Ordynacja podatkowa
Obowiązki spadkobierców kontynuujących działalność gospodarczą - warto wiedzieć!
Śmierć osoby prowadzącej działalność gospodarczą wiąże się z wieloma kwestiami prawnymi, w tym z dziedziczeniem praw i obowiązków podatkowych. Jakie zatem są prawa i obowiązki spadkobierców kontynuujących działalność gospodarczą? Wyjaśniamy w artykule!
19 kwietnia 2024
Opodatkowanie cesji umowy deweloperskiej podatkiem od spadków i darowizn
Umowa deweloperska, wiążąca się z budową i przeniesieniem własności nieruchomości, może zostać przekazana innej osobie. Czy w takiej sytuacji konieczne jest opodatkowanie cesji umowy deweloperskiej podatkiem od spadków i darowizn przez nabywcę? Sprawdź!
16 kwietnia 2024
Zaświadczenie o braku zaległości podatkowych dla kupującego nieruchomość
Wydawanie zaświadczeń regulują przepisy Ordynacji podatkowej. Zgodnie z nimi, zaświadczenie wydawane jest na wniosek osoby ubiegającej się o taki dokument. Czy kupujący nieruchomość może otrzymać zaświadczenie o braku zaległości podatkowych sprzedającego?
11 kwietnia 2024
Udziały w kilku nieruchomościach a zwolnienie od podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania
Zwolnienie od podatku PCC dla pierwszego mieszkania wymaga spełnienia określonych warunków ustawowych. Podatnicy często mają wątpliwości co do ich interpretacji. Przeczytaj by dowiedzieć się, co w przypadku posiadania udziałów w kilku nieruchomościach.
11 kwietnia 2024
Numeracja faktur w KSeF a dotychczasowy system numeracji - warto wiedzieć!
Obecnie system KSeF jest dobrowolny. Dowiedz się, jak powinna wyglądać poprawna numeracja faktur w KSeF, w momencie przejścia na wystawianie e-faktur w trakcie roku podatkowego! Czy zmiana serii numeracji faktur w trakcie roku jest możliwa? Sprawdź!
10 kwietnia 2024
Zmiana nazwiska w trakcie roku a zeznanie roczne
Dowiedz się, jaki wpływ na zeznanie roczne ma zmiana nazwiska. Sprawdź, czy zmianę nazwiska należy zgłosić przed złożeniem zeznania rocznego. Sprawdź, na jakim formularzu i kto ma obowiązek poinformować urząd skarbowy o zmianie nazwiska w trakcie roku!
9 kwietnia 2024
Wypłata dywidendy na gruncie podatków PIT i VAT
Czym jest dywidenda i do kogo należy obowiązek jej wypłacenia? Kto jest odpowiedzialny za opłacenie podatku dochodowego oraz podatku od towarów i usług? Jak wygląda wypłata dywidendy w formie środków rzeczowych? Na te pytania odpowiadamy w artykule!
4 kwietnia 2024
NIP, PESEL - dla kogo jaki identyfikator podatkowy?
Czy wiesz, w jaki sposób można uzyskać identyfikator podatkowy, jakimi są NIP lub PESEL? Którym z nich powinien posługiwać się podatnik prowadzący działalność? Czy istnieje możliwość zmiany posiadanego identyfikatora podatkowego? Przeczytaj i sprawdź!
4 kwietnia 2024
Podatek od nieruchomości a budowla i budynek
Podatnicy posiadający nieruchomość powinni uiszczać podatek od nieruchomości. Jak sklasyfikować budowlę i budynek na cele prawidłowego wyliczenia podstawy opodatkowania podatku od nieruchomości? Sprawdź, przełomowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego!
3 kwietnia 2024
Umorzenie postępowania egzekucyjnego a zobowiązania podatkowe
Stosowanie środków egzekucyjnych ma istotne konsekwencje dla biegu terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych, stanowiąc okoliczność przerywającą jego bieg. Sprawdź, jak na kwestię przedawnienia, wpływa umorzenie postępowania egzekucyjnego.
2 kwietnia 2024
Zwrot podatku u źródła w przypadku zerwania umowy z zagranicznym kontrahentem
Podatek u źródła pobierany jest w przypadku, gdy zagraniczny rezydent podatkowy świadczy określone usługi na terytorium Polski. Czy w przypadku zerwania umowy z zagranicznym kontrahentem możliwy jest zwrot podatku u źródła, który został wcześniej pobrany?
27 marca 2024
Oświadczenie majątkowe ORD-HZ - kiedy fiskus może żądać jego złożenia?
Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej organy podatkowe mają prawo żądać od podatnika, aby złożył oświadczenie majątkowe ORD-HZ. W jakich jednak sytuacjach fiskus może żądać od podatnika złożenia oświadczenia majątkowego? Wyjaśniamy w artykule!
27 marca 2024
Rozłożenie podatku na raty - czy jest możliwe?
Zdarzają się sytuacje, w których jednorazowa spłata podatku jest dla podatnika dużym obciążeniem. W takich przypadkach możliwe jest rozłożenie podatku na raty. W tym artykule wyjaśnimy, w jakich sytuacjach można skorzystać z tej ulgi!
27 marca 2024
Niesłusznie pobrana zaliczka na podatek przez pracodawcę - jak ją odzyskać?
Zdarza się, że pracodawca pobierze zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości wyższej niż należna. W takiej sytuacji mamy do czynienia z nadpłatą. Sprawdź, czy niesłusznie pobrana zaliczka na podatek może zostać odzyskana w trakcie roku?
26 marca 2024
Nieskuteczność egzekucji a przerwanie biegu terminu przedawnienia - warto wiedzieć!
Zastosowanie środka egzekucyjnego ma wpływ na bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Należy jednak zwrócić uwagę na nieskuteczność egzekucji a przerwanie biegu terminu przedawnienia, jak postępować, gdy egzekucja jest nieskuteczna? Sprawdź!
26 marca 2024