Ostatnie artykuły autora:
Pożyczki dla pracowników – implikacje w PIT, VAT, PCC
Pożyczki dla pracowników to jedna z form wsparcia zatrudnionych przez pracodawcę, udzielane zazwyczaj na preferencyjnych zasadach. Jak wygląda kwestia opodatkowania? Czy pracownik musi zapłacić podatek? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
18 kwietnia 2020
Należyta staranność w VAT a orzecznictwo podatkowe
Może się zdarzyć sytuacja, w której dostawca nie wykaże VAT i tym samym dopuści się przestępstwa podatkowego, za które może zostać pociągnięty również nabywca w stosunku do transakcji z jego udziałem. Jak wygląda należyta staranność w VAT, w artykule!
25 czerwca 2022
Przekazanie nagrody pieniężnej w konkursie zorganizowanym dla klientów
Organizujesz konkursy, sprawdź w jaki sposób powinno być opodatkowane przekazanie nagrody pieniężnej, kto jest zobowiązany do zapłaty podatku a kto może skorzystać ze zwolnienia, jakie są limity? Przeczytaj artykuł i zobacz jak rozliczyć się z urzędem!
25 czerwca 2022
Odpisy aktualizujące jako koszt i przychód podatkowy
Tworzenie odpisów aktualizujących należności ma na celu uwzględnienie stopnia prawdopodobieństwa ich zapłaty. Kiedy odpisy aktualizujące można uznać za koszt czy też przychód podatkowy? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
25 czerwca 2022
Karty paliwowe a prawo do odliczenia VAT w świetle wyroku TSUE
Zapłata za paliwo z wykorzystaniem kart paliwowych jest powszechną praktyką firm posiadających flotę samochodową. Istnieje jednak wątpliwość czy od zakupionego paliwa poprzez karty paliwowe możliwe jest odliczenie VAT. Wyjaśniamy tę kwestię.
17 stycznia 2022
Przejście z metody kasowej na zwolnienie podmiotowe a VAT
Metoda kasowa VAT może być atrakcyjnym rozwiązaniem dla małych podatników VAT. Zdarzyć się jednak może, że podatnik po pewnym czasie będzie chciał wrócić do zwolnienia z VAT. Jak wygląda przejście z metody kasowej na zwolnienie podmiotowe? Sprawdź!
25 czerwca 2022
Sprzedaż nieruchomości przez małżonków - praktyczne wskazówki
Sprzedaż nieruchomości przez małżonków może być nie lada wyzwaniem w przypadku gdy nieruchomość stanowiła środek trwały w firmie jednego z małżonków i służyła ona działalności opodatkowanej. Dowiedz się, w jaki sposób prawidłowo rozliczyć taką sprzedaż!
18 marca 2022
Działalność rolnicza a bezpośrednia sprzedaż produktów
Działalność rolnicza co do zasady nie jest działalnością gospodarczą. Jaka jest kluczowa różnicą? Co wchodzi w zakres działalności rolniczej a co w zakres działalności gospodarczej? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
7 lutego 2022
Uzyskanie certyfikatu rezydencji podatkowej - jak wygląda procedura?
Swoboda przemieszczania się i związana z tym możliwość osiągania korzyści finansowych stwarza obowiązek do potwierdzenia miejsca opodatkowania osiągniętych dochodów. Jak wygląda uzyskanie certyfikatu rezydencji podatkowej w Polsce?. Dowiedz się!
25 czerwca 2022
Kopia certyfikatu rezydencji - kiedy można się nią posługiwać?
Certyfikat rezydencji to dokument, który zaświadcza o miejscu zamieszkania, wydany dla celów podatkowych. Czy podatnicy muszą posługiwać się zawsze oryginalną wersją certyfikatu? do czego może służyć kopia certyfikatu rezydencji? Przeczytaj artykuł!
25 czerwca 2022
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT UE (elektroniczna)
Najchętniej czytane
- PIT-2 2023 r.- czym jest i kto powinien go złożyć?
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku?
- Okres wypowiedzenia - ustalenie jego daty początkowej i końcowej
- Progi podatkowe 2023 po zmianach Polskiego Ładu
- Ile wynosi najniższa emerytura i kto ma do niej prawo?
Wzory dokumentów