Ostatnie artykuły autora:
Sprzedaż usług z gratisem a kasa fiskalna
Gdy występuje sprzedaż usług z gratisem w postaci towaru, pojawia się wiele wątpliwości jak właściwie udokumentować takie zdarzenie. Czy konieczne jest ewidencjonowanie gratisu na kasie fiskalnej? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
18 kwietnia 2025
Sprzedaż bonów poprzez kasę fiskalną – zasady ewidencjonowania
Ustawa VAT wyróżnia dwa rodzaje bonów podarunkowych: jednego przeznaczenia i różnego przeznaczenia. Sprzedaż bonów poprzez kasę fiskalną w zależności od jego rodzaju powoduje różny moment ujęcia sprzedaży. Sprawdź Jak ewidencjonować bony podarunkowe!
18 kwietnia 2025
Czy brak prawa jazdy pozbawia prawa do rozliczania samochodu w kosztach?
Do podstawowych składników majątku przedsiębiorstwa można zaliczyć samochód. Podatnik w kosztach podatkowych może rozliczyć wydatki jak i nabycie pojazdu oraz związane z nim koszty eksploatacyjne. Czy brak prawa jazdy wyklucza taką możliwość? Sprawdź!
18 kwietnia 2025
Faktury uproszczone a Krajowy System e-Faktur (KSeF)
Faktury uproszczone to specyficzna odmiana faktur zawierających ściśle ograniczony zestaw danych. Obowiązkowy Krajowy System e-faktur zwany KSeF, budzi wiele wątpliwości na ten temat. Jak będzie kształtować się kwestia faktur uproszczonych? Sprawdź!
17 kwietnia 2025
Sztuczna inteligencja a warunki zastosowania ulgi IP BOX
Dynamiczny rozwój branży sztucznej inteligencji zwiększa liczbę specjalistów w tej dziedzinie. Czy sztuczna inteligencja znajdzie zastosowanie w uldze IP BOX? Jakie obowiązują warunki zastosowania ulgi IP BOX? Sprawdź, w artykule!
17 kwietnia 2025
Świadczone usługi w salach zabaw dla dzieci – ewidencja w kasie rejestrującej
Zgodnie ze stanowiskiem fiskusa, firmy świadczące usługi w salach zabaw dla dzieci wymagają posiadania kasy fiskalnej. Czy jest możliwe zastosowanie zwolnienia w tym zakresie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
17 kwietnia 2025
Sprzedaż samochodu po upływie okresu korekty
Zakup samochodu osobowego upoważnia do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego. Ustawa VAT przewiduje system korekt, uprawniający podatnika do odzyskania części podatku. Co należy zrobić, gdy występuje sprzedaż samochodu po upływie okresu korekty?
16 kwietnia 2025
Wspólne przedsięwzięcie handlowe – rozliczenie PIT
Na podstawie zasady swobody umów oraz swobody prowadzenia działalności gospodarczej, możliwe jest zawieranie różnorodnych stosunków prawnych. Czy wspólne przedsięwzięcie handlowe przynosi zyski? Jak rozliczyć takie przedsięwzięcie? Sprawdź, w artykule!
16 kwietnia 2025
Czy zbiorcza refaktura jest dopuszczalna?
Zbiorcza refaktura to temat budzący wiele wątpliwości w momencie kiedy podatnik refakturuje różne koszty na swojego kontrahenta w danym okresie rozliczeniowym. Czy zbiorcza refaktura wystawiona na koniec miesiąca jest dopuszczalna? Sprawdź w artykule!
16 kwietnia 2025
Usługi doradztwa przez internet a podatek VAT - co musisz wiedzieć?
Analizując rozliczenie usługi doradztwa przez internet w kontekście podatku VAT należy zwrócić uwagę na aspekt miejsca świadczenia usługi oraz możliwości zwolnienia podmiotowego z VAT. Jak w takim przypadku właściwie rozliczyć podatek VAT? Sprawdź!
15 kwietnia 2025
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT 7K
- VAT UE (elektroniczna)
- PIT 28
- PIT 36
- PIT 36L
Najchętniej czytane
- Składka zdrowotna osób prowadzących działalność w 2025 r.
- Darowizna w najbliższej rodzinie w 2025 roku - czy należy ją opodatkować?
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2025 roku?
- Jak wygląda wyliczenie składki zdrowotnej u ryczałtowca w 2025 roku?
- Komu i w jakiej wysokości przysługuje zasiłek dla bezrobotnych w 2025?
Wzory dokumentów