Środki trwałe
Korekta wartości początkowej środka trwałego – od czego zależy?
Kiedy powinna zostać zrobiona korekta wartości początkowej środka trwałego? Czy wiesz, jak zaksięgować takie zdarzenie gospodarcze? Dowiedz się, kiedy trzeba podjąć takie działanie i jakie ma to konsekwencje. Przeczytaj artykuł!
7 grudnia 2020
Leasing operacyjny a finansowy - jaki wybrać?
Umowa leasingu jest często podpisywana przez przedsiębiorców decydujących się na zakup samochodu. Leasing operacyjny a finansowy? Czym różnią się te dwie formy leasingu? Który jest korzystniejszy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
25 września 2020
Przekwalifikowanie środka trwałego - jak ująć w ewidencjach
Przedsiębiorcy dokonując zakupu sprzętu do firmy nie zawsze na początku wiedzą, czy jego okres wykorzystywania w firmie będzie dłuższy czy krótszy niż rok. Zdarzają się zatem sytuację, że konieczne przekwalifikowanie środka trwałego. Jak tego dokonać?
1 listopada 2020
Przeniesienie środka trwałego pomiędzy spółkami cywilnymi
Większość przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą posiada w składnikach majątku środki trwałe. Zdarzają się sytuacje, że następuje przeniesienie środka trwałego pomiędzy spółkami cywilnymi czy tez wspólnikami spółek. Jak dokonać rozliczenia?
25 czerwca 2022
Jednorazowa amortyzacja nowych środków trwałych - limit cz.3
Jednorazowa amortyzacja nowych środków trwałych stanowi dla przedsiębiorców powszechną formę rozliczenia kosztów za zakupione składniki majątku. Przeczytaj artykuł i sprawdź, czy wytworzone w firmie składniki majątku podlegają jednorazowej amortyzacji!
27 sierpnia 2020
Amortyzacja środków trwałych w działalności gospodarczej
Amortyzacja środków trwałych polega regularnym ujmowaniu w kosztach podatkowych tak zwanych odpisów amortyzacyjnych. W wyniku tego działania podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu. Dowiedz się, jak należy prawidłowo amortyzować środki trwałe!
5 października 2020
Wycena środków trwałych po przejściu na MSR - najważniejsze informacje
Przy przejściu z przepisów UoR należy pamiętać o dostosowaniu ewidencji. Wycena środków trwałych po przejściu na MSR może być problematyczna. Sprawdź, w jaki sposób prawidłowo wycenić środki trwałe po przejściu na MSR/MSSF i jak ustalić wartość godziwą!
6 września 2021
Podwyższenie stawki amortyzacji - kiedy się opłaca?
Każdy środek trwały podlega amortyzacji, czyli procesowi utraty wartości środków trwałych. W niektórych przypadkach podatnicy mogą stosować tzw. amortyzację przyspieszoną. Kiedy możliwe jest podwyższenie stawki amortyzacji? Odpowiadamy w artykule!
12 listopada 2021
Ustalenie wartości środka trwałego przez rzeczoznawcę - warunki
Przed dokonaniem amortyzacji środków trwałych, przedsiębiorca jest zmuszony ustalić ich wartość początkową. Czy może skorzystać z usług biegłego? Czy ustalenie wartości środka trwałego przez rzeczoznawcę jest kwestią swobodnego wyboru podatnika? Sprawdź!
28 sierpnia 2020
Budowa domu częściowo prywatnego w kosztach - w jaki sposób rozliczyć?
Budujesz dom, który ma być przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej oraz na twój użytek prywatny i zastanawiasz się jak prawidłowo powinna zostać rozliczona budowa domu częściowo prywatnego w kosztach firmy? Odpowiedź znajdziesz w artykule!
13 stycznia 2022
Amortyzacja lokalu przy przerwie w najmie - czy jest możliwa?
Chcesz wynająć lokal będący własnością firmy i masz problem ze znalezieniem najemcy? Boisz się, że nie będziesz mógł w tym okresie dokonać odpisów amortyzacyjnych? Przeczytaj artykuł i sprawdź, czy amortyzacja lokalu przy przerwie w najmie jest możliwa!
25 czerwca 2022
Duplikat faktury za środek trwały - czy stanowi potwierdzenie zakupu?
Wszystkie faktury należy starannie księgować i przechowywać. W praktyce zdarza się jednak, iż faktura zaginie bądź w ogóle nie dotrze do przedsiębiorcy. Czy w takiej sytuacji można wystawić duplikat faktury za środek trwały? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
25 czerwca 2022
Korekta wartości początkowej środka trwałego - ważne informacje! cz.2
Wartość początkowa środka trwałego, zakupionego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ulega zmianie w wyniku naturalnego zużycia lub ulepszenia. Kiedy powinna nastąpić korekta wartości początkowej środka trwałego? Przeczytaj artykuł!
11 października 2020
Wartość początkowa środków trwałych i WNiP - jak ustalić?
Podatnicy korzystają w swoich działalnościach ze środków trwałych i WNiP. Dowiedz się, kiedy składnik majątku, można uznać za środek trwały lub WNiP oraz w jaki sposób ustalana jest ich wartość początkowa, od której dokonywane są odpisy amortyzacyjne.
1 czerwca 2020
Korekta wartości początkowej środka trwałego - warto wiedzieć! cz.1
Przedsiębiorcy, którzy posiadają w działalności majątek trwały, dokonują jego ulepszenia czy modernizacji. Jak takie zabiegi wpływają na wartość początkową oraz amortyzację? Czy konieczna jest wówczas korekta wartości początkowej środka trwałego? Sprawdź!
11 października 2020