0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Mikrorachunek podatkowy - nadchodzące zmiany

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Od 1 stycznia 2020 r. wszystkim podatnikom nadano indywidualny mikrorachunek podatkowy, który służy do regulowania należności z tytułu PIT, VAT i CIT. Dotychczas nie sprecyzowano dokładnie o jakich należnościach budżetowych mowa. Obecnie MF pracuje nad rozporządzeniem które precyzuje jakie dokładnie należności powinny być regulowane za pośrednictwem mikrorachunku podatkowego!

Mikrorachunek podatkowy

Rachunek bankowy służący do wpłat należności z tytułu podatków zwany potocznie mikrorachunkiem podatkowym obowiązuje od 1 stycznia 2020 roku. Weryfikacji mikrorachunku podatnicy dokonują na podstawie numeru Pesel lub NIP.

Aby zweryfikować numer mikrorachunku bankowego należy korzystac z generatora MF: https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego
Na mikrorachunek trafiają głównie zobowiązania z tytułu PIT, CIT i VAT, opłaty oraz niepodatkowe należności budżetowe, które dotychczas regulowane były bezpośrednio na rachunki bankowe organów skarbowych. Niektóre opłaty takie jak np. podatek od nieruchomości czy opłaty lokalne, mimo zmian nadal regulowane są jak dotychczas, czyli na rachunek bankowy odpowiedniego organu.

Co nowego wprowadza projekt rozporządzenia?

Nowy projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie określenia rodzajów podatków, opłat lub niepodatkowych należności budżetowych, których wpłata jest realizowana przy użyciu mikrorachunku podatkowego, precyzuje jakie dokładnie zobowiązania mają być regulowane za pośrednictwem mikrorachunku podatkowego. Rządowy projekt wskazuje katalog rodzajów podatków wraz z ich symbolami, w celu ułatwienia identyfikacji wpłat realizowanych przez podatników. 

Ministerstwo zaznacza jednak, że rozbudowa Katalogu należności regulowanych z pomocą mikrorachunku uzależniona jest od uwarunkowań technicznych i organizacyjnych. Prace nad projektem nadal trwają.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów