Koniec roku podatkowego to gorący okres dla każdego przedsiębiorcy. Trzeba dołożyć wszelkich starań, aby prawidłowo rozliczyć uzyskane dochody z działalności gospodarczej oraz również osiągnięte poza nią. Dowiedz się, jakie obowiązują terminy rozliczeń przedsiębiorców na koniec roku oraz w jaki sposób dopiąć wszystkie sprawy w ustawowym terminie.
Koniec roku - zeznanie roczne z działalności gospodarczej
Każdy przedsiębiorca, co roku rozlicza się z fiskusem z uzyskanych dochodów. To, jaki PIT powinien wypełnić, zależy od tego w jaki sposób prowadzi swoją działalność gospodarczą oraz jaki sposób opodatkowania wybrał. Poniżej podpowiadamy, jaki PIT należy wybrać i do kiedy trzeba go rozliczyć.
Uwaga! Usługa nie dotyczy przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.
Na czym polega usługa Twój e-PIT dokładnie wyjaśnia artykuł: Usługa Twój e-PIT czyli rozliczenie zeznania rocznego przez urząd
PIT-28 - ryczałt ewidencjonowany
Deklaracja PIT-28 składana jest przez podatników, którzy opodatkowują swoje przychody ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Istnieją dwa rodzaje przychodów, które można rozliczać w taki sposób:
uzyskane w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej lub działalności w formie spółki cywilnej,
powstałe z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy (lub innych o podobnym charakterze), gdy umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.
PIT-16A - karta podatkowa
Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się opodatkować swoją działalność kartą podatkową, są obowiązani do złożenia druku PIT-16A. Jest to deklaracja o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego.
Formularz PIT-16A należy złożyć, do końca stycznia następnego roku podatkowego po roku rozliczanym.
PIT-36L - podatek liniowy
PIT-36L składają przedsiębiorcy, którzy opodatkowują swoje dochody podatkiem liniowym, czyli stałą stawką w wysokości 19%. Ta forma rozliczenia dyskwalifikuje możliwość rozliczenia wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Również nie jest możliwe rozliczenie niektórych ulg podatkowych przy rozliczaniu tą formą opodatkowania.
Druk PIT-36L składają przedsiębiorcy:
- prowadzący działalność gospodarczą,
- wspólnicy spółek osobowych opodatkowanych podatkiem PIT, którzy złożyli oświadczenie, że chcą rozliczać się w sposób liniowy.
PIT-36L należy złożyć w urzędzie skarbowym w terminie do 30 kwietnia roku następnego po roku rozliczanym.
PIT-36 - skala podatkowa
Deklaracja PIT-36 składana jest w przypadku prowadzenia działalności opodatkowanej skalą podatkową, której stawka od 2022 roku wynosi 12% oraz 32% od nadwyżki przychodów przekraczających 85.528 zł. Jest deklaracją roczną najczęściej składaną przez podatników prowadzących działalność gospodarczą, którzy równocześnie mogą na tym formularzu rozliczyć inne przychody osiągnięte poza działalnością (np. z pracy na etacie), jak również dokonać wspólnego rozliczenia z małżonkiem oraz skorzystać z ulg podatkowych.
Termin złożenia deklaracji PIT-36 przypada ostatecznie do 30 kwietnia za rok poprzedni.
Terminy rozliczeń przedsiębiorców - rozliczenie roczne pracowników
PIT-4R - deklaracja o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy
Przy pomocy deklaracji PIT-4R przedsiębiorca wykazuje zaliczki na podatek pobierane i opłacane za podatników (pracowników, zleceniobiorców, dziełobiorców itp.).
PIT-4R za dany rok należy złożyć do końca stycznia kolejnego roku. Deklarację składa się w urzędzie skarbowym właściwym dla:
- miejsca zamieszkania płatnika, gdy pracodawca jest osobą fizyczną,
- siedziby płatnika albo gdy nie posiada on siedziby według miejsca prowadzenia działalności, gdy przedsiębiorca nie jest osobą fizyczną.
PIT-11 - informacja o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy
PIT-11 to imienna informacja o rocznych dochodach pracownika i zaliczkach pobranych na podatek dochodowy przez płatnika (zakład pracy). Pracodawca ma obowiązek przekazania jej do urzędu skarbowego oraz pracownikowi.
Termin przekazania deklaracji PIT-11 do urzędu skarbowego upływa ostatniego dnia stycznia. Można tę deklarację złożyć wyłącznie elektronicznie. Natomiast termin przekazania deklaracji PIT-11 dla podatnika (pracownika) upływał będzie niezmiennie ostatniego dnia lutego.
Kalendarz przedsiębiorcy zamykającego 2022 rok
Do kiedy? | Jaka czynność? | |
31 grudnia 2022 r. / 1 stycznia 2023 r. | Sporządzenie spisu z natury (remanentu) na dzień 31.12.2022 r. / 1.01.2023 r. | |
14 stycznia 2023 r. | Ostateczny termin wyceny majątku objętego spisem z natury | |
20 stycznia 2023 r. | Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy za grudzień lub IV kwartał 2022 r. | |
20 lutego 2023 r. | Wnioskowanie o zmianę formy opodatkowania dochodów za 2023 rok na podatek liniowy lub ryczałt ewidencjonowany (zakładając, że pierwszy przychód z działalności w 2023 r. osiągnięty został w styczniu 2023 r.) | |
31 stycznia 2023 r. | Złożenie PIT-16A dla karty podatkowej; Złożenie PIT-11 i PIT-4R | |
1 maja 2023 r. (ponieważ 30 kwietnia wypada w niedzielę) | Złożenie PIT-28 dla ryczałtu ewidencjonowanego | |
1 maja 2023 r. (ponieważ 30 kwietnia wypada w niedzielę) | Termin złożenia PIT-36 (skala podatkowa) i PIT-36L (podatek liniowy) |
Złożenie zeznania rocznego przez system wfirma
W systemie wfirma.pl w prosty sposób można wygenerować zeznanie roczne z działalności gospodarczej na formularzu PIT-36, PIT-36L lub PIT-28. W tym celu należy przejść do zakładki START » PODATKI » DEKLARACJE ROCZNE » DODAJ DEKLARACJĘ i wybrać właściwy formularz, zgodny z przyjętą formą opodatkowania podatkiem dochodowym. Następnie wskazać rok, za który deklaracja jest składana i cel złożenia deklaracji jako “złożenie deklaracji”.
W kolejnych krokach wyświetlone zostaną wartości osiągniętych przychodów, poniesionych kosztów oraz uzyskanego dochodu z danego roku podatkowego a następnie wartości odliczonych składek społecznych i zdrowotnych oraz należnych i zapłaconych zaliczek na podatek dochodowy. Dane te uzupełniane są automatycznie na podstawie danych posiadanych w systemie. W momencie generowania zeznania rocznego można je zweryfikować i w razie potrzeby poprawić.