Ostatnie artykuły autora:
Ochrona trwałości zatrudnienia w okresie zwolnienia lekarskiego pracownika
Kodeks pracy przewiduje określone unormowania, które nakładają na pracodawcę ograniczenia w zakresie stosowania przepisów o rozwiązywaniu stosunku pracy, m.in. takie jak ochrona trwałości zatrudnienia w czasie usprawiedliwionej nieobecności. Sprawdź!
26 sierpnia 2024
Obowiązki informacyjne pracodawcy oraz uprawnienia pracowników do szkoleń
Nowelizacja kodeksu pracy z 2023 roku wprowadziła wiele zmian i nowych uprawnień dla pracowników. Pojawiły się nowe obowiązki informacyjne pracodawcy. O czym należy poinformować pracowników? Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat!
23 sierpnia 2024
Wniosek o obniżenie etatu otrzymany od pracownika
Organizacja pracy wymaga ustalenia rozkładów czasu i systemów pracy. Pracownik obowiązany jest podporządkować się przyjętym rozwiązaniom w danym miejscu pracy. Może jednak złożyć wniosek o obniżenie etatu. Jaka powinna być reakcja pracodawcy? Sprawdź!
23 sierpnia 2024
Jak rozliczyć czas oczekiwania na badania lekarskie?
Czasami na badania lekarskie pracownik musi dłużej poczekać. Co w tej sytuacji powinien zrobić pracodawca? Czy czas oczekiwania na badania lekarskie powinien zostać uznany za nieobecność usprawiedliwioną? Sprawdź jak wyliczyć wynagrodzenie!
21 sierpnia 2024
Czy można ponownie utworzyć zlikwidowane stanowisko pracy?
Częstym uzasadnieniem rozwiązania stosunku pracy jest likwidacja stanowiska pracy. Czym tak dokładnie jest likwidacja stanowisk pracy? Czy można utworzyć zlikwidowane stanowisko pracy? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te i inne pytania!
21 sierpnia 2024
Miejsce wykonywania pracy zdalnej
Miejsce pracy zdalnej jest wskazywane przez pracownika, który ma wykonywać swe obowiązki na home office i podlega każdorazowo uzgodnieniu z pracodawcą. Czy zawsze na umowie należy podać miejsce wykonywania pracy zdalnej? Przeczytaj ten artykuł i sprawdź!
20 sierpnia 2024
Sankcje za niedopełnienie obowiązków w PPK
Od kilku już lat funkcjonują przepisy, na podstawie których na pracodawcę nałożono obowiązki związane z PPK. Unormowania te przewidują także odpowiedzialność za nieprzestrzeganie norm ustawowych. Jakie są zatem sankcje za niedopełnienie obowiązków w PPK?
20 sierpnia 2024
Odpisy na ZFŚS oraz świadczenie urlopowe w 2024 roku
Pracodawcy zobowiązani do tworzenia ZFŚS dokonują odpisów podstawowych oraz szczególnych i zwiększających na ten Fundusz. Wspomniana podstawa wpływa także na wysokość świadczenia urlopowego w roku bieżącym. Sprawdź, ile wynoszą odpisy na ZFŚS w 2024 r.
16 sierpnia 2024
Kiedy zwolnienie ciążowe przerywa urlop rodzicielski przedsiębiorcy?
Co się dzieje w przypadku, kiedy kobieta prowadząca działalność gospodarczą zajdzie w kolejną ciąże podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego na pierwsze dziecko? W jakiej sytuacji zwolnienie ciążowe przerywa urlop rodzicielski przedsiębiorcy? Sprawdź!
13 sierpnia 2024
Ulga prorodzinna a limit zarobków dziecka
W procesie rocznego rozliczenia podatku dochodowego, podatnicy mają możliwość skorzystania z szeregu preferencji podatkowych. Jedną z powszechnie stosowanych ulg jest ulga prorodzinna, obejmująca również rodziców pełnoletnich dzieci. Dowiedz się więcej!
6 sierpnia 2024
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- VAT 7
- VAT UE (elektroniczna)
- Remanent końcowy
Najchętniej czytane
- Przekroczenie pierwszego progu podatkowego - jak dokonać obliczeń?
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2024 roku?
- Uregulowanie zawodu księgowego w Polsce - stanowisko Prezesa zarządu SKwP
- Okres wypowiedzenia umowy o pracę - ustalenie jego daty początkowej i końcowej
- Skala podatkowa 2025 a kwota wolna od podatku w 2025 roku
Wzory dokumentów