0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Transgraniczna interpretacja indywidualna jako ochrona podatników!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Polscy podatnicy którzy otrzymują interpretacje indywidualne mogą czuć się spokojnie wyłącznie w przypadku transakcji krajowych. Polska nie przystąpiła do inicjatywy Komisji Europejskiej w sprawie transgranicznych interpretacji indywidualnych VAT. Co to oznacza w praktyce? Jakie korzyści powodowałaby transgraniczna interpretacja indywidualna? Sprawdźmy!

Czym jest transgraniczna interpretacja indywidualna VAT?

Otrzymanie transgranicznej interpretacji indywidualnej miało za zadanie chronić przedsiębiorców którzy zawierają transakcje z kontrahentami z innych krajów UE na gruncie podatku VAT. Po złożeniu wniosku o interpretację w kraju w którym podatnik zarejestrowany jest do VAT, powinna nastąpić konsultacja pomiędzy krajami sprzedawcy i nabywcy w celu ustalenia jednolitego stanowiska dotyczącego sposobu opodatkowania transakcji. 

Niekorzystny wyrok TSUE konsekwencją braku transgranicznej interpretacji!

Polska firma odczuła negatywne konsekwencje braku dostosowania polskich przepisów do powszechnie stosowanych w UE uregulowań. W wyroku z dnia 18 czerwca 2020 roku wydanym przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej o sygn. C‑276/18 dotyczącym polskiej spółki KrakVet Marek Batko sp.k. możemy przeczytać, że węgierski fiskus miał prawo do samodzielnej oceny transakcji i sposobu jej opodatkowania i nie był w tym zakresie związany interpretacją indywidualną jaką otrzymała polska spółka.

Spór rozstrzygany przez TSUE dotyczył sposobu opodatkowania podatkiem VAT dostawy karmy dla zwierząt przez polską spółkę na rzecz węgierskich odbiorców. Polska spółka otrzymała od polskich organów podatkowych interpretację indywidualną z której wynikało, że dla realizowanych dostaw może stosować preferencyjną stawkę 8% VAT. Węgierskie organy podatkowe nie zgodziły się ze stanowiskiem polskiego fiskusa traktując dokonaną transakcję jako sprzedaż wysyłkową. W związku z tym, na skutek przekroczenia limitu sprzedaży wysyłkowej na Węgrzech, spółka powinna dokonać rejestracji do VAT w kraju nabywcy i opodatkować sprzedaż węgierską stawką 27% VAT oraz uregulować nałożone na nią sankcje z tytułu nieskładania deklaracji podatkowych.

W przypadku zawierania transakcji z podatnikami z innych krajów UE i spoza UE, interpretacje polskich organów podatkowych mogą nie dawać pełnej ochrony natury podatkowej z racji tego, że nie jest to transgraniczna interpretacja indywidualna.



Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów