Ordynacja podatkowa
Jak wprowadzić majątek spółki cywilnej do JDG wspólnika?
Biorąc pod uwagę szczególny status spółki cywilnej w kontekście prawa podatkowego jak i prawa cywilnego, zastanowimy się jak wprowadzić majątek spółki cywilnej do JDG wspólnika. Przedstawiamy konsekwencje podatkowe VAT oraz PIT z jakimi należy się liczyć.
7 lutego 2024
Tryb awaryjny i niedostępność KSeF - jak wystawiać faktury?
Dowiedz się, jak wystawiać faktury i w jaki sposób przekazywać je klientom w przypadku gdy zostanie ogłoszony przez ustawodawcę tryb awaryjny KSeF lub będzie miała miejsce niedostępność KSeF! Sprawdź, jak uniknąć kar za niepoprawne wystawienie e-faktury!
6 lutego 2024
Podatek u źródła - czym jest i kogo dotyczy?
Podatek u źródła występuje zarówno w PIT, jak i CIT. Czy wiesz, że nie zawsze mają zastosowanie ogólne zasady opodatkowania? Przykładem jest wypłata na rzecz podmiotów powiązanych o wartości ponad 2 mln zł, dla której stosuje się przepisy szczególne.
1 lutego 2024
Podatek od garażu - jak należy go rozliczać po wyroku TK?
Trybunał Konstytucyjny uznał, że zakres różnicowania przepisów odnośnie stawki podatku od nieruchomości w zależności od przedmiotu własności garażu jest niezgodny z Konstytucją. Jak więc należy rozliczyć podatek od garażu po wyroku TK? Sprawdź!
31 stycznia 2024
Niezgłoszona darowizna a konsekwencje podatkowe
Otrzymanie darowizny należy zgłosić do urzędu bez względu na stopień pokrewieństwa między darczyńcą a obdarowanym. Darowizna w pierwszej grupie podatkowej podlega zwolnieniu z podatku. Zobacz jakie konsekwencje może powodować niezgłoszona darowizna.
31 stycznia 2024
Dodatkowy podatek od wielu mieszkań - jakie zmiany w PCC?
Aktualnie przy zakupie nieruchomości kupujący musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Od 1 stycznia 2024 roku do tego podatku dołączył dodatkowy podatek od wielu mieszkań. Sprawdź najważniejsze założenia nowego zobowiązania!
29 stycznia 2024
Nieodpłatne pełnienie funkcji przez członka zarządu w fundacji rodzinnej
Fundacja rodzinna to nowy typ fundacji, której celem jest zarządzanie majątkiem dla jej beneficjentów, którymi mogą być członkowie rodziny fundatora. Sprawdzamy, czy możliwe jest nieodpłatne pełnienie funkcji przez członka zarządu i jak to opodatkować?
26 stycznia 2024
Zwrot PCC z tytułu wadliwego towaru - kiedy występuje?
W przypadku zakupu wadliwego towaru, nabywca ma prawo do jego zwrotu i odzyskania ceny sprzedaży. Zakup ten podlega opodatkowaniu podatkiem PCC. Czy dopuszczalne jest wnioskowanie o zwrot PCC z tytułu wadliwego towaru? Dowiedz się i sprawdź!
26 stycznia 2024
Przekształcenie jednoosobowej firmy w fundację rodzinną - czy jest możliwe?
W Polsce od 2023 roku istnieje instytucja fundacji rodzinnej, która jest przeznaczona dla osób fizycznych chcących gromadzić i zarządzać majątkiem dla swoich bliskich. Czy przekształcenie jednoosobowej firmy w fundację rodzinną jest możliwe? Sprawdź!
25 stycznia 2024
Umorzenie zaległego czynszu na gruncie podatków PIT i VAT
Jak umorzenie zaległego czynszu pomiędzy przedsiębiorcami powinno być rozliczone na gruncie podatków PIT i VAT. Sprawdź, czy takie umorzenie może być przychodem lub kosztem podatkowym oraz jakie konsekwencje powstaną u obu stron transakcji!
24 stycznia 2024
Braki formalne faktury kosztowej a ujęcie faktury w kosztach
Podstawowym dokumentem księgowym jest faktura. Jednak co zrobić, gdy występują braki formalne faktury kosztowej. Czy uniemożliwia to zaliczenie wydatków do kosztów uzyskania przychodów? W tym artykule analizujemy przepisy i odpowiadamy na podane pytanie.
23 stycznia 2024
e-Doręczenia w urzędach skarbowych - jaki będą miały wpływ na doręczanie pism?
Zgodnie harmonogramem wprowadzania obowiązku stosowania Krajowego Systemu Doręczeń Elektronicznych, wkrótce system ten będzie obligatoryjny dla pierwszych podmiotów. Wyjaśniamy, w jaki sposób e-doręczenia w urzędach skarbowych poprawią wygodę doręczeń!
22 stycznia 2024
Faktury VAT RR w KSEF - zasady dotyczące wystawiania i korekt faktur
Z racji wdrażania KSEF warto przyswoić regulacje odnoszące się do zasad wystawiania faktury VAT RR w KSEF. Faktury te związane są z zakupami dokonywanymi od rolników ryczałtowych. Sprawdź w naszym artykule, jak powinno przebiegać ich wystawienie w KSeF!
22 stycznia 2024
Wybór rocznego zeznania podatkowego - co warto wiedzieć
Roczne zeznanie podatkowe musi sporządzać każdy podatnik. Jednak wiele osób czuje obawy przed samodzielnym sporządzeniem rocznej deklaracji PIT. Wybór rocznego zeznania podatkowego to połowa sukcesu do prawidłowego rozliczenia się. Dowiedz się więcej!
19 stycznia 2024
Braki formalne e-faktury w systemie KSeF
Z uwagi wprowadzenia obowiązkowego systemu KSeF, objaśniamy przepisy dotyczące wystawiania e-faktur jak i również zasad korygowania ich, gdy występują braki formalne e-faktury w systemie KSeF. Sprawdzamy wpływ tych braków na ważność takiej faktury.
19 stycznia 2024