Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Księgowy

Środki trwałe

Mieszkanie przeznaczone na biuro - czy podlega amortyzacji?

Przedsiębiorcy często posiadają w majątku firmowym mieszkanie przeznaczone na biuro, w którym prowadzona jest działalność. Czy takie mieszkanie pomimo zakazu amortyzacji lokali mieszkalnych może być amortyzowane podatkowo? Sprawdź, przełomowy wyrok WSA!

21 października 2024

Księgowość firm

Koszty poniesione przed rozpoczęciem działalności w KPiR

Koszty poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej mogą w wielu przypadkach zostać uznane za koszty uzyskania przychodów. Jednak przedsiębiorca powinien zadbać o ich prawidłowe udokumentowanie. Dowiedz się więcej, czytając nasz artykuł!

21 października 2024

Środki trwałe

Droga dojazdowa jako środek trwały - jak przebiega amortyzacja?

Droga dojazdowa może być składnikiem majątku firmowego, który podlega amortyzacji podatkowej. Czy wiesz, jak wygląda kwestia amortyzacji drogi dojazdowej? Jak prawidłowo rozliczyć podatek od nieruchomości od drogi dojazdowej? Wyjaśniamy w artykule!

18 października 2024

Środki trwałe

Amortyzacja elektrowni wiatrowej - jak przebiega?

Podatnik posiadający środki trwałe w majątku firmowym dokonuje ich amortyzacji, dzięki czemu odpisy amortyzacyjne zostają zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Sprawdź, jak przebiega amortyzacja elektrowni wiatrowej oraz jak dobrać odpowiednie KŚT!

17 października 2024

Środki trwałe

Ogrodzenie wokół budynku a zwiększenie wartości budynku

Budowa ogrodzenia wokół budynku firmowego wiąże się z obowiązkiem prawidłowej klasyfikacji. Czy wiesz, czy ogrodzenie wokół budynku klasyfikuje się jako odrębny środek trwały, czy może zwiększa on wartość budynku? Wyjaśniamy w artykule!

16 października 2024

Księgowość firm

Rozliczenie VAT przy opodatkowaniu estońskim CIT

Estoński CIT może okazać się dla wielu podatników atrakcyjną formą opodatkowania. Czy wiesz, jak wygląda prawidłowe rozliczenie VAT przy opodatkowaniu estońskim CIT? W artykule wyjaśniamy, sposób rozliczania VAT przez podatnika na estońskim CIT!

15 października 2024

Sprawozdawczość

Ujęcie należności i zobowiązań per-saldo w bilansie

Podatnicy, którzy prowadzą ewidencję podatkową w formie ksiąg rachunkowych często zastanawiają się, czy dopuszczalnym jest ujęcie należności i zobowiązań per-saldo w bilansie. Czy wiesz, kiedy taka prezentacja jest możliwa? Wyjaśniamy w artykule!

14 października 2024

Kasy rejestrujące

Zerowy raport fiskalny – jak zaksięgować raport z kasy fiskalnej?

Przedsiębiorcy ewidencjonujący sprzedaż na kasie fiskalnej muszą generować raporty fiskalne. W artykule dowiesz się, czy zerowy raport fiskalny podlega księgowaniu oraz jakie obowiązki się z nim wiążą w codziennej działalności firmy!

14 października 2024

Księgowość firm

Zawieszenie wykonywania działalności a koszty uzyskania przychodu

Czy wiesz na jaki okres można zawiesić działalność oraz jakie czynności mogą być wykonywane w tym czasie przez przedsiębiorcę? Sprawdź, czy zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej wyklucza ujmowanie wydatków w kosztach podatkowych!

11 października 2024

Środki trwałe

Korekta stawki amortyzacyjnej - czy dokonanie wstecz jest możliwe?

Czy korekta stawki amortyzacyjnej może zostać dokonana wstecz? Stanowisko organów podatkowych i sądów administracyjnych nie jest jednolite w tym zakresie. W artykule przedstawiamy, jakie stanowisko prezentuje fiskus, a jakie sądy administracyjne!

10 października 2024

Księgowość firm

Zawieszenie działalności gospodarczej a koszty leasingu - rozliczenie

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak rozliczyć zawieszenie działalności gospodarczej a koszty leasingu w trakcie jego trwania? Czy ujęcie takich kosztów jest możliwe? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie koszty można ująć w trakcie zawieszenia!

9 października 2024

Księgowość firm

Brak faktury a możliwość ujęcia wydatku w kosztach

Podstawowym dokumentem księgowym bez wątpienia jest faktura. Co w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie otrzyma tego dokumentu? Czy brak faktury przekreśla możliwość ujęcia poniesionego wydatku w kosztach podatkowych? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!

9 października 2024

Ewidencje księgowe

Brak dokumentu księgowego a ujęcie zdarzenia w księgach rachunkowych

Podatnicy, którzy prowadzą księgi rachunkowe zobowiązani są do ewidencjonowania w księdze wszystkich zdarzeń gospodarczych dotyczących przedsiębiorstwa. Czy wiesz, jak dokonać zapisu, kiedy wystąpi brak dokumentu księgowego? Wyjaśniamy w artykule!

9 października 2024

Księgowość firm

Ujęcie w kosztach opłaty wstępnej za samochód w leasingu operacyjnym

Czy wiesz, jak powinno wyglądać ujęcie w kosztach opłaty wstępnej w przypadku leasingu operacyjnego samochodu osobowego? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak księgować koszty leasingu samochodu o wartości powyżej 150 000 zł!

8 października 2024

Księgowość firm

Odsetki z tytułu opóźnionej opłaty - kiedy stanowią koszt?

Przedsiębiorco, spóźniłeś się z zapłatą zobowiązań? W takiej sytuacji kontrahent ma prawo do naliczenia odsetek karnych. Sprawdź, czy odsetki z tytułu opóźnionej opłaty mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Odpowiedź znajdziesz w artykule!

8 października 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów