0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Czy kontrahent jest zarejestrowany do VAT - jak to potwierdzić?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Od 2015 roku istnieje możliwość skontrolowania, czy kontrahent jest zarejestrowany do VAT. Jak sprawdzić, czy kontrahent jest zarejestrowany do VAT i kiedy w zasadzie jest to konieczne?

Czy kontrahent jest zarejestrowany do VAT? - Portal Podatkowy

Pierwszym miejscem, gdzie można skontrolować nabywcę pod kątem rejestracji VAT, jest portal Ministerstwa Finansów. W odpowiednie pola wprowadza się NIP kontrahenta.

Pytający może otrzymać jeden z trzech dostępnych komunikatów:

  • Podmiot o podanym identyfikatorze podatkowym NIP nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT,

  • Podmiot o podanym identyfikatorze podatkowym NIP jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny,

  • Podmiot o podanym identyfikatorze podatkowym NIP jest zarejestrowany jako podatnik VAT zwolniony.

Nie jest jednak możliwe sprawdzenie, od kiedy kontrahent jest zarejestrowany do VAT.

Usługa sprawdzania statusu VAT kontrahenta jest dostępna w ramach nowego kanału komunikacji administracji podatkowej z podatnikami.

Do kogo skierowana jest usługa sprawdzania czy kontrahent jest zarejestrowany do VAT?

Usługa sprawdzania czy kontrahent jest zarejestrowany do VAT, skierowana jest przede wszystkim do sprzedawców towarów w ramach odwrotnego obciążenia (towarów wymienionych w załączniku nr 11 ustawy o VAT). Wynika to z faktu, że od 1 lipca 2015 roku została wprowadzona zmiana w zakresie tego mechanizmu, która określa, że można zastosować procedurę odwrotnego obciążenia, o ile nabywca jest czynnym podatnikiem VAT. W rezultacie wychodząc naprzeciw podatnikom, Ministerstwo Finansów umożliwiło sprawdzenie statusu kontrahenta za pomocą dedykowanego systemu.

Ulga na złe długi a sprawdzenie czy kontrahent jest zarejestrowany do VAT

Ulga na złe długi to kolejna rzecz, w której przypadku warto sprawdzić, czy kontrahent jest zarejestrowany do VAT.

Zgodnie z przepisami przedsiębiorca może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, a więc nie została uregulowana przez kontrahenta w ciągu 150 dni od dnia upływu terminu płatności wykazanego na fakturze. Jest to tak zwana ulga na złe długi.

Jednak aby skorzystać z powyższej ulgi na złe długi, również konieczne jest spełnienie określonych warunków. Bardzo ważne, aby na dzień złożenia deklaracji, w której wykazuje się ulgę, nabywca był czynnym podatnikiem VAT niebędącym w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji. Można to sprawdzić właśnie na stronie Ministerstwa Finansów.

 

Uwaga!

Podatnicy nadal mogą korzystać z weryfikacji statusu kontrahenta za pomocą zaświadczenia z urzędu skarbowego bądź telefonicznie.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów