Serwis Podatkowy
Odliczenie VAT z faktury za najem miejsca parkingowego
Czy możliwe jest odliczenie VAT z faktury za najem miejsca parkingowego i kiedy może to być odliczenie 50% a kiedy 100% VAT?
5 września 2024
KSeF w stowarzyszeniu - czy będzie on obowiązkowy?
Krajowy System e-Faktur to rozwiązanie, które w niedalekim czasie będzie obligatoryjnie obejmowało wielu podatników. Czy KSeF w stowarzyszeniu również będzie obowiązkowy? Czy narzędzie to obejmie również grupę podmiotów takich, jak stowarzyszenia?
5 września 2024
Zakres terytorialny podatku PCC a zakup ruchomości za granicą
Czy zakup pojazdu od osoby spoza Polski wymaga zapłaty podatku PCC? Wyjaśniamy, jak zakres terytorialny podatku PCC wpływa na obowiązki podatkowe kupujących w międzynarodowych transakcjach sprzedaży, ze szczególnym uwzględnieniem ruchomości.
5 września 2024
Kontrola kontrahentów kontrolowanego podatnika
Kontrola kontrahentów kontrolowanego podatnika - czy może zostać przeprowadzona przez organ podatkowy? Jakie są zasady i ograniczenia tych działań? Dowiedz się, jakie prawa mają organy podatkowe i jakie obowiązki spoczywają na kontrahentach. Przeczytaj!
5 września 2024
Paragon czy faktura – jak uniknąć podwójnego opodatkowania VAT?
Obowiązek umieszczania numeru NIP na paragonach, w celu późniejszego wystawienia faktury budzi wątpliwości przedsiębiorców. Sprawdź, jaki dokument powinien być wystawiony - paragon czy faktura gdy nabywcą jest podmiot prowadzący działalność gospodarczą!
4 września 2024
Data wystawienia faktury w KSeF - jak ustalić?
Czy wiesz w jaki sposób ustalana jest data wystawienia faktury w KSeF? Czy zależy od daty wygenerowania w systemie księgowym, zlecenia wysyłki do KSeF czy otrzymania UPO z KSeF? Sprawdź, jak data wystawienia faktury w KSeF wpływa na obowiązek podatkowy!
4 września 2024
Korekta faktury - w jakim terminie należy dokonać?
Czym jest korekta faktury? Kiedy należy wystawić fakturę korygującą? Czy we wszystkich przypadkach trzeba będzie się cofać do pierwotnego okresu wystawienia faktury, aby pomniejszyć podatek? Dowiedz się, jak prawidłowo wystawić fakturę korygującą!
4 września 2024
Zwrot agio - czy podlega opodatkowaniu podatkiem CIT?
Wspólnicy spółek kapitałowych, którzy nabywają udziały o wartości wyższej niż nominalna wynikająca z umowy spółki mogą zastanawiać się, czy ewentualny zwrot agio będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem CIT. Wyjaśniamy, jak rozliczyć zwrot agio!
4 września 2024
Zatrzymana odzież robocza po zakończeniu umowy a podatek dochodowy
Zatrzymana odzież robocza po zakończeniu stosunku pracy może prowadzić do konsekwencji prawnych i podatkowych. Czy były pracownik musi zwrócić odzież pracodawcy? Analizujemy przepisy kodeksu pracy i ustawy o podatku dochodowym. Sprawdź, kiedy zapłacisz!
4 września 2024
Zwolnienie od podatku VAT a sprzedaż nieruchomości fundacji
Jakie są warunki konieczne do spełnienia w przypadku zastosowania zwolnienia od podatku VAT względem fundacji? Jakie są szczegóły jeśli chodzi o sprzedaż nieruchomości fundacji i czy w tym przypadku fundacja może skorzystać ze zwolnienia? Sprawdź!
4 września 2024
Faktura końcowa - jakie powinna zawierać elementy?
Faktura końcowa jest dokumentem kończącym daną transakcję. Wystawia się ją w sytuacji, kiedy na poczet sprzedaży czy też wykonania usługi pobierane były zaliczki, a tym samym wystawione zostały faktury zaliczkowe. Jakie elementy powinna zawierać? Sprawdź!
3 września 2024
Faktura podatnika zwolnionego z VAT - czy nievatowiec wystawia faktury?
Podatnicy korzystający ze zwolnienia z VAT np. ze względu na limit obrotów mają możliwość wystawiania faktur, a dokładniej faktur bez VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie obowiązkowe elementy powinna zawierać faktura podatnika zwolnionego z VAT!
3 września 2024
Opłata za wieczyste użytkowanie - czy może być kosztem?
Posiadanie prawa wieczystego użytkowania gruntu skutkuje koniecznością ponoszenia opłaty rocznej. Czy opłata za wieczyste użytkowanie ponoszona przez przedsiębiorcę może stanowić koszt uzyskania przychodów w działalności? Wyjaśniamy w artykule!
3 września 2024
Czy możliwe jest przeszukanie lokalu mieszkalnego podatnika?
W jakich sytuacjach możliwe jest przeszukanie lokalu mieszkalnego podatnika? W jakich okolicznościach organy podatkowe mogą przeprowadzić kontrolę? Jakie są różnice między kontrolą podatkową a celno-skarbową? Sprawdź zasady i procedury!
3 września 2024
Brak NIP UE nabywcy na fakturze - czy można rozliczyć import usług?
Często zdarza się, że polscy przedsiębiorcy nabywają usługi od zagranicznych kontrahentów. Pomimo podania danych do faktury, czasami sprzedawcy nie uwzględnią wszystkich informacji. Jak rozliczyć import usług, gdy brak NIP UE nabywcy na fakturze?
29 października 2024