0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

System motywacyjny, czyli jak zachęcić pracownika do pracy

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Firma, która zatrudnia pracowników, musi mieć na względzie, że sukces przedsiębiorstwa zależy w dużej mierze od zaangażowania i satysfakcji  z pracy zatrudnionych osób. W celu zmobilizowania pracowników do efektywniejszej pracy przedsiębiorcy stosują system motywacyjny. Takie zabiegi mogą dać wiele korzyści pracodawcy w postaci zwiększonego zaangażowania pracowników w wykonywaną pracę.

Rodzaje systemów motywacyjnych

W praktyce istnieje wiele systemów motywacyjnych, które mają na celu zwiększenie zaangażowania pracowników. Systemy motywacyjne dzieli się na:

  • finansowe - np. premie uznaniowe lub premie uzależnione od wyników pracy, a także podwyżki. Niektóre firmy stosują konkursowy system przyznawania dodatkowego wynagrodzenia. Oznacza to, że w firmie ogłaszany jest konkurs, np. na najwyższe wyniki sprzedażowe, a na koniec roku pracownicy z najlepszymi wynikami otrzymują nagrodę pieniężną;

  • pozapłacowe - np. karta MultiSport, opieka medyczna, kursy języków obcych, wyjazdy integracyjne, bony świąteczne. Jednak stosując pozapłacowy system motywacyjny, pracodawca powinien poinformować pracowników, że bonus ten jest dodatkiem do wynagrodzenia. Ma to na celu uświadomienie pracownikom, że otrzymali coś dodatkowego, z dobrej woli pracodawcy.

Jak stworzyć właściwy system motywacyjny?

System motywacyjny spełnia swoje zadanie pod warunkiem, że przynosi korzyści pracownikom. Wybierając system motywacyjny, pracodawca powinien mieć na względzie rodzaj i czas wykonywanej przez pracowników pracy. Może się bowiem okazać, że przy określonym systemie pracy nie każdy z oferowanych dodatków jest dostępny dla danej grupy pracowniczej. Dlatego też w niektórych sytuacjach warto skorzystać z pomocy specjalisty, który dobierze optymalny system motywacyjny w zależności od środowiska pracy oraz specyfiki działalności.

Jakie korzyści daje system motywacyjny?

Warto zadbać o to, by w przedsiębiorstwie stosowany był system motywacyjny. Jest to bowiem czynnik korzystny zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawcy.

Pracownicy wykazują większe zaangażowanie w pracę, czerpiąc z niej większą satysfakcję. Ponadto dodatkowe korzyści mogą przyczynić się do zmniejszenia rotacji, przez co firma stanie się bardziej stabilna.

Dzięki stosowaniu systemów motywacyjnych pracodawca postrzegany jest jako szef, który dba o swoich pracowników, co wpływa na pozytywny wizerunek firmy. Dzięki czemu pracownicy nie odejdą z pracy do konkurencji, która kusić będzie wyższym wynagrodzeniem.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów