0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Wojna na Ukrainie - pomoc w opłacaniu składek ZUS dla przedsiębiorców

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Od tygodnia jesteśmy świadkami okrutnej i nieuzasadnionej agresji Rosji na Ukrainę. Dla Polaków jest to szczególnie trudne, ponieważ w Polsce żyje i pracuje bardzo wielu Ukraińców. Od tygodnia cała Polska staje na wysokości zadania i robi wszystko co może, aby pomóc naszym sąsiadom.

Wojna na Ukrainie ma też wymierne skutki, które dotykają polskich przedsiębiorców. Powody są różne. Zamknięte rynki zbytu i przerwany łańcuchy dostaw. Z drugiej strony wiele osób wyjechało walczyć o swój kraj i nagle zabrakło wielu rąk do pracy. W związku z przy polscy przedsiębiorcy zaczynają odczuwaćtrudności finansowe.

Pomoc w opłacaniu składek ZUS

Pomoc w opłacaniu składek ZUS zapowiedziała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prof. Gertruda Uścińska:

Płatnicy składek, którzy w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie mają trudności z terminowym opłaceniem składek na ubezpieczenia, mogą skorzystać z pomocy ZUS. Chodzi m.in. o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie ich na raty. W wyjątkowych przypadkach po spełnieniu określonych warunków składki mogą być także umarzane.

Przypomniała także, jak starać się o pomoc w opłacaniu składek ZUS:

O wsparcie można zwrócić się do doradcy ds. ulg i umorzeń, który udzieli wszelkich informacji o pomocy udzielanej przez ZUS. Doradca pomoże wypełnić wniosek i skompletować niezbędne dokumenty. Z doradcą można skontaktować się telefonicznie lub umówić się na e-wizytę.

Rodzaje pomocy w opłacaniu składek ZUS

Przypomnijmy, że płatnik składek (przedsiębiorca) może starać się o pomoc w różnej formie:

  • odroczenie terminu zapłaty składek - opcja ta jest dostępna dla płatników, którzy nie mają zaległości w opłacanych składkach, jednak sytuacja aktualna nie pozwala na terminowe wywiązanie się z tego obowiązku,

  • rozłożenie na raty zaległości w ZUS - to możliwość, z której mogą skorzystać płatnicy składek, którzy już mają zaległości w ZUS. zawarcie układu ratalnego zatrzymuje bieg postępowania egzekucyjnego,

  • wniosek o umorzenie składek - w wyjątkowych sytuacjach płatnik może zwrócić się do ZUS o umorzenie naliczonych składek, jeśli nie ma szans ani perspektyw na poprawienie sytuacji finansowej.

Ostatecznie to ZUS decyduje, czy wyrazi zgodę na konkretną formę pomocy. Warto również pamiętać, że są to rozwiązania dostępne dla przedsiębiorców stale. Nie są to nowe rozwiązania wdrożone z powodu konfliktu zbrojnego.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów