0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Możliwość obciążenia dłużnika kosztami windykacji

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Wierzyciel, decydując się na egzekwowanie swoich należności za pomocą firmy windykacyjnej, musi być świadomy poniesienia kosztów prowadzonej windykacji przedsądowej - samo zlecenie prowadzenia windykacji czy też przygotowanie wezwań do zapłaty stanowią dodatkowe koszty. Jednakże o ile wcześniej wierzyciel zadba o możliwość obciążenia dłużnika kosztami windykacji  – może je odzyskać.

Czy istnieje możliwość obciążenia dłużnika kosztami windykacji?

Każdy przedsiębiorca w toku prowadzenia swojej działalności z pewnością spotkał się z problemem nieuregulowanej faktury bądź rachunku ze strony swojego klienta. Ten problem szczególnie dotyka firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, gdyż zazwyczaj nie nie posiadają wśród swoich pracowników specjalistów, zajmujących się windykacją należności w związku z tym coraz częściej korzystają z usług zewnętrznych firm windykacyjnych. Jak nie trudno się domyślić, główny problem tego rozwiązania stanowią koszty takich usług, którymi zasadniczo nie można pokryć dłużnika i to na wierzycielu spoczywa obowiązek uiszczenia zapłaty za świadczone usługi.

Możliwość obciążenia dłużnika kosztami windykacji - regulacje prawne

Znana zasada obowiązująca w całym prawie cywilnym - zasada swobody umów daje możliwość obciążenia dłużnika kosztami przeprowadzonej windykacji. Aby tak mogło się stać, w umowie zawieranej pomiędzy podmiotami dokonującymi transakcji (przedsiębiorca/klient) powinien znaleźć się zapis, w przypadku opóźnienia w zapłacie należności wierzyciel ma prawo zlecić windykację zewnętrznej firmie na koszt odbiorcy, w tym wysyłać wezwania do zapłaty i obciążać kosztami za te czynności dłużnika. Przy czym istotne jest, aby już na etapie tworzenia takiej umowy określić koszty przyszłej windykacji.

Warto na etapie konstruowania powyższego zapisu w umowie przyjrzeć się reakcji kontrahenta. Jeżeli stanowczo nie będzie zgadzał się na takie rozwiązanie, możemy domyślić się, że nie jest pewny swojej wypłacalności bądź terminowych zapłat.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów