Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Na tropie nieuczciwego kontrahenta

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Zdarza się, że przy podpisywaniu umowy z nowym kontrahentem przedsiębiorcy opierają się wyłącznie na jego zapewnieniach oraz własnych obserwacjach. Tymczasem uczciwość kontrahenta może budzić wątpliwości. Warto więc ją wcześniej gruntownie sprawdzić, minimalizując ryzyko związania współpracy gospodarczej z nieuczciwym partnerem biznesowym. Jak tego dokonać? Można ufać bezgranicznie swoim przyjaciołom czy członkom rodziny, ale na zaufanie w praktyce nie ma miejsca w świecie biznesu. 

Nawet wieloletnia współpraca z kontrahentem nie gwarantuje, że nagle nie zacznie on działać na szkodę naszej firmy. Istotne jest, aby w biznesie udaremniać wszelkie próby oszustwa czy nadużyć w stosunku do naszej działalności gospodarczej. Takie ryzyko niestety istnieje i nie można go lekceważyć.

Niestety liczba przestępstw gospodarczych dokonywanych w Polsce w ostatnich latach wciąż jest duża. To pokazuje tylko pewną skalę przestępczości gospodarczej. Warto więc się bronić przed takim ryzykiem w najbardziej skuteczny sposób.

Można tego dokonać, skrupulatnie sprawdzając informacje o każdym kontrahencie lub kliencie, z którym chcemy podpisać umowę.

Umożliwia to wywiad gospodarczy, którego nie należy mylić z nielegalnym szpiegostwem gospodarczym. To dwa zupełnie odmienne pojęcia. Wywiad gospodarczy ma za zadanie dostarczyć podmiotom gospodarczym cennych informacji o ich kontrahentach w celu podjęcia trafnych decyzji biznesowych w warunkach pełnej informacji.

Jak wytropić nieuczciwego kontrahenta?

Będąc początkującym przedsiębiorcą należy wiedzieć, gdzie szukać podstawowych informacji o kontrahencie znając jego nazwę działalności czy NIP. Na tropie nieuczciwego kontrahenta warto sprawdzić dostępne wpisy.

Uwaga!

W pierwszej kolejności, weryfikacji rzetelności kontrahenta należy dokonać na podstawie dostępnego online, jawnego dla wszystkich wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej czy Krajowego Rejestru Sądowego.

Dzięki nim przedsiębiorca uzyskuje informacje o tym, czy firma kontrahenta w ogóle jest zarejestrowana i jaka jest jej bieżąca kondycja finansowa. Jeśli firma zalega z płatnościami albo ma niejasną sytuację prawną, przedsiębiorca powinien ocenić, czy ryzyko podjęcia współpracy z nią nie jest za wysokie i czy nie wiąże się z prawdopodobieństwem wystąpienia wysokich strat.

Ponadto pojawiły się nowe wykazy umożliwiające sprawdzenie kontrahenta.

Ważne!

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, w zakładce dotyczącej Krajowej Administracji Skarbowej można skorzystać z Wykazów podmiotów niezarejestrowanych, wykreślonych lub przywróconych do rejestru jako podatnicy VAT.

Przedsiębiorca nie musi podejmować się samodzielnie weryfikacji uczciwości swoich kontrahentów. Może zlecić takie zadanie w ramach outsourcingu. 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów