Serwis Księgowy
Przechowywanie dokumentów księgowych – jak zrobić to prawidłowo?
Pomimo tego, że księgowość można prowadzić online, nie da się uniknąć obowiązku drukowania niektórych dokumentów na koniec miesiąca. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak powinno wyglądać prawidłowe przechowywanie dokumentów księgowych!
10 lutego 2025
Zapłacone odsetki od kredytu na mieszkanie wprowadzone do środków trwałych są kosztem
Odsetki od kredytu na mieszkanie może być kosztem uzyskania przychodu, ale tylko w części dotyczącej celów firmowych. Czy należy uwzględnić proporcje i zakaz amortyzacji mieszkań? Przeczytaj artykuł, aby sprawdzić szczegóły!
6 lutego 2025
Środki zgromadzone na kapitale zapasowym i ich przeznaczenie na zakup środka trwałego
Wypracowany przez spółkę zysk może zostać przeznaczony na utworzenie bądź podwyższenie kapitału zapasowego. Czy środki zgromadzone na kapitale zapasowym pozwalają na ich przeznaczenie na zakup środka trwałego? Odpowiadamy w artykule!
6 lutego 2025
Ulga na zakup kasy fiskalnej - kiedy można z niej skorzystać?
Przedsiębiorca dokonujący zakupu kasy fiskalnej po spełnieniu pewnych wymogów ma możliwość odzyskania części kwoty jej zakupu. Ulga na zakup kasy fiskalnej przysługuje zarówno podatnikom VAT i zwolnionym z VAT. Dowiedz się, kiedy można z niej korzystać!
6 lutego 2025
Remont środka trwałego a zwolnienie z CIT – kiedy obowiązuje?
Odszkodowanie przeznaczone na remont środka trwałego może korzystać ze zwolnienia z CIT, jeśli spełnione są określone warunki, m.in. termin wydatkowania środków. Sprawdź, jakie zasady obowiązują i kiedy konieczne jest rozpoznanie przychodu podatkowego!
5 lutego 2025
Kasa fiskalna po zamknięciu działalności - o czym należy pamiętać?
Przedsiębiorca, który użytkował w firmie kasę rejestrującą podczas likwidacji działalności gospodarczej musi dopełnić licznych formalności z nią związanych. Sprawdź, jak powinna zostać zlikwidowana kasa fiskalna po zamknięciu działalności gospodarczej!
5 lutego 2025
Poziom istotności w księgach rachunkowych - jak go ustalić?
Podmioty prowadzące księgi rachunkowe, które popełniły błędy w ewidencji zobowiązane są do ich prawidłowej korekty. Czy wiesz, jak poprawnie korygować błędy w księgach rachunkowych oraz jak należy ustalić poziom istotności? Wyjaśniamy w artykule!
5 lutego 2025
Kasa fiskalna - kto ma obowiązek jej posiadania?
Zmieniające się przepisy zawężają działy, w których możliwe jest stosowanie zwolnienia z kasy fiskalnej. Kto jest zobowiązany do zamontowania kasy fiskalnej w działalność? Przeczytaj artykuł i sprawdź, kiedy w działalności wymagana jest kasa fiskalna!
4 lutego 2025
System VAT marża a kasa fiskalna - warto wiedzieć
System VAT marża stosowany jest głównie przez przedsiębiorców przy usługach turystycznych, sprzedaży dzieł sztuki, towarów używanych i towarów kolekcjonerskich. Dowiedz się, czy taka sprzedaż na rzecz osób prywatnych wymaga posiadania kasy fiskalnej!
4 lutego 2025
Otrzymanie zaliczki - czy należy wystawić paragon fiskalny?
Zgodnie z przepisami VAT, otrzymanie zaliczki przed wykonaniem usługi lub dostawy towaru powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Jak udokumentować otrzymanie zaliczki? Czy konieczny jest paragon fiskalny? Dowiedz się więcej, w artykule!
4 lutego 2025
Agio w spółce z o.o. – ujęcie w księgach rachunkowych
Agio w spółce z o.o. to nadwyżka wartości wkładu ponad nominalną wartość udziałów, która trafia na kapitał zapasowy. Jak ujmować je w księgach rachunkowych? Jak wpływa na CIT? Sprawdź zasady ewidencji i podatkowe konsekwencje agio w spółce.
3 lutego 2025
Środki trwałe w księgach rachunkowych - jak ewidencjonować?
Jednostki prowadzące księgi rachunkowe są zobowiązane do prawidłowej ewidencji zdarzeń gospodarczych, również w zakresie operacji podejmowanych na składnikach majątku, jakimi są środki trwałe. Sprawdź, jak rozliczać środki trwałe w księgach rachunkowych!
3 lutego 2025
Zakup odzieży służbowej z logo firmy – ujęcie podatkowe i księgowe
Zakup odzieży służbowej z logo firmy może stanowić koszt podatkowy, jeśli pełni funkcję reklamową i jest związany z działalnością. W artykule omawiamy zasady ewidencji i rozliczenia podatkowego tego wydatku w kontekście CIT oraz księgowości.
31 stycznia 2025
Kwalifikacja umowy leasingu w prawie podatkowym i bilansowym – różnice i uproszczenia
Kwalifikacja umowy leasingu różni się w zależności od przepisów podatkowych i rachunkowych, co wpływa na księgowanie i rozliczenia. Artykuł wyjaśnia te różnice i opisuje, kiedy można zastosować uproszczenia w klasyfikacji leasingu. Sprawdź!
31 stycznia 2025
JPK_KR_PD – jak przygotować księgi rachunkowe do nowych wymagań?
JPK_KR_PD to nowy obowiązek dla podatników CIT, wymagający prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i ich przekazywania do urzędu skarbowego. Sprawdź, kogo obejmą zmiany, jakie dane należy raportować i jakie terminy obowiązują.
30 stycznia 2025