Serwis Podatkowy
Sprzedaż środka trwałego objętego wspólnością małżeńską a VAT
Sprzedaż środka trwałego objętego wspólnością małżeńską w kontekście podatku VAT może budzić wątpliwości, zwłaszcza gdy tylko jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą. Sprawdź, jak ustalić rozliczenie podatku VAT przy takiej sprzedaży.
26 września 2024
Sprzedaż usług online na rzecz osób prywatnych spoza UE - rozliczenie
Przedsiębiorcy mogą świadczyć usługi poza granicami kraju na rzecz innych firm bądź odbiorców prywatnych. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczyć na gruncie VAT sprzedaż usług online na rzecz osób prywatnych spoza UE? Wyjaśniamy w artykule!
26 września 2024
Zwrot podatku od wartości dodanej - ujęcie w KPiR
Przedsiębiorcy dokonujący zakupów za granicą, m.in. paliwa, biletów autostradowych i biletów parkingowych zastanawiają się nad możliwością odliczenia podatku VAT. Czy wiesz, jak ująć w KPiR zwrot podatku od wartości dodanej? Wyjaśniamy w artykule!
26 września 2024
Zwrot podatku od wartości dodanej - ujęcie w KPiR
Przedsiębiorcy dokonujący zakupów za granicą, m.in. paliwa, biletów autostradowych i biletów parkingowych zastanawiają się nad możliwością odliczenia podatku VAT. Czy wiesz, jak ująć w KPiR zwrot podatku od wartości dodanej? Wyjaśniamy w artykule!
26 września 2024
Wynajem mieszkania dla podwykonawcy - czy może stanowić koszt?
Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą niekiedy ponoszą koszty na rzecz swoich kontrahentów, takie jak wynajem mieszkania dla podwykonawcy. Czy wydatek poniesiony na najem mieszkania dla kontrahenta może stanowić koszt podatkowy? Sprawdź!
26 września 2024
Ewidencja sprzedaży bezrachunkowej a wystawienie faktury dla nabywcy
Ewidencja sprzedaży bezrachunkowej pozwala odnotowywać przychód przy sprzedaży na rzecz osób fizycznych podmiotom zwolnionym z kasy fiskalnej. Sprawdź, jak prawidłowo ująć wystawioną na żądanie nabywcy fakturę, kiedy sprzedaż została wykazana w ewidencji!
25 września 2024
Rozliczenie zagranicznych usług budowlanych poprzez VAT OSS
Dla polskich podatników kłopotliwa jest konieczność rejestracji na potrzeby podatku VAT w kraju miejsca położenia nieruchomości. Czy możliwe jest rozliczenie zagranicznych usług budowlanych poprzez VAT OSS? Przeczytaj i dowiedz się!
25 września 2024
Świadczenie usług przez wspólnika poprzez JDG dla spółki na estońskim CIT
Świadczenie usług przez wspólnika na rzecz spółki na estońskim CIT niesie ze sobą ryzyko zakwalifikowania tych świadczeń jako ukrytych zysków. Aby uniknąć takiej sytuacji, kluczowe jest ustalenie cen transferowych na warunkach rynkowych. Sprawdź!
24 września 2024
Dopłata do spółki cywilnej - czy podlega opodatkowaniu PCC?
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w formie spółki cywilnej mogą ją dofinansowywać poprzez wpłaty pieniężne. Czy wiesz, czy dopłata do spółki cywilnej podlega opodatkowaniu PCC? Jak ustalić wysokość ewentualnego podatku? Wyjaśniamy!
24 września 2024
Zmiana wartości składników majątku a CIT estoński
Ryczałt od dochodów spółek, czyli estoński CIT może okazać się dla wielu podatników korzystną formą opodatkowania. Czy wiesz, że zmiana wartości składników majątku może podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek? Wyjaśniamy w artykule!
24 września 2024
Spółka holdingowa - jakie są korzyści podatkowe?
Spółka holdingowa to instytucja uregulowana ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych. Czy wiesz, na jakie korzyści podatkowe może liczyć spółka prowadzona w tej formie? Jakie zasady należy spełnić, aby założyć taką spółkę? Wyjaśniamy!
24 września 2024
Składki społeczne finansowane przez płatnika z wynagrodzenia wypłaconego po terminie
Przedsiębiorca zatrudniający pracowników ma obowiązek wypłacać wynagrodzenia w terminie. Zdarza się jednak, że tak się nie dzieje. Czy w takiej sytuacji składki społeczne finansowane przez płatnika z wynagrodzenia po terminie stanowią koszt podatkowy?
23 września 2024
Restrukturyzacja spółek a ceny transferowe w świetle obowiązków podatkowych
Restrukturyzacja spółek a ceny transferowe to ważne zagadnienie, ponieważ zaniedbanie tego obszaru może prowadzić do poważnych konsekwencji podatkowych. Dowiedz się, jak uniknąć problemów z fiskusem podczas zmian w strukturze firmy!
23 września 2024
Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności - dla kogo w 2024 roku?
Obowiązkowy split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności budzi wiele wątpliwości wśród przedsiębiorców. W jakich przypadkach mechanizm podzielonej płatności jest obowiązkowy dla podatników? Dowiedz się, jakiego typu transakcji dotyczy!
23 września 2024
Ulga na sponsoring – co warto wiedzieć, by z niej skorzystać?
Ulga na sponsoring to doskonała okazja dla przedsiębiorców, którzy chcą wesprzeć rozwój sportu, kultury i nauki. W artykule wyjaśniamy, jakie wydatki można odliczyć, jakie są warunki skorzystania z ulgi oraz jakie dokumenty należy przygotować!
20 września 2024