Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Skorzystaj z możliwości przedłużenia terminu płatności za podatek od nieruchomości w 2025 roku!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Z dniem 1 stycznia 2025 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące m.in. podatku od nieruchomości. Zmiany są na tyle istotne, że ustawodawca, w ramach wyjątku, przewidział możliwość wydłużenia tegorocznego terminu na złożenie deklaracji na podatek od nieruchomości. W tym roku możesz wydłużyć termin na złożenie deklaracji DN-1 aż do 31 marca 2025 r. - oczywiście, po spełnieniu odpowiednich warunków. Dowiedz się jakich!

Podatek od nieruchomości - zmiany w przepisach

Do kręgu podmiotów, które zgodnie z ustawą z dnia z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych obowiązane są do składania deklaracji na podatek od nieruchomości należą osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki niemające osobowości prawnej, jednostki organizacyjne Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, a także jednostki organizacyjne Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. 

Należy zatem zauważyć, że obowiązek ten m.in. dotyczy przedsiębiorców, którzy prowadzą swoją działalność w formie spółki prawa handlowego, np. spółki z o.o.

Co do zasady, termin na złożenie deklaracji na podatek od nieruchomości, zgodnie z ustawą upływa 31 stycznia danego roku podatkowego. Jeżeli zaś chodzi o przypadki, w których obowiązek podatkowy powstał po tym dniu, deklarację należy złożyć w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku.

Zgodnie przepisami ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają:

  • grunty, 
  • budynki lub ich części;
  • budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Ustawodawca umożliwił w 2025 roku wydłużenie terminu na złożenie deklaracji na podatek od nieruchomości do dnia 31 marca 2025 r. z uwagi na nowelizację przepisów określających definicje “budynku” i “budowli”.

Zgodnie z nowymi przepisami, budynkiem jest obiekt wzniesiony w wyniku robót budowlanych, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem

  • trwale związany z gruntem, 
  • wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych,
  • posiadający fundamenty i dach

Z definicji budynku wyłączone są obiekty, w których są lub mogą być gromadzone materiały sypkie, materiały występujące w kawałkach albo materiały w postaci ciekłej lub gazowej, których podstawowym parametrem technicznym wyznaczającym jego przeznaczenie jest pojemność.

Według nowej definicji ustawowej, budowlą jest:

  1. obiekt niebędący budynkiem, wymieniony w nowym załączniku nr 4 do ustawy, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem (m.in. tunel, ogrodzenie),
  2. elektrownia wiatrowa, jądrową i fotowoltaiczną, biogazownia, biogazownia rolnicza, magazyn energii, kocioł, piec przemysłowy, kolej linową, wyciąg narciarski oraz skocznię, w części niebędącej budynkiem – wyłącznie w zakresie ich części budowlanych, 
  3. urządzenie budowlane – przyłącze oraz urządzenie instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, oraz inne urządzenie techniczne, bezpośrednio związane z budynkiem lub obiektem, o którym mowa w pkt 1 niezbędne do ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, 
  4. urządzenie techniczne inne niż wymienione w pkt 1-3 – wyłącznie w zakresie jego części budowlanych, 
  5. fundament pod maszyny oraz pod urządzenia techniczne, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową

– wzniesiony w wyniku robót budowlanych, także gdy stanowi część obiektu niewymienionego w ustawie.

W związku ze zmianami tych definicji, przedsiębiorcy powinni dokładnie przeanalizować majątek wchodzący w skład przedsiębiorstwa, aby prawidłowo ustalić, które jego składniki, zgodnie z nowymi definicjami podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

Warunki skorzystania z prolongaty terminu

Celem skorzystania z prolongaty terminu do złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości należy spełnić dwa podstawowe warunki. 

Po pierwsze, w terminie do dnia 31 stycznia 2025 r. należy złożyć do właściwego organu podatkowego, tj. wójta, burmistrza lub prezydenta miasta pisemne zawiadomienie o skorzystaniu z tego uprawnienia.

Zawiadomienie musi zawierać:

  • nazwę organu podatkowego, do którego zawiadomienie jest kierowane, 
  • nazwę podatnika składającego zawiadomienie, adres jego siedziby oraz jego identyfikator podatkowy, czyli NIP, 
  • oświadczenie o skorzystaniu z uprawnienia do złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości na rok 2025 w terminie do dnia 31 marca 2025 r. 

Chcesz złożyć pisemne zawiadomienie o skorzystaniu z wydłużonego terminu do złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości? Pobierz nasz darmowy wzór!

Kolejnym warunkiem skorzystania z prolongaty, jest dokonanie bez wezwania organu podatkowego wpłat na rachunek właściwej gminy miesięcznych rat podatku od nieruchomości: 

  • za styczeń – w terminie do dnia 31 stycznia 2025 r., 
  • za luty – w terminie do dnia 15 lutego 2025 r.,
  • za marzec – w terminie do dnia 15 marca 2025 r. 

– w wysokości odpowiadającej średniej miesięcznej kwocie należnego podatku za 2024 r.

Wzór zawiadomienia o skorzystaniu z wydłużonego terminu do złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości

Do pobrania:

Zawiadomienie o zamiarze skorzystania z wydłużonego terminu złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości za 2025 rok.docx

Przedsiębiorca będący osobą fizyczną a zmiany przepisów w zakresie podatku od nieruchomości

Należy podkreślić, że opisana wyżej możliwość wydłużenia terminu na złożenie deklaracji na podatek od nieruchomości dotyczy jedynie przedsiębiorców będących osobami prawnymi. Tym samym, nie znajdzie ona zastosowania w stosunku do przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, dla których wysokość podatku od nieruchomości ustalana jest corocznie w drodze decyzji wydawanej przez właściwy organ podatkowy.

W przypadku zidentyfikowania, że wprowadzenie nowych definicji budynku lub budowli wpływa na sposób płacenia przez podatku od nieruchomości, przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą powinien w terminie do 14 stycznia 2024 r. złożyć do właściwego urzędu gminy (miasta) aktualizację informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych. Deklarację tę składa się na druku IN-1. Zgłoszone zmiany będą miały istotny wpływ na treść decyzji określającej wysokość należnego podatku od nieruchomości na rok 2025.

Podsumowanie

Skorzystanie z prolongaty terminu do złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości w 2025 roku jest dostępne dla przedsiębiorców będących osobami prawnymi, po spełnieniu łącznie dwóch warunków - dokonania zawiadomienia organu podatkowego oraz dokonaniu wpłat rat należnego podatku od nieruchomości za styczeń, luty i marzec 2025 roku, w wysokości i terminach określonych ustawie. Termin dokonania zawiadomienia upływa 31 stycznia 2025 r.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów