Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Kadrowy

Prawo pracy

Czy pracownikowi przysługuje przerwa na papierosa?

Czy w którymś akcie prawnym przewidziana jest przerwa na papierosa dla pracownika? Czy przyszły pracodawca może na rozmowie kwalifikacyjnej zapytać pracownika o to, czy pali? Przeczytaj i sprawdź, czy palaczom przysługują jakieś szczególne przywileje!

27 września 2021

BHP w firmie

Karta szkolenia wstępnego BHP - wzór do pobrania

Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić nowemu pracownikowi szkolenie w zakresie przepisów bezpieczeństwa oraz higieny pracy i zapoznać z zasadami BHP związanymi z jego stanowiskiem. Dowodem odbycia takiego szkolenia jest karta szkolenia wstępnego BHP.

20 maja 2022

Ubezpieczenie ZUS

Zasiłek dla zleceniobiorcy - kiedy przysługuje?

Wykonując pracę na podstawie umowy zlecenie, nie mamy takich samych przywilejów, jakie przewiduje stosunek pracy. Jakie warunki należy spełnić, aby z tytułu umowy zlecenie otrzymać świadczenia z ZUS-u? Jak naliczyć zasiłek dla zleceniobiorcy? Sprawdź!

23 maja 2022

Prawo pracy

Telepraca - charakterystyka oraz wprowadzenie jej w zakładzie pracy

Telepraca polega na wykonywaniu przez pracownika pracy poza zakładem pracy. W przekazywaniu wyników pracy telepracownika wykorzystywane są środki komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczenie usług drogą elektroniczną. Przeczytaj o tym!

24 kwietnia 2020

Prawo pracy

Nietrzeźwy pracownik - jak powinien zareagować pracodawca?

Nietrzeźwy pracownik może zostać ukarany za przyjście do pracy pod wpływem alkoholu lub spożywanie alkoholu w miejscu pracy. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie konsekwencje w stosunku do nietrzeźwego pracownika może wyciągnąć pracodawca!

9 marca 2017

Prawo pracy

Rozwiązanie umowy zlecenia - możliwe formy wypowiedzenia

Umowa zlecenia jest chętnie wykorzystywaną formą zatrudnienia ze względu na jej elastyczność. Rozwiązanie umowy zlecenia może nastąpić bez względu na to na jaki okres została zawarta. Sprawdź, jaka forma wypowiedzenia obowiązuje w przypadku tej umowy.

1 stycznia 2022

Prawo pracy

Umowa uaktywniająca - najważniejsze informacje

Jak zatrudnić nianię - czyli umowa uaktywniająca! To szansa dla wielu osób na legalne podjęcie pracy związanej ze sprawowaniem opieki nad dziećmi. Poznaj zasady umowy uaktywniającej i zobacz, że może być ona również zawarta między członkami rodziny.

21 stycznia 2022

Prawo pracy

Bonusy do wynagrodzenia - pozafinansowe metody motywacji

Wynagrodzenie pieniężne nie jest jedynym sposobem motywowania pracowników. Przyznane bonusy do wynagrodzenia jest jedną z nieekonomicznych metod, mogącą pozytywnie wpłynąć na stosunek pracownika do wykonywanej pracy. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

26 marca 2022

Prawo pracy

Przerwa na papierosa - czy wlicza się do czasu pracy?

Czy w którymś akcie prawnym przewidziana jest przerwa na papierosa? Czy przyszły pracodawca może na rozmowie kwalifikacyjnej pytać pracownika o to, czy pali? Czy palaczom przysługują jakieś szczególne przywileje! Przeczytaj artykuł i przekonaj się!

24 września 2018

Ubezpieczenie ZUS

Jakie prawa w ZUS ma płatnik składek?

Sprawdź, jakie prawa w ZUS ma każdy płatnik składek.

7 grudnia 2020

Ubezpieczenie ZUS

Jak ustalić tytuł do ubezpieczenia zleceniobiorcy?

Pracodawca, który nie jest pewny, że właściwie zgłasza pracownika zatrudnionego na umowę zlecenie do ubezpieczenia, może wystąpić z wnioskiem do ZUS-u, aby ustalić właściwy tytuł do ubezpieczenia zleceniobiorcy. Kiedy warto o to zadbać? Przeczytaj o tym!

25 stycznia 2017

Prawo pracy

Kontrola PIP - przedsiębiorca musi być zawsze gotowy

Jak powinna wyglądać kontrola Państwowej Inspekcji Pracy? Czy Inspektor może wejść do zakładu bez ważnych dokumentów? Jakimi dokumentami powinien się wylegitymować? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź z czym może się wiązać kontrola PIP!

16 lutego 2018

Prawo pracy

Zmiana okresów wypowiedzenia - czy należy zmienić zapisy w umowie?

W związku z nowelizacja kodeksu pracy, który zmienił okres wypowiedzenia umów czasowych, wielu pracodawców zaczęła mieć wątpliwości, czy należy zmienić klauzule zawarte we wcześniejszych umowach. Jak jest w rzeczywistości? Przeczytaj i sprawdź!

2 czerwca 2022

Prawo pracy

Jak liczyć okres wypowiedzenia dla umów o pracę?

Rozwiązanie umowy o pracę przez jedną ze stron stosunku pracy niesie za sobą różne skutki. Czy pracownik żegna się ze swoim miejscem pracy z dnia na dzień? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak liczy się okres wypowiedzenia umowy o pracę!

1 sierpnia 2021

Prawo pracy

Akta osobowe w formie elektronicznej - czy to dozwolone?

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest kompletowanie i przechowywanie teczek osobowych zatrudnionych pracowników. Czy akta osobowe zawsze trzeba prowadzić w formie papierowej czy dozwolona jest forma elektroniczna? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania!

20 października 2019

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów