Umowa o współpracy z organem podatkowym została przewidziana dla pewnej kategorii podatników. Poniżej zastanowimy się nad trybem jej zawarcia, obowiązkami spoczywającymi na podatniku oraz korzyściami, jakie płyną z zawartej umowy o współdziałanie.
Tryb zawarcia umowy o współdziałanie
Procedura związana z zawieraniem umowy o współdziałanie została określona w Ordynacji podatkowej. Jak wynika z treści art. 20s, Szef Krajowej Administracji Skarbowej może zawrzeć z podatnikiem, na jego wniosek, umowę o współdziałanie w zakresie podatków pozostających we właściwości Krajowej Administracji Skarbowej. Wniosek o zawarcie umowy może złożyć podatnik, u którego wartość przychodu wykazana w zeznaniu CIT-8, w poprzednim roku podatkowym przekroczyła równowartość 50 000 000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roboczym roku kalendarzowego poprzedzającego rok złożenia wniosku.
Należy zatem wskazać, że stroną umowy o współdziałanie jest Szef KAS oraz podatnik podatku CIT, który osiągnął określony poziom przychodów. W konsekwencji nie każdy podatnik prowadzący działalność gospodarczą może zawrzeć umowę o współdziałanie.
Umowa o współdziałanie jest zawierana na piśmie na czas nieokreślony. Zawiera ustalenia stron niezbędne dla prawidłowej realizacji jej warunków, w tym szczegółowe określenie praw i obowiązków stron wynikających z zawartej umowy oraz sposób informowania się o osobach upoważnionych do kontaktu między stronami tej umowy.
Ponadto warunkiem zawarcia umowy o współdziałanie jest uzyskanie pozytywnej opinii z audytu wstępnego.
Obowiązki podatnika w ramach umowy o współdziałanie
Jak wskazaliśmy na wstępie, umowa o współdziałanie charakteryzuje się powstaniem wzajemnych praw i obowiązków w relacjach podatnik – Szef KAS. W kwestii obowiązków podatnika należy sięgnąć do treści art. 20u Ordynacji podatkowej, gdzie podano, że podatnik, który zawarł umowę o współdziałanie, jest obowiązany do:
- dobrowolnego i prawidłowego wykonywania obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego;
- posiadania skutecznego i adekwatnego zbioru zidentyfikowanych i opisanych procesów oraz procedur dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego i zapewniających ich prawidłowe wykonanie (ramy wewnętrznego nadzoru podatkowego);
- zgłaszania Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej, bez wezwania, istotnych zagadnień podatkowych, które rozsądnie oceniając, mogą stać się źródłem sporu między podatnikiem a organem podatkowym, zgodnie z określonymi w umowie o współdziałanie progami istotności;
- niezwłocznego przekazywania Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej, bez wezwania, istotnych informacji mogących mieć wpływ na uzyskanie korzyści podatkowej przez podatnika, zgodnie z określonymi w umowie o współdziałanie progami istotności.
Umowa o współpracy z organem podatkowym - jakie są korzyści?
Zawarcie umowy o współpracę wiąże się nie tylko z obowiązkami, lecz także korzyściami występującymi po stronie podatnika. Ich katalog jest bardzo obszerny.
Po pierwsze wskażmy, że na podstawie art. 20v Ordynacji podatkowej w zakresie objętym umową o współdziałanie Szef Krajowej Administracji Skarbowej:
- dostosowuje formę i częstotliwość działań weryfikujących poprawność wykonywania przez podatnika obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego do aktualnego poziomu skuteczności i adekwatności ram wewnętrznego nadzoru podatkowego i dotychczasowej współpracy z organami podatkowymi;
- przeprowadza kontrolę celno-skarbową podatnika;
- wyraża zgodę na podjęcie wobec podatnika czynności sprawdzających na podstawie art. 274c przez inne organy Krajowej Administracji Skarbowej oraz wystąpienie do podatnika w trybie art. 79 Ustawy z dnia 16 listopada 2016 roku o Krajowej Administracji Skarbowej.
Ponadto podatnik będący stroną umowy o współdziałanie może dodatkowo zawrzeć porozumienie podatkowe. Jak wynika z treści art. 20zb Ordynacji podatkowej, Szef Krajowej Administracji Skarbowej może zawrzeć z podatnikiem będącym stroną umowy o współdziałanie, na piśmie, porozumienie podatkowe w zakresie objętym tą umową w sprawie:
- interpretacji przepisów prawa podatkowego;
- ustalania cen transferowych;
- braku zasadności zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania;
- wysokości prognozowanego na następny rok podatkowy zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych;
- innej, niezbędnej dla zapewnienia prawidłowej realizacji umowy o współdziałanie.
Dalej zauważmy, że podatnik będący stroną umowy o współdziałanie podlega audytom monitorującym. Przeprowadza się je w sposób ciągły w celu sprawdzenia prawidłowości wypełniania obowiązków podatkowych oraz skuteczności i adekwatności ram wewnętrznego nadzoru podatkowego.
Zgodnie z art. 20zm Ordynacji podatkowej w przypadku złożenia prawnie skutecznej deklaracji lub korekty deklaracji za okres rozliczeniowy objęty audytem monitorującym oraz pod warunkiem wpłacenia zaległości podatkowych w terminie 7 dni od dnia złożenia tej deklaracji albo korekty deklaracji – nie nalicza się odsetek za zwłokę. Ponadto w takim przypadku nie wszczyna się postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe.
Przykład 1.
Spółka ABC zawarła z Szefem KAS umowę o współdziałanie. W jej ramach Szef KAS przeprowadził kontrolę w zakresie podatku VAT, która wykazała istnienie zaległości podatkowej za dwa okresy rozliczeniowe? Czy spółka ABC będzie zobowiązana do zapłaty odsetek od tych zaległości?
Na mocy art. 20zm Ordynacji podatkowej odsetki od zaległości nie zostaną naliczone, jeżeli spółka złoży korektę deklaracji VAT za oba okresy rozliczeniowe i zapłaci zaległość w terminie 7 dni od dnia złożenia korekty.
Wskażmy też, że na mocy art. 86a § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej obowiązek przekazania informacji o schemacie podatkowym nie powstaje, gdy schemat podatkowy inny niż schemat podatkowy transgraniczny, dotyczy wyłącznie korzystającego, który jest stroną umowy o współdziałanie, jeżeli w ramach audytu wstępnego Szef Krajowej Administracji Skarbowej potwierdził wykonywanie przez niego obowiązków, o których mowa w niniejszym rozdziale.
Umowa o współdziałanie zawarta z organem podatkowym oferuje szereg korzyści, co prowadzi do wniosku, że podatnicy powinni rozważyć możliwość złożenia wniosku w tym zakresie. Należy jednak wskazać, że w praktyce możliwość podpisania tego rodzaju umowy została ograniczona tylko do podatników osiągających bardzo duże przychody z działalności gospodarczej. Nie jest to zatem opcja dostępna dla wszystkich.