Środki trwałe
Jednorazowa amortyzacja nowych środków trwałych cz.1 - warto wiedzieć!
Podatnik ma prawo zaliczyć w koszty firmy, wydatki na zakup fabrycznie nowych środków trwałych. Kiedy w działalności może być zastosowana jednorazowa amortyzacja nowych środków trwałych? Jakie składniki majątku można zamortyzować jednorazowo? Sprawdź!
17 stycznia 2022
Amortyzacja wózka widłowego - jaką metodę wybrać?
Prowadząc działalność gospodarczą, przedsiębiorcy dokonują zakupu niezbędnych sprzętów, które stanowią składniki majątku. Jednym nich są wózki widłowe. Jak rozliczyć zakup wózka widłowego? Sprawdź, czy amortyzacja wózka widłowego może być kosztem firmy!
2 lutego 2022
Indywidualna stawka amortyzacji dla lokalu mieszkalnego - rozliczenie!
Przedsiębiorcy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystują lokale mieszkalne, które podlegaj amortyzacji. Przeczytaj artykuł i sprawdź, kiedy można zastosować i ile wynosi indywidualna stawka amortyzacji dla lokalu mieszkalnego!
27 lipca 2021
Użytkowanie środków trwałych w pełni zamortyzowanych - warto wiedzieć!
Przedsiębiorcy w ramach prowadzonej działalności dokonują zakupu różnego rodzaju środków trwałych, które ulegają stopniowemu zużyciu się, a w końcu pełnemu umorzeniu. Czy możliwe jest użytkowanie środków trwałych w pełni zamortyzowanych? Dowiedz się!
6 grudnia 2021
Odsetki od kredytu zwiększą wartość początkową środka trwałego
Odsetki od kredytu, z którego sfinansowany został w firmie zakup środka trwałego, w większości przypadków ujmowane są w podatkowej księdze przychodów i rozchodów na dwa sposoby.
18 lutego 2022
Środek trwały - podstawowe informacje
Ewidencja środków trwałych obejmuje rzeczowe składniki majątku związane z wykonywaną działalnością gospodarczą. Dowiedz się, czym jest środek trwały oraz jak prawidłowo ustalić jego wartość początkową w zależności od sposobu nabycia!
1 czerwca 2020
Czym jest WNiP - podstawowe informacje
WNiP, czyli wartość niematerialna i prawna - czym jest i jakiego obszaru finansów dotyczy? Czy WNiP może podlegać amortyzacji? Jak ulepszyć WNiP? Czy można zlikwidować WNiP? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej!
10 marca 2021
Amortyzacja przyspieszona - na czym polega i kiedy można ją stosować?
Środki trwałe są często nieodłącznym składnikiem wielu przedsiębiorstw. Czym są środki trwałe oraz jak należy wykazywać ich stopniowe zużywanie. Sprawdź, czym jest amortyzacja oraz amortyzacja przyspieszona oraz kiedy można ją stosować!
25 marca 2021
Amortyzacja środka trwałego w okresie najmu - jak ją rozliczyć?
Wykorzystywane w firmie czy też oddane w najem, dzierżawę bądź leasing, środki trwałe należy amortyzować w czasie. Jak powinna być rozliczona amortyzacja środka trwałego w okresie najmu? Kto dokonuje odpisów amortyzacyjnych? Odpowiadamy w artykule!
2 lutego 2022
Środek trwały zakupiony z dotacji - jak rozliczyć?
Środek trwały zakupiony z dotacji budzi wiele wątpliwości wśród przedsiębiorców pod względem jego rozliczenia oraz ujęcia w kosztach uzyskania przychodów. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak rozliczyć środek trwały, który został zakupiony z dotacji.
7 kwietnia 2022
Sprzedaż środka trwałego przed upływem roku - konsekwencje podatkowe
Środki trwałe to składniki majątku użytkowane w działalności gospodarczej w okresie dłuższym niż rok. Bywa tak, że podatnik zmuszony jest do zbycia środka trwałego. Czy sprzedaż środka trwałego przed upływem roku wywoła skutki podatkowe? Sprawdź!
10 sierpnia 2020
Korekta odpisów amortyzacyjnych po otrzymaniu dotacji
Wydatki poniesione na zakup środków trwałych finansowanych dotacją nie stanowią kosztu uzyskania przychodu. Dowiedz się, kiedy konieczna jest korekta odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych ujętych w kosztach firmowych po refundacji dotacją!
11 kwietnia 2021
WNT środka trwałego - obowiązki podatkowe
W jaki sposób dokonać rozliczenia zakupu środka trwałego od kontrahenta z Unii Europejskiej? Czy WNT środka trwałego różni się od zakupu krajowego? W jaki sposób wyliczyć jego wartość początkową? Szczegółowe informacje znajdziesz w naszym artykule.
20 grudnia 2021
Różnice kursowe od własnych środków pieniężnych a wartość początkowa
Kiedy dokonujemy transakcji walutowych, mogą wystąpić różnice kursowe. Czy wiesz, kiedy powstają różnice kursowe od własnych środków pieniężnych? Przeczytaj i dowiedz się, jak obliczać i jak dokonać księgowania różnic kursowych od nabyć środków trwałych.
1 lipca 2022
Aktualizacja wyceny środków trwałych - kiedy jest możliwa?
Często okazuje się, że wartość bilansowa posiadanych oraz regularnie amortyzowanych środków trwałych jest dużo niższa ich wartość rynkowa. Kiedy i na podstawie jakich przepisów może zostać przeprowadzona aktualizacja wyceny środków trwałych? Sprawdź!
24 kwietnia 2021