0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

ZUS ponownie rozpatrzy wnioski o umorzenie składek u części przedsiębiorców

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Ostatnio wiele zamieszania zrobiło się wokół umorzenia ZUS z Tarczy antykryzysowej. Część przedsiębiorców, która nie skorzystała ze zwolnienia z powodu nadpłat na kontach, czuła się poszkodowana. W związku z tym ZUS ponownie rozpatrzy wnioski o umorzenie składek. Co ciekawe, zrobi to z urzędu! Szczegóły poniżej.

Składki wpłacone nienależnie zostaną zwrócone

Wiele osób uważało za niesprawiedliwe fakt, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmniejszał wysokość wsparcia o wartość nadpłat lub w ogóle go nie przyznawał. Płatnicy, którzy starali się o umorzenie składek w okresie od marca do maja, ale nie otrzymali go z powodu posiadania nadprogramowych środków na koncie w ZUS, mogą odetchnąć z ulgą.  Rządzący zareagowali odpowiednio i uzupełnili tę lukę w przepisach. 18 sierpnia 2020 roku prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustaw (dalej ustawy o delegowaniu pracowników), dzięki której ZUS ponownie rozpatrzy wnioski o umorzenie składek.

Ponowne rozpatrzenie wniosków nastąpi z urzędu!

ZUS poinformował na swojej stronie, jak dokładnie będzie wyglądało ponowne rozpatrzenie wniosków płatników. Przede wszystkim wyjaśniono, że nowe przepisy dotyczą firm, które: 

  • złożyły wnioski o umorzenie składek w terminie do 30 czerwca;
  • posiadały na swoich kontach nadpłaty;
  • opłaciły składki za okres wskazany we wniosku.

Co więcej, dla podmiotów spełniających wyżej wymienione warunki wnioski zostaną rozpatrzone z urzędu. Nie będzie konieczne ponowne ich składanie czy przekazywanie dodatkowych dokumentów do ZUS.

Nowe regulacje dotyczą zarówno przedsiębiorców w dalszym ciągu oczekujących na decyzję, jak i tych, którym pierwotnie wsparcia odmówiono. Wartość umorzenia będzie ustalana na podstawie deklaracji złożonych za miesiące wskazane we wniosku. Nadpłaty, jakie powstaną na kontach, gdy ZUS ponownie rozpatrzy wnioski o umorzenie, będą przeniesione na poczet przyszłych zobowiązań składkowych bądź zostaną zwrócone na konto. W tej kwestii decyzję podejmuje płatnik.

Art. 10 ustawy o delegowaniu pracowników, który mówi o wspomnianych zmianach, wchodzi w życie 30 dni po uchwaleniu ustawy, zatem na informacje w tym temacie należy poczekać co najmniej do 20 września. O zwolnieniu z opłacania składek lub jego nowej wysokości ZUS będzie informował na PUE ZUS lub za pośrednictwem poczty.

Wnioski o zwolnienie z ZUS przedsiębiorców, którzy nie otrzymali umorzenia składek z powodu nadpłaty na swoim koncie, zostaną ponownie rozpatrzone. Nie będzie się to wiązało z dodatkowymi formalnościami, pracownicy Zakładu zajmą się bowiem tymi dokumentami z urzędu. Dzięki temu wszyscy zainteresowani mają szansę uzyskać jednakowe wsparcie.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów