Środki trwałe
Amortyzacja środka trwałego używanego sezonowo - kiedy jest możliwa?
Przedsiębiorco, wykonujesz prace sezonowe do których wykorzystujesz środki trwałe? Dowiedz się, czy amortyzacja środka trwałego używanego sezonowo może być odliczana przez cały rok czy tylko w okresie jego użytkowania! Odpowiedź znajdziesz w artykule!
16 lutego 2022
Jak przebiega amortyzacja nieruchomości? Warto wiedzieć!
Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na inwestycję w nieruchomości, które później mają służyć w prowadzonej działalności gospodarczej. Posiadaną nieruchomość, jako środek trwały można zamortyzować. Jak przebiega amortyzacja nieruchomości? Przeczytaj
5 maja 2022
Otrzymanie dotacji a korekta odpisów amortyzacyjnych
W niektórych sytuacjach uzyskanie przez przedsiębiorcę środki powodują dokonanie korekt. Otrzymana dotacja stanowi wsparcie, ale niesie również wiele wątpliwości. Sprawdź, kiedy potrzebna jest korekta odpisów amortyzacyjnych związana z otrzymaniem dotacji
17 lutego 2021
Możesz amortyzować samochód współmałżonka w działalności gospodarczej!
Posiadasz z małżonkiem samochód, który chciałbyś wykorzystywać w prowadzonej przez Ciebie działalności gospodarczej i zastanawiasz się, czy jest to w ogóle możliwe? Czy możesz amortyzować samochód współmałżonka? Na pytania odpowiadamy w artykule.
26 czerwca 2022
Amortyzacja przekazanego środka trwałego – jak rozliczyć?
Amortyzacja przekazanego środka trwałego może budzić wątpliwości. Jak powinna przebiegać, jeśli w związku z otrzymanym środkiem były już dokonywane odpisy w poprzedniej firmie, ale nie jest on jeszcze całkowicie zamortyzowany? Odpowiedź w artykule.
15 kwietnia 2022
Niewpisanie środków trwałych do ewidencji - jakie ma konsekwencje?
Składniki majątku, które są związane z wykonywaną działalnością, powinny być ujęte w ewidencji środków trwałych. Wykorzystywanie ich w działalności niesie obowiązek jej prowadzenia. Niewpisanie środków trwałych do ewidencji - jakie są tego konsekwencje?
27 września 2021
Korekta wartości początkowej środka trwałego – od czego zależy?
Kiedy powinna zostać zrobiona korekta wartości początkowej środka trwałego? Czy wiesz, jak zaksięgować takie zdarzenie gospodarcze? Dowiedz się, kiedy trzeba podjąć takie działanie i jakie ma to konsekwencje. Przeczytaj artykuł!
7 grudnia 2020
Leasing operacyjny a finansowy - jaki wybrać?
Umowa leasingu jest często podpisywana przez przedsiębiorców decydujących się na zakup samochodu. Leasing operacyjny a finansowy? Czym różnią się te dwie formy leasingu? Który jest korzystniejszy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
25 września 2020
Przekwalifikowanie środka trwałego - jak ująć w ewidencjach
Przedsiębiorcy dokonując zakupu sprzętu do firmy nie zawsze na początku wiedzą, czy jego okres wykorzystywania w firmie będzie dłuższy czy krótszy niż rok. Zdarzają się zatem sytuację, że konieczne przekwalifikowanie środka trwałego. Jak tego dokonać?
1 listopada 2020
Przeniesienie środka trwałego pomiędzy spółkami cywilnymi
Większość przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą posiada w składnikach majątku środki trwałe. Zdarzają się sytuacje, że następuje przeniesienie środka trwałego pomiędzy spółkami cywilnymi czy tez wspólnikami spółek. Jak dokonać rozliczenia?
25 czerwca 2022
Jednorazowa amortyzacja nowych środków trwałych - limit cz.3
Jednorazowa amortyzacja nowych środków trwałych stanowi dla przedsiębiorców powszechną formę rozliczenia kosztów za zakupione składniki majątku. Przeczytaj artykuł i sprawdź, czy wytworzone w firmie składniki majątku podlegają jednorazowej amortyzacji!
27 sierpnia 2020
Amortyzacja środków trwałych w działalności gospodarczej
Amortyzacja środków trwałych polega regularnym ujmowaniu w kosztach podatkowych tak zwanych odpisów amortyzacyjnych. W wyniku tego działania podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu. Dowiedz się, jak należy prawidłowo amortyzować środki trwałe!
5 października 2020
Wycena środków trwałych po przejściu na MSR - najważniejsze informacje
Przy przejściu z przepisów UoR należy pamiętać o dostosowaniu ewidencji. Wycena środków trwałych po przejściu na MSR może być problematyczna. Sprawdź, w jaki sposób prawidłowo wycenić środki trwałe po przejściu na MSR/MSSF i jak ustalić wartość godziwą!
6 września 2021
Podwyższenie stawki amortyzacji - kiedy się opłaca?
Każdy środek trwały podlega amortyzacji, czyli procesowi utraty wartości środków trwałych. W niektórych przypadkach podatnicy mogą stosować tzw. amortyzację przyspieszoną. Kiedy możliwe jest podwyższenie stawki amortyzacji? Odpowiadamy w artykule!
12 listopada 2021
Ustalenie wartości środka trwałego przez rzeczoznawcę - warunki
Przed dokonaniem amortyzacji środków trwałych, przedsiębiorca jest zmuszony ustalić ich wartość początkową. Czy może skorzystać z usług biegłego? Czy ustalenie wartości środka trwałego przez rzeczoznawcę jest kwestią swobodnego wyboru podatnika? Sprawdź!
28 sierpnia 2020