaj branży).

Na początku marca 2023 wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował jednak, że poza spółkami energetycznymi podatek od nadmiarowych zysków ma objąć jeszcze wyłącznie spółki górnicze i naftowe.

Czy podatek od nadmiarowych zysków wejdzie w życie?

Regulacje wprowadzone przez Komisję Europejską niejako narzucają obowiązek dostosowania do nich polskich przepisów. Obowiązek ten został zrealizowany częściowo w stosunku do spółek paliwowych i energetycznych poprzez wprowadzenie mechanizmu zamrożenia cen energii oraz gaz dla odbiorców. Natomiast wprowadzenie podatku od nadmiarowych zysków dla innych branż nie jest jeszcze przesądzone.

Jak podaje Rząd, na ten moment zostały wprowadzone rozwiązania, które wypełniają oczekiwania przewidziane w unijnych regulacjach, co oznacza, że może nie być podatku od nadmiarowych zysków.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów