Środki trwałe
Amortyzacja po zmianie formy opodatkowania z ryczałtu na skalę
U podatników rozliczających na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego odpis amortyzacyjny nie stanowi kosztu. Jednak co w przypadku, kiedy dojdzie do zmiany formy opodatkowania na skalę podatkową? Jak wygląda amortyzacja po zmianie formy opodatkowania?
15 lutego 2024
Zwiększenie wartości początkowej środka trwałego przez wydatki najemcy
Często zdarza się, że najemcy ponoszą koszty w celu ulepszenia lokalu mieszkalnego. Warto w związku z tym zastanowić się, czy wydatki te powodują zwiększenie wartości początkowej środka trwałego? Sprawdź w naszym artykule!
14 lutego 2024
Paliwo na rozruch próbny środka trwałego - wpływ na wartość początkową
Planujesz zakup środka trwałego który wymaga montażu lub próbnego rozruchu? Sprawdź, czy paliwo na rozruch próbny środka trwałego zwiększa jego wartość początkową! Dowiedz się, czy w tym przypadku znaczenie ma fakt korzystania z usług firmy zewnętrznej!
9 lutego 2024
Sprzedaż środka trwałego w budowie - jak rozliczyć na gruncie PIT?
Czy wiesz, jak na gruncie podatku dochodowego rozliczyć sprzedaż środka trwałego w budowie? Dowiedz się, na czym polega tzw. zaniechanie inwestycji i jakie konsekwencje podatkowe wywołuje sprzedaż takiej inwestycji w odniesieniu do poniesionych wydatków!
6 lutego 2024
Sposób opodatkowania budynku na terenie gospodarstwa rolnego - który podatek?
Podatnicy prowadząc działalność gospodarczą oraz rolniczą, mają wątpliwości jaki wybrać sposób opodatkowania budynku na terenie gospodarstwa rolnego. Czy budynek będzie opodatkowany podatek rolnym, czy może podatkiem od nieruchomości? Sprawdź!
30 stycznia 2024
Amortyzacja środka trwałego po likwidacji spółki jawnej - zasady
Po likwidacji spółki wspólnicy często przejmują na własność środki trwałe wykorzystywane w działalności. W przypadku, gdy miejsce ma amortyzacja środka trwałego po likwidacji spółki jawnej pojawia się pytanie: jak prowadzić dalej ich amortyzację? Sprawdź!
22 stycznia 2024
Jak ująć w księgach rachunkowych zakup inwestycji w obcym środku trwałym?
Obce składniki majątku, w tym lokale, mogą wymagać dostosowania do specyfiki prowadzonej firmy. Niekiedy podatnicy decydują się na zakup lokalu, który został wcześniej ulepszony. Jak należy ująć zakup inwestycji w obcym środku trwałym w księgach? Sprawdź!
12 stycznia 2024
Krótszy okres amortyzacji budynków niemieszkalnych - kiedy jest możliwy?
Budynki niemieszkalne mogą być amortyzowane według metody liniowej lub indywidualną stawką amortyzacyjną. Od 1 stycznia weszły jednak przepisy, które umożliwiają krótszy okres amortyzacji budynków niemieszkalnych. Sprawdź, kiedy można z niej skorzystać!
9 stycznia 2024
Czy jest możliwe łączenie limitów jednorazowej amortyzacji?
W zakresie podatku dochodowego duży wpływ na jego wysokość może mieć możliwość dokonania jednorazowej amortyzacji środka trwałego. W tej kwestii obowiązują różne limity. Sprawdź, czy możliwe jest łączenie limitów jednorazowej amortyzacji!
3 stycznia 2024
Zaliczka w walucie obcej na zakup środka trwałego – jak rozliczyć w księgach rachunkowych?
Nabyłeś środek trwały, którego zakup został poprzedzony zaliczką w walucie obcej? Masz wątpliwości, jak ustalić wartość początkową składnika majątku? Omawiamy, czy zaliczka w walucie obcej na zakup środka trwałego ma wpływ na jego wartość początkową!
14 grudnia 2023
Dotacja na środek trwały po wprowadzeniu do ewidencji środków trwałych
Otrzymanie dotacji na zakup środka trwałego może mieć miejsce na różnym etapie. Co jednak w przypadku gdy ma miejsce dotacja na środek trwały po wprowadzeniu do ewidencji środków trwałych? Jakie niesie ona za sobą skutki podatkowe? Odpowiadamy!
11 grudnia 2023
Zawiadomienie o nabyciu gruntu - jak wypełnić druk IN-1?
Zawiadomienie o nabyciu gruntu jest koniecznością, gdy nabywamy grunt, wówczas musimy odprowadzić podatek majątkowy w postaci podatku rolnego lub od nieruchomości. W jaki sposób wypełnić druk N-1? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
7 grudnia 2023
Korekta wartości początkowej środka trwałego a rozdzielność małżeńska
Korekta wartości początkowej środka trwałego podczas rozdzielności małżeńskiej jest ważną kwestią do zastanowienia. W jaki sposób bowiem intercyza wpływa na środki trwałe w przedsiębiorstwie? Czy konieczna jest korekta? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
27 listopada 2023
Amortyzacja firmowych budynków - jakie metody można zastosować?
Amortyzacja firmowych budynków może być naliczana według jednej z metod, wybranej przez przedsiębiorcę. Jednak każda z nich wymaga spełnienia określonych warunków. Dowiedz się, jakie stawki amortyzacyjne możesz zastosować amortyzując firmowy budynek!
24 listopada 2023
Amortyzacja używanych środków trwałych - kiedy jest możliwa?
Ustalenie indywidualnej stawki amortyzacji to jeden ze sposobów na szybsze rozliczenie w kosztach zakupionych składników majątkowych. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak wygląda amortyzacja używanych środków trwałych i kto może z niej skorzystać!
23 listopada 2023