Serwis Księgowy
Dobrowolne badanie sprawozdania finansowego – korzyści i obowiązki wobec KRS
Dobrowolne badanie sprawozdania finansowego pomaga firmom zwiększyć wiarygodność w oczach inwestorów i partnerów biznesowych. Jest to audyt przeprowadzany przez biegłego rewidenta, który ocenia zgodność sprawozdania z zasadami rachunkowości. Sprawdź!
14 listopada 2024
Zakup okularów korekcyjnych przez pracownika a księgi rachunkowe
Zwrot kosztów za zakup okularów korekcyjnych przez pracownika obejmuje wydatki zgodne z zaleceniami lekarza i regulaminem pracy. Jak ująć taką refundację w księgach rachunkowych, gdy pracownik przekroczy ustalony limit? Sprawdź to na przykładach!
13 listopada 2024
Odsetki za zwłokę w zapłacie a ewidencja w księgach rachunkowych
Odsetki za zwłokę to rekompensata za nieterminową spłatę zobowiązań. Wierzyciel, naliczając odsetki, wystawia notę odsetkową. Ewidencja takich odsetek w księgach rachunkowych jest kluczowa, by zachować przejrzystość finansową firmy. Sprawdź!
12 listopada 2024
Zagraniczny zakład a koszty ogólnego zarządu
Przedsiębiorca, który posiada siedzibę w jednym kraju oraz zagraniczny zakład w innym ponosi koszty ogólnego zarządu dla całej struktury. Czy wiesz, jak w takim przypadku klasyfikować poniesione koszty oraz jakie są zasady opodatkowania? Wyjaśniamy!
8 listopada 2024
Odsetki od zaległości podatkowych - ewidencja w księgach rachunkowych
Odsetki od zaległości podatkowych pomimo braku prawa do ujęcia w kosztach uzyskania przychodów powinny zostać zaewidencjonowane w księgach rachunkowych. W artykule wyjaśniamy, w jaki sposób poprawnie należy zaksięgować odsetki i zobowiązania podatkowe!
7 listopada 2024
Odsetki od pożyczki na zakup środka trwałego w księgach rachunkowych
Przedsiębiorcy dokonując zakupu składników majątków firmowego często posługują się formą finansowania, jaką jest pożyczka. Czy wiesz, jak prawidłowo zaewidencjonować odsetki od pożyczki na zakup środka trwałego w księgach rachunkowych? Sprawdź w artykule!
6 listopada 2024
Utrata prawa do preferencyjnej stawki CIT - korekta
Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych po spełnieniu określonych warunków mogą skorzystać z preferencyjnej stawki CIT. W artykule wyjaśniamy, czym skutkuje utrata prawa do preferencyjnej stawki CIT i jak dokonać korekty!
5 listopada 2024
Ewidencja sprzedaży bezrachunkowej - jak prowadzić?
Ewidencja sprzedaży bezrachunkowej umożliwia podatnikowi zwolnionemu z kasy fiskalnej dokumentowanie sprzedaży na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Sprawdź, jak prowadzić tego rodzaju ewidencję oraz ja należy ją zaksięgować!
5 listopada 2024
Najczęstsze błędy w rachunku zysków i strat - rodzaje
Rachunek zysków i strat to jeden z elementów sprawozdania finansowego pozwalający kontrolować kondycję finansową podmiotu. Czy wiesz, jakie są najczęstsze błędy w rachunku zysków i strat? Wyjaśniamy najczęstsze przypadki w artykule!
4 listopada 2024
Ustalenie wartości początkowej środka trwałego w drodze wyceny
Ustalenie wartości początkowej środka trwałego może sprawić podatnikom wiele kłopotów. Czy istnieje możliwość ustalenia wartości początkowej środka trwałego na podstawie wyceny podatnika? Sprawdź interpretacje organów podatkowych w tym zakresie!
28 października 2024
Kurs języka obcego w kosztach uzyskania przychodu
Dużym atutem przedsiębiorcy jest znajomość języków obcych. Umiejętność ta zwiększa możliwość odniesienia sukcesu podczas negocjacji z zagranicznymi kontrahentami. Dowiedz się, kiedy fakturę za kurs języka obcego można zaliczyć do kosztów podatkowych!
28 października 2024
Zasada współmierności w księgach rachunkowych - na czym polega?
Podatnicy prowadzący księgi rachunkowe zobowiązani są do przestrzegania zasad rachunkowości. Jedną z podstawowych zasad rachunkowości jest zasada współmierności. W artykule wyjaśniamy, na czym polega zasada współmierności oraz jak należy ją stosować.
25 października 2024
Wycofanie nieruchomości ze spółki z o.o. - formalności
Wycofanie nieruchomości ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się z koniecznością prawidłowego rozliczenia tego zdarzenia pod kątem rachunkowym oraz podatkowym. W artykule wyjaśniamy, jakich formalności należy dopełnić w tym zakresie!
24 października 2024
Bilansowa metoda rozliczania różnic kursowych w księgach rachunkowych
Podmioty dokonujące transakcji w walutach obcych są zobowiązane wykazywać je w ewidencjach podatkowych w przeliczeniu na złote. Przeczytaj, na czym polega bilansowa metoda rozliczania różnic kursowych i czym różni się od metody podatkowej!
23 października 2024
Usługi podologiczne a kasa fiskalna - o czym warto wiedzieć?
Usługi podologiczne a kasa fiskalna to temat porównywalny z usługami kosmetycznymi. W artykule skupiamy się na obowiązkach związanych z podatkiem VAT oraz konieczności posiadania kasy fiskalnej przez podologów. Przeczytaj i dowiedz się więcej!
21 października 2024