0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Unijny pakiet podatkowy - jakie zmiany szykuje?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Komisja Europejska planuje wprowadzenie zmian na gruncie podatkowym. Zmiany te dotkną wszystkich podatników, a w szczególności branże turystyczną czy finansową. Najszersze zmiany szykują się w podatku VAT oraz dochodowym. Uproszczenia pojawią się także dla podmiotów dokonujących transakcji wewnątrzwspólnotowych. Pakiet zmian został podzielony na dwa etapy. Pierwsze plany zapowiadane są już na jesień 2020 roku. Kolejne zaś na lata 2022-2023. Co przyniesie unijny pakiet podatkowy?

Co obejmie unijny pakiet podatkowy?

Pierwsza z istotnych zmian będzie dotyczyła przedsiębiorców pośredniczących internetowo w usługach najmu nieruchomości lub transportu. Będą oni musieli bowiem do 31 stycznia każdego roku za rok ubiegły gromadzić i przekazywać organom podatkowym informacji na temat o danych użytkowników, pobieranych wynagrodzeniach, prowizjach i podatkach, a także danych adresowych i okresie wynajmu. Zmiany będą dotyczyły podatku VAT i dochodowego. W zakresie podatku akcyzowego ma zostać stworzony akcyzowy pakiet e-commerce dotyczący sprzedaży wysyłkowej wyrobów akcyzowych.

Zmiany w zakresie VAT

W zakresie podatku VAT planowane jest zniesienie zwolnienia przedmiotowego VAT dla niektórych usług finansowych i ubezpieczeniowych m.in w zakresie outsourcingu oraz usług internetowych. Rozszerzony zostanie mechanizm VAT-OSS dla sprzedaży usług elektronicznych na rzecz osób fizycznych w UE, który polega na tym że przedsiębiorca płaci zagraniczny podatek we własnym kraju, a ten przekazywany jest do właściwego kraju. Zmiany będą dotyczyły także rozliczania procedury VAT marża przez biura podróży. Co ciekawe planowane jest uproszczenie w transakcjach wewnątrzunijnych bowiem przedsiębiorca zarejestrowany do VAT UE nie będzie musiał rejestrować się w innym państwie członkowskim. Dodatkowo wymiana informacji o transakcjach wewnątrzwspólnotowych pomiędzy administracjami skarbowymi ma przebiegać w czasie rzeczywistym. W planach jest także poszerzenie zakresu e-fakturowania, oraz uproszczenie deklaracji VAT i innych obowiązków sprawozdawczych.

Zmiany w zakresie PIT

Pakiet podatkowy ma obejmować także polepszenie współpracy w przypadku sporów odnośnie podwójnego opodatkowania. Ma zostać również zaostrzona wzajemna informacja odnośnie dochodów z kryptowalut.

Planowane jest także stworzenie Karty Praw Podatnika która będzie zawierała prawa przysługujące podatnikom szczególnie przy współpracy z organami podatkowymi.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów