Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ryczałt w przypadku sprzedaży opon w zakładzie wulkanizacyjnym - najważniejsze informacje

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Prowadzę zakład wulkanizacyjny. W ramach usługi wymiany opon często dokonuje również ich sprzedaży na rzecz klientów. Czy ryczałt w przypadku sprzedaży opon w zakładzie wulkanizacyjnym będzie dla mnie odpowiednią formą opodatkowania?

Adrian, Włocławek

Tak, ryczałt w przypadku sprzedaży opon w zakładzie wulkanizacyjnym jako forma opodatkowania działalności gospodarczej może być stosowany przez podatników świadczących usługi wulkanizacyjne, obejmujące dostawę opon.

Uzasadnienie

Jedną z przewidzianych dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych form opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej jest ryczałt. U osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest m.in. od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku.

W tym zakresie wskażmy, że zgodnie z treścią art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. f ww. ustawy opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych.

Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie definiują użytych pojęć – „pojazd mechaniczny” oraz „części i akcesoria do pojazdów mechanicznych”. Jednakże brak podatkowej definicji nie oznacza dowolności co do ich zakresu znaczeniowego.

W takiej sytuacji należy kierować się wykładnią językową i ich potocznym znaczeniem. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego poniżej podane słowa oznaczają:

  • pojazd – urządzenie do transportu lądowego przystosowane do poruszania się na kołach, gąsienicach, płozach, po szynach, po drodze, bezpośrednio po gruncie;
  • mechaniczny – będący mechanizmem, związany z mechanizmem, powstały na zasadzie prawa mechaniki.

Zatem zgodnie z przytoczoną powyżej definicją pojazd mechaniczny to pojazd wyposażony w silnik, zdolny do samodzielnego poruszania się po trasach lądowych. Wyłączenie z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zawarte w art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. f, dotyczy handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych. Przykładowo sprzedaż opon rowerowych nie wyklucza prawa do ryczałtu.

W dalszej kolejności zaznaczmy też, że:

  • akcesoria – to dodatkowe, uzupełniające, mniej ważne części czegoś, dodatkowe składniki, wyposażenie potrzebne do wykorzystania czegoś;
  • część – to element jakiejś całości, fragment czegoś dający się wydzielić lub wydzielony, jakaś ilość spośród takich samych elementów tworzących całość, odcinek, kawałek czegoś, ułamek, cząstka, samodzielny przedmiot mogący (wraz z innymi) wejść w skład większej całości.

Można zatem stwierdzić, że „część” oznacza przedmiot stanowiący jakiś dający się samodzielnie wyodrębnić element większej całości; część zapasowa, zamienna, element, którym można w maszynie zastąpić element zepsuty, zużyty. Natomiast „akcesoria” oznacza dodatkowe składniki wyposażenia czegoś; rzeczy albo szczegóły czegoś niepodstawowe, choć ważne; dodatki do czegoś.

Odnosząc powyższe do przypadku sprzedaży opon, warto przywołać treść interpretacji Dyrektora IS w Warszawie z 28 sierpnia 2008 roku (IPPB1/415-728/08-2/JB), gdzie organ podatkowy wskazał, że nie ulega zatem wątpliwości, iż skoro opona stanowi część pojazdu, to przychody ze sprzedaży opon, bez względu, czy stanowią one fabrycznie nowy, czy też używany towar handlowy, podlegają wyłączeniu z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym zgodnie z przepisem art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. f ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W związku z powyższym w sytuacji, gdy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnik dokonał sprzedaży części do pojazdów mechanicznych, dokumentując ten fakt wystawioną fakturą lub paragonem z wyszczególnieniem pozycji „sprzedaż opon”, to osiągnięcie przychodu z tego tytułu wyklucza z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Okoliczność sprzedaży opon w ramach działalności gospodarczej oznacza brak możliwości stosowania w tym zakresie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jako formy opodatkowania, ponieważ jest to część pojazdu mechanicznego.

Sprzedaż opony w ramach usługi wulkanizacyjnej

Warto zauważyć, że analizowany art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. f ustawy o zryczałtowanym podatku wyklucza opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych. Chodzi zatem o działalność handlową, która została zdefiniowana w  art. 4 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy i oznacza sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników. Natomiast art. 4 ust. 1 pkt 5 lit. a ww. ustawy definiuje towary handlowe jako towary (wyroby) zakupione w celu dalszej odprzedaży, w stanie nieprzetworzonym.

Z literalnej treści przepisu nie wynika natomiast, że wykluczenie ryczałtu związane jest ze świadczeniem usług wulkanizacyjnych. Świadczenie tego rodzaju usług może korzystać z opodatkowania w tej formie i jest opodatkowane stawką 8,5% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy (przychody z działalności usługowej).

Ponadto w ramach takiej usługi możliwe jest też dokonanie dostawy opon. Co jednak istotne, świadczeniem głównym i dominującym jest tutaj usługa, natomiast sprzedaż opony nie ma charakteru osobnej transakcji, lecz ma cechę pomocniczą pozwalającą na pełne wykonanie usługi wulkanizacyjnej.

Jak podaje interpretacja Dyrektora KIS z 14 sierpnia 2018 roku (0115-KDIT3.4011.279.2018.2.JŁ), jeżeli podatnik zajmuje się wyłącznie świadczeniem usług wulkanizacyjnych, konserwacją i naprawą pojazdów samochodowych, nie osiąga żadnych przychodów z tytułu działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, a części zamienne nabywa wyłącznie do świadczenia usług wulkanizacyjnych, konserwacji i naprawy pojazdów, nie sprzedaje ich odrębnie, dokumentując ten fakt z wyszczególnieniem pozycji „sprzedaż części”, lecz wartość tych części jest wliczona w cenę oraz udokumentowana/zafakturowana łącznie jako usługa, to zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. f ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, osiągnięcie przychodu z tego tytułu nie wyklucza go z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. 

Przykład 1.

Pan Tadeusz prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w postaci zakładu wulkanizacyjnego. W ramach świadczonych usług naprawy często sprzedaje klientom opony samochodowe. Wystawione paragony oraz faktury rodzaj czynności opodatkowanej określają jako „usługa wulkanizacyjna”. Czy pan Tadeusz może jako formę opodatkowania wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?

W opisanym przypadku należy przyjąć, że pan Tadeusz nie prowadzi działalności w zakresie handlu oponami, lecz świadczy usługę, której elementem składowym jest dostawa opon. W takich okolicznościach nie jest wykluczone prawo do ryczałtu.

Świadczenie usług wulkanizacyjnych, w których ramach dochodzi do dostawy opon, nie powoduje wykluczenia z prawa do stosowania ryczałtu od przychodu ewidencjonowanego jako formy opodatkowania działalności gospodarczej.

Ryczałt w przypadku sprzedaży opon w zakładzie wulkanizacyjnym - podsumowanie

Końcowo należy przypomnieć, że zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku zmiana opodatkowania poprzez przejście na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych możliwa jest po złożeniu oświadczenia o wyborze tej formy w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego. Ryczałt w przypadku sprzedaży opon w zakładzie wulkanizacyjnym funkcjonuje na tych samych zasadach.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów