Sprawozdawczość
Informacja o cenach transferowych - kto musi ją złożyć?
Podmioty powiązane dokonujące pomiędzy sobą transakcji mają obowiązek stosowania ceny rynkowej. W przypadku gdy przekroczone są progi dokumentacyjne, należy przygotować dokumentację cen transferowych. Omawiamy, czym jest informacja o cenach transferowych.
11 października 2023
Zawiadomienie ZAW-FA - wzór z omówieniem
Czy wiesz, jak nadać uprawnienia w KSeF dla użytkowników innych niż właściciel firmy? Sprawdź, kto i jak może złożyć w tym celu zawiadomienie ZAW-FA. W artykule omawiamy sposób wypełnienia formularza. Dowiedz się więcej!
22 września 2023
Jak przedsiębiorcy wykorzystują faktoring?
Zapomnij o opóźnieniach w płatnościach i otrzymuj pieniądze na czas! Faktoring skutecznie pomaga w oczekiwaniu a przelew. Dowiedz się, Jak to działa!
6 września 2023
Błędy w informacji VAT-UE - na co uważać?
Podatnicy, którzy dokonują wewnątrzwspólnotowych transakcji mają obowiązek złożenia informacji podsumowującej VAT-UE. Sprawdź, kiedy składać deklarację podsumowującą transakcje unijne i dowiedz się, i jakie są najczęstsze błędy w informacji VAT-UE!
26 lipca 2023
Sporządzenie i korygowanie informacji VAT-UE - przydatne informacje!
Podatnicy dokonujący określonych czynności są obowiązani do składania informacji podsumowujących VAT-UE, natomiast w przypadku wykrycia błędu konieczne jest dokonanie korekty. Korygowanie informacji VAT-UE wymaga złożenia formularza VAT-UEK.
18 lipca 2023
JPK_GV, czyli jednolity plik kontrolny dla grup VAT
W celu optymalizacji rozliczeń VAT podatnicy mogą tworzyć tzw. grupy VAT. Od 1 lipca 2023 roku dla grup VAT obowiązuje jednolity plik kontrolny JPK_GV. Czy wiesz, co zawiera taki plik? Sprawdź, jakie dane są przekazywane do urzędu za jego pośrednictwem!
10 lipca 2023
Zawieszenie spółki z o.o. i jej odwieszenie a obowiązki sprawozdawcze
Zawieszenie działalności wynikać z różnych przyczyn gospodarczych, czasem spowodowane jest problemami finansowych, a czasem losowymi zdarzeniami przedsiębiorcy. Przepisy umożliwiają również zawieszenie spółki prawa handlowego, w tym spółki z o.o.
30 czerwca 2023
Podmioty powiązane w JPK V7 z oznaczeniem TP – cz. I
Plik JPK V7 wprowadza dodatkowe obowiązki ewidencyjne. Dotyczą one także podmiotów powiązanych. Czym jest symbol TP? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jaki sposób należy wykazywać podmioty powiązane w JPK V7, zgodnie z obwiązującymi przepisami!
25 maja 2023
Rachunek zysków i strat - wariant kalkulacyjny
Rachunek zysków i strat obok bilansu stanowi jeden z najbardziej pożądanych przez przedsiębiorców element sprawozdania finansowego. W niniejszym artykule została omówiona szczegółowo charakterystyka wszystkich pozycji wraz z przykładowymi zdarzeniami.
24 kwietnia 2023
Zmiana polityki rachunkowości a wdrożenie nowych zasad
Prawidłowa organizacja rachunkowości powinna zapewnić prawidłowość i rzetelność danych sprawozdawczych. Co w przypadku zmiany zasad (polityki) rachunkowości? W jaki sposób powinna zostać wdrożona zmiana polityki rachunkowości? Odpowiadamy w artykule!
9 marca 2023
Zerowy spis z natury a obowiązek jego ewidencji w KPiR
Czy wiesz, że brak składników majątku, które ujmuje się w spisie z natury, nie zwalnia podatnika z obowiązku jego sporządzenia. Czy zerowy spis z natury podlega ujęciu w KPiR? Przeczytaj nasz artykuł, poznaj odpowiedź na pytanie i dowiedz się więcej!
12 listopada 2024
Zmiana rezydencji podatkowej w trakcie roku a właściwy urząd
Przeniesienie ośrodka interesów życiowych do innego kraju powoduje utratę rezydencji podatkowej w Polsce. Jak zatem zmiana rezydencji podatkowej w trakcie roku wpływa na rozliczenie podatkowej i ustalenie właściwości urzędu skarbowego? Odpowiadamy!
1 marca 2023
Ile trzeba czekać na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej?
Hipoteka jest ograniczonym prawem rzeczowym, którego celem jest zabezpieczenie majątku wierzyciela. Warto mieć na uwadze, że spłata długu nie powoduje wykreślenia hipoteki. Jak zatem postąpić, aby miało miejsce wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej?
24 lutego 2023
Aktywa i pasywa - definicja i rodzaje
Podmioty podlegające pod ustawę o rachunkowości zobowiązane są sporządzać sprawozdanie finansowe. Jednym z najważniejszych części sprawozdania finansowego jest bilans, który dzieli się na aktywa i pasywa. Jak należy rozumieć definicję aktywów i pasywów?
9 lutego 2023
Sprzedaż prywatnej nieruchomości a opodatkowanie
Planujesz sprzedać nieruchomość i zastanawiasz się czy będziesz musiał zapłacić od tej czynności podatek? A jeśli tak to jaki i o jakiej stawce? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się z jakim podatkiem wiąże się sprzedaż prywatnej nieruchomości!
1 lutego 2023