Środki trwałe
Likwidacja środka trwałego zniszczonego w powodzi – skutki podatkowe
Likwidacja środka trwałego zniszczonego w powodzi może pozwolić na zaliczenie nieumorzonej wartości do kosztów podatkowych. Kluczowe jest spełnienie warunków ustawowych oraz właściwa dokumentacja likwidacji. Jak prawidłowo to rozliczyć? Sprawdź!
17 lutego 2025
Likwidacja działalności gospodarczej a korekta VAT od nakładów na obcy środek trwały
Likwidacja działalności gospodarczej wymaga spisu z natury i odprowadzenia VAT w ramach remanentu. Jak wygląda opodatkowanie nakładów na obcy środek trwały? Dowiedz się w naszym artykule, jak prawidłowo rozliczyć te kwestie!
12 lutego 2025
Likwidacja środka trwałego może być kosztem podatkowym
Likwidacja środka trwałego może wiązać się z rozliczeniem nieumorzonej wartości w kosztach. Warunkiem jest, by nie wynikała ze zmiany działalności. Sprawdź, kiedy poniesiona strata może obniżyć podatek i jakie wymogi trzeba spełnić w tym zakresie.
11 lutego 2025
Zapłacone odsetki od kredytu na mieszkanie wprowadzone do środków trwałych są kosztem
Odsetki od kredytu na mieszkanie może być kosztem uzyskania przychodu, ale tylko w części dotyczącej celów firmowych. Czy należy uwzględnić proporcje i zakaz amortyzacji mieszkań? Przeczytaj artykuł, aby sprawdzić szczegóły!
6 lutego 2025
Remont środka trwałego a zwolnienie z CIT – kiedy obowiązuje?
Odszkodowanie przeznaczone na remont środka trwałego może korzystać ze zwolnienia z CIT, jeśli spełnione są określone warunki, m.in. termin wydatkowania środków. Sprawdź, jakie zasady obowiązują i kiedy konieczne jest rozpoznanie przychodu podatkowego!
5 lutego 2025
Środki trwałe w księgach rachunkowych - jak ewidencjonować?
Jednostki prowadzące księgi rachunkowe są zobowiązane do prawidłowej ewidencji zdarzeń gospodarczych, również w zakresie operacji podejmowanych na składnikach majątku, jakimi są środki trwałe. Sprawdź, jak rozliczać środki trwałe w księgach rachunkowych!
3 lutego 2025
Zmiana formy opodatkowania na ryczałt a środki trwałe w działalności
Dla przedsiębiorców zmiana formy opodatkowania na ryczałt jest możliwa w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej. Z jakich preferencji podatkowych mogą korzystać ryczałtowcy? Dlaczego warto wybrać taką formę opodatkowania? Odpowiadamy w artykule!
27 stycznia 2025
Korekta VAT od nabyć środków trwałych przy sprzedaży mieszanej
Przedsiębiorco! Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek jak powinna wyglądać prawidłowa korekta VAT od nabyć środków trwałych przy sprzedaży mieszanej? Od jakich towarów można odliczyć VAT oraz jakiego obrotu nie zalicza się do proporcji? Odpowiedź w artykule!
23 stycznia 2025
Ulepszenie środka trwałego zamortyzowanego jednorazowo z wykorzystaniem pełnej wartości limitu w księgach handlowych
Ulepszenie środka trwałego zamortyzowanego jednorazowo wymaga jego rozpatrywania pod kątem ewentualnych skutków podatkowych oraz w świetle prawa bilansowego. Jakie są najistotniejsze kwestie z tym związane? Tego dowiesz się z artykułu, sprawdź!
15 stycznia 2025
Niskocenne środki trwałe możesz amortyzować jednorazowo
Prowadząc działalność przedsiębiorcy często wykorzystują różnego rodzaju środki trwałe, które poddawane są amortyzacji. Dowiedz się, kiedy składniki majątku traktowane są jako niskocenne środki trwałe i podlegają jednorazowej amortyzacji. Sprawdź!
14 stycznia 2025
Likwidacja odpadów pozostałych po remoncie środka trwałego
Likwidacja odpadów po remoncie środka trwałego wymaga odpowiedniego ujęcia księgowego. Koszty te mogą zwiększać wartość początkową środka trwałego, wpływając na amortyzację. Warto znać zasady wynikające z Krajowego Standardu Rachunkowości. Sprawdź!
14 stycznia 2025
Środek trwały a może zwykły wydatek - ujęcie wydatków w KPiR w 2025 roku!
Czy wiesz, jak prawidłowo ujmować zakupione w 2025 roku składniki majątku - jako środek trwały czy wyposażenie? Dowiedz się, kiedy zakup powinien być ujęty w ewidencji środków trwałych a w jakiej sytuacji może być ujęty bezpośrednio w kosztach!
9 stycznia 2025
Różnice kursowe przy zakupie środka trwałego a estoński CIT
Różnice kursowe w estońskim CIT wymagają indywidualnego podejścia z uwagi na specyfikę tego systemu opodatkowania. Artykuł wyjaśnia, jak prawidłowo ustalać różnice kursowe przy zakupie środka trwałego, odwołując się do przepisów ustawy o rachunkowości.
3 stycznia 2025
Złomowanie środka trwałego, przy którego zakupie nie odliczono VAT
Czy złomowanie środka trwałego, gdy nie nadaje się on już do dalszego użytkowania, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT? Jak kwestia ta wygląda w świetle prawa, zwłaszcza gdy nabycie auta nastąpiło na podstawie umowy kupna-sprzedaży lub faktury? Sprawdź!
23 grudnia 2024
Zakup środka trwałego na raty a VAT
Czy na zakup środka trwałego na raty w świetle przepisów prawa, przysługuje możliwość odliczenia podatku VAT? Jak w praktyce wygląda ta kwestia? Zapoznaj się z artykułem i poznaj wyjaśnienia ekspertów!
16 grudnia 2024