Serwis Podatkowy
Wydatki na wdrożenie KSeF jako koszt podatkowy – czy można odliczyć?
W związku z zapowiedzią wdrożenia obowiązkowego fakturowania za pośrednictwem KSeF wiele przedsiębiorców poniosło wydatki na wdrożenie KSeF. Czy mimo odroczenia terminu, wydatki te stanowią koszt oraz można odliczyć od nich podatek VAT?
4 października 2024
Najem lokalu użytkowego a opodatkowanie ryczałtem
Najem lokalu użytkowego można opodatkować ryczałtem w ramach najmu prywatnego, o ile nieruchomość nie jest związana z działalnością gospodarczą. Dowiedz się, jakie warunki musisz spełnić, aby rozliczyć taki przychód na korzystnych zasadach.
4 października 2024
Likwidacja spółki osobowej a prawo wspólników do otrzymania zwrotu podatku naliczonego VAT
Spółka osobowa to odrębny względem wspólników podatnik VAT. Likwidacja spółki osobowej może wiązać się z koniecznością rozliczenia VAT. Jakie są związane z tym obowiązki? Czy organ podatkowy może weryfikować prawo do zwrotu podatku naliczonego? Sprawdź!
4 października 2024
Darmowy program a obowiązek wykazania nieodpłatnego świadczenia
Niekiedy przedsiębiorcy korzystają w prowadzonej działalności gospodarczej z programów, do których otrzymują darmowy dostęp. Czy w takiej sytuacji, darmowy program zobowiązuje do rozpoznania przychodu podlegającego opodatkowaniu? Wyjaśniamy!
3 października 2024
Kiedy obowiązują wyłączenia ze stosowania metody kasowej w VAT?
Wyłączenia ze stosowania metody kasowej w VAT dotyczą określonych przypadków, w których mimo wyboru tej formy rozliczeń, podatnik musi rozliczać podatek na zasadach ogólnych. Dowiedz się, w jakich sytuacjach nie można skorzystać z tej opcji.
3 października 2024
Wystawienie paragonu przy wydaniu towaru z magazynu a obowiązki podatnika
Wystawienie paragonu przy wydaniu towaru z magazynu jest kluczowym elementem prawidłowego rozliczenia podatku VAT. Dowiedz się, jakie są zasady ustalania momentu obowiązku podatkowego w przypadku towarów wydawanych z magazynu zewnętrznego.
2 października 2024
Nieoprocentowana pożyczka - skutki w estońskim CIT
Podatnicy, którzy stosują opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek często zastanawiają się, czy nieoprocentowana pożyczka wspólnika udzielona spółce stanowi ukryty zysk, który podlega opodatkowaniu poprzez estoński CIT. Wyjaśniamy w artykule!
2 października 2024
Indywidualna interpretacja podatkowa – ochrona podatnika i jej znaczenie
Indywidualna interpretacja podatkowa to kluczowe narzędzie ochrony podatnika, które wyjaśnia sposób stosowania przepisów. Sprawdź, jak poprawnie napisać wniosek, by uzyskać precyzyjną interpretację od organu podatkowego, i jakie są jej funkcje ochronne.
2 października 2024
Wynajem mieszkań jako działalność gospodarcza
Wynajem mieszkań może odbywać się prywatnie bądź w ramach działalności gospodarczej. Czy wiesz, co determinuje sposób rozliczania najmu? Czy wynajem mieszkań prywatnie na dużą skalę może zostać z automatu uznany przez organy za działalność gospodarczą?
2 października 2024
Dodatkowe badania techniczne pojazdu - jakie są konsekwencje opóźnienia
Czy wiesz, że dodatkowe badania techniczne pojazdu mogą zadecydować o Twoim prawie do pełnego odliczenia VAT? Dowiedz się, dlaczego te badania są kluczowe i jakie mogą być konsekwencje opóźnienia ich wykonania. Sprawdź, jak uniknąć problemów podatkowych!
1 października 2024
Nieodpłatne świadczenia a stawka ryczałtu w działalności gospodarczej
Nieodpłatne świadczenia a stawka ryczałtu to kwestia, która budzi wątpliwości u przedsiębiorców. Sprawdź, jak ustalić przychód i jaka stawka ryczałtu obowiązuje w przypadku bonów podarunkowych otrzymanych od kontrahenta w ramach działalności gospodarczej.
30 września 2024
Przychód z napiwków - czy podlega opodatkowaniu?
Przychód z napiwków powinien zostać odpowiednio rozliczony na gruncie podatku dochodowego. Czy wiesz, w jakim źródle powinien zostać wykazany w zeznaniu rocznym? Sprawdź, czy będzie to przychód ze stosunku pracy, czy przychód z innego źródła!
30 września 2024
Darowizna środka trwałego dla udziałowca spółki z o.o. a podatki
Darowizna środka trwałego dla udziałowca w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością może rodzić wiele pytań związanych z obowiązkiem podatkowym. Czy obdarowany udziałowiec jest zobligowany do zapłaty podatku od spadków i darowizn? Sprawdź, zanim zapłacisz!
27 września 2024
Deklaracja VAT-8 czy VAT-9M? To zależy od tego, co podatnik zaznaczył w VAT-R
Podatnik składa do organu podatkowego w odpowiednim czasie deklarację podatkową między innym w zależności od swojego statusu podatkowego względem VAT. Którą deklarację należy zastosować - VAT-8 czy VAT-9M? Przeczytaj i dowiedz się!
27 września 2024
Ulga na złe długi w zeznaniu rocznym - jak wykazać?
Ulga za złe długi na gruncie podatku dochodowego to instytucja pozwalająca przedsiębiorcom na walkę z problemem, jakim są zatory płatnicze. Czy wiesz, jak prawidłowo powinna zostać wykazana ulga na złe długi w zeznaniu rocznym? Wyjaśniamy w artykule!
27 września 2024