0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Pracownik zorganizowany i efektywny - od poniedziałku do piątku

Wielkość tekstu:

Artykuł zewnętrzny

Autor: Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl

Pięć dni rządzących naszym życiem. Od poniedziałku do piątku. Jak to wszystko się zaczęło? Będziesz pewnie zaskoczony tym, że nasz tydzień pracy wygląda tak dopiero od 1940 roku. Właśnie wtedy ustanowiono pięciodniowy system czasu pracy. Możemy podziękować za to Henry’emu Fordowi. Zmniejszył on swoim pracownikom wymiar godzinowy pracy, dając im wolną sobotę  i niedzielę, bez ograniczenia wypłaty.

Poniedziałek 
Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy są niewyspani oraz mają przed sobą wizję kolejnych pięciu dni w pracy. Aby się dobudzić, możesz porozmawiać ze swoim kolegą z pracy o tym, jak spędziliście weekend, kogo spotkaliście, jak wypoczywaliście. Standardowy small-talk w poniedziałek rano z pewnością doda Ci trochę energii. Potem jednak rób to, co do ciebie należy, nawet jeśli nie jest to przyjemne – odczytaj zaległe maile, rozpocznij nowe projekty i nadrób to, czego nie skończyłeś w piątek – zachęca Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Ponadto, poniedziałek jest najlepszym dniem na ogłaszanie nowości. Wtedy nasze umysły są wypoczęte po weekendowym odsypianiu, gotowe na wszelkie nowinki i informacje dotyczące pracy na najbliższy tydzień. Jeśli jesteś pracodawcą – to w poniedziałek właśnie ogłoś nowy projekt, informuj o awansach oraz innych istotnych wydarzeniach. Pracowniku – to w pierwszym dniu tygodnia zacznij rozmowy z szefem dotyczące upragnionej przez ciebie podwyżki. Jeśli jednak chcesz oznajmić, że odchodzisz – poniedziałek jest najlepszym dniem także i na takie newsy – stwierdza Małgorzata Majewska. 

małgorzata_majewska_monsterpolska

Wtorek
Dla niektórych jest on najnudniejszym dniem ze wszystkich. W rzeczywistości jest najbardziej efektywnym Dlaczego? Bo dopiero wtedy właściwie ze świeżym umysłem rozpoczynamy pracę, porzucając poniedziałkowe przygnębienie. Rada: weź na siebie więcej zadań, skoncentruj się i staraj się jak najbardziej skupić na pracy właśnie we wtorek. Czas będzie mijał szybciej, jeżeli zostawisz za sobą poniedziałkową depresję i przestawisz się na produktywny oraz aktywny tryb działania.

Środa
Według niektórych środa jest, zaraz po piątku, najprzyjemniejszym dniem tygodnia. Dlaczego? Bo wszystko czego podejmiesz się w środę, ma większe szanse na sukces. Środa to serce tygodnia, w pracy wszystko jest w pełnym toku, człowiek działa wtedy efektywniej i zdecydowanie bardziej kreatywnie – zauważa Małgorzata Majewska. Jest to również jeden z bardziej ruchliwych dni, jeżeli chodzi o media społecznościowe, więc jeżeli chcesz się z kimś spotkać albo być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami, środa to najlepszy na to czas. Tylko pamiętaj, aby nie przesiadywać non stop na Facebooku lub Tweeterze. 

Czwartek
W czwartek odczuwamy pierwsze objawy silnej tęsknoty za weekendem. Myślimy sobie: jeszcze trochę i będę wolny. Czwartek jest wspaniałym dniem, ponieważ większość kadry zarządzającej ma poczucie, że tydzień prawie dobiega końca, bardziej elastycznie podchodzą do czasu spotkań i obciążania pracowników dodatkowymi obowiązkami. Ciężką pracę, wymagającą koncentracji i efektywności, zacznij najlepiej już rano. Nie tylko dlatego, że dzięki temu szybciej minie Ci dzień. Co więcej, dzięki temu możesz spodziewać się zdecydowanie mniej stresującego piątku. Dużo się uśmiechaj – jeszcze tylko chwila i będziesz w domu! 

Piątek 
Wreszcie upragniony piątek. Wyluzuj się i działaj spokojnie. Nie zmarnuj  tego czasu. Piątek to odpowiedni dzień na dokończenie i podpisanie umów. Zabierz klienta na obiad, w pracy wykorzystaj czas na integrację z zespołem, zaplanuj działania na przyszły tydzień i dokończ w miarę możliwości swoje zadania, aby nie zaczynać weekendu ze świadomością, ile pracy czeka cię w poniedziałek – podsuwa Małgorzata Majewska. Weź jednak pod uwagę, że zgodnie z etykietą biurową, piątek nie jest odpowiednim dniem na rozmowę o twoim awansie, chyba że będzie to inicjatywa kierownictwa. Nie jest to też odpowiednia pora, żeby rozpocząć albo zakończyć walkę o swoją pozycję w biurze. 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów