0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ordynacja podatkowa

Ordynacja podatkowa

Faktura wystawiana przez nievatowców - warto wiedzieć

Dokumentowanie sprzedaży jest bardzo istotną kwestią zarówno dla vatowców jak i podatników zwolnionych. Nievatowcy także mogą wystawiać faktury, bez podatku VAT naliczonego. Sprawdź, jakie elementy powinna zawierać faktura wystawiana przez nievatowców!

8 maja 2023

Ordynacja podatkowa

Opłata targowa - kiedy jest pobierana i kto musi ją uiścić?

Opłata targowa jest daniną publiczną zaliczaną do kategorii podatków i opłat lokalnych, która pobierana jest od podmiotów dokonujących sprzedaży na targowiskach. Opłata ta jest fakultatywna, co oznacza, że Rada gminy może, ale nie musi jej wprowadzać.

5 maja 2023

Ordynacja podatkowa

Odpowiedzialność wspólników spółki cywilnej po likwidacji

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za zobowiązania spółki wspólnicy odpowiadają solidarnie. Odpowiedzialność wspólników trwa także po likwidacji spółki, dlatego nawet po jej rozwiązaniu istnieje możliwość dochodzenia wcześniej zaciągniętych zobowiązań.

27 kwietnia 2023

Ordynacja podatkowa

Niewykonanie usługi a korekta faktury - czy to możliwe?

Wykonanie usługi dokumentuje się za pomocą faktury VAT. Jakie konsekwencje powoduje niewykonanie usługi w momencie gdy faktura została wystawiona? W artykule omawiamy jak niewykonanie usługi a korekta faktury ma wpływ na rozliczenie PIT i VAT

27 kwietnia 2023

Ordynacja podatkowa

Odpowiedzialność za długi małżonka - o tym musisz wiedzieć!

Na zakres odpowiedzialności za zobowiązania małżonka wpływa rodzaj małżeńskiego ustroju majątkowego istniejącego pomiędzy nimi. Jak wygląda odpowiedzialność za długi małżonka? Jak wpływa na to ustrój wspólności oraz rozdzielności? Co z intercyzą?

26 kwietnia 2023

Ordynacja podatkowa

Obowiązki ewidencyjne związane z przeniesieniem rezydencji podatkowej

Obowiązki ewidencyjne wprowadzone przez ustawodawcę dotyczą różnych podmiotów oraz rodzajów transakcji, Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje przeniesienie rezydencji podatkowej, które wiąże się z spełnieniem określonych obowiązków informacyjnych.

25 kwietnia 2023

Ordynacja podatkowa

Nadpłata podatku od nieruchomości - jak wygląda jej księgowanie?

Podatek od nieruchomości ustala w drodze decyzji organ podatkowy. Obowiązek podatkowy spoczywa zarówno na spółkach jak i osobach fizycznych. Kiedy powstaje nadpłata podatku od nieruchomości? W jaki sposób zaksięgować taki przychód w KPiR? Odpowiadamy!

17 kwietnia 2023

Ordynacja podatkowa

Faktura wystawiona na błędny podmiot - jak poprawnie skorygować błędy?

Często zdarzają się przypadki wystawienia faktury na kontrahenta innego niż faktyczny. Jak wówczas powinna zostać skorygowana faktura wystawiona na błędny podmiot? Czy konieczne jest wystawienie faktury korygującej nabywcę? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

12 kwietnia 2023

Ordynacja podatkowa

Formularz IFT-2R a rozliczenie z Facebookiem

W celu zdobycia większego grona kontrahentów, wielu przedsiębiorców korzysta z reklam na portalach społecznościowych. Czy w tej sytuacji konieczny jest formularz IFT-2R? Dowiedz się, jak podatnik powinien rozliczyć się z reklam na Facebooku!

7 kwietnia 2023

Ordynacja podatkowa

Dziedziczenie przedsiębiorstwa - jak opodatkować?

Dziedziczenie przedsiębiorstwa może podlegać opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Ze zwolnienia z opodatkowania może skorzystać najbliższa rodzina pod warunkiem dopełnienia odpowiednich formalności. Sprawdź, jak opodatkować takie zdarzenie!

31 marca 2023

Ordynacja podatkowa

Umowa spółki cywilnej - czy podlega pod PCC?

Spółka cywilna to jedna z form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Czy umowa spółki cywilnej niesie konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych? Jak właściwie rozliczyć PCC oraz jak ustalić podstawę opodatkowania? Sprawdź!

29 marca 2023

Ordynacja podatkowa

Inwestowanie w złoto a skutki podatkowe

Rosnąca inflacja powoduje, że coraz więcej osób zastanawia się, w jaki sposób ulokować oszczędności, aby uchronić je przed utratą wartości. Inwestowanie w złoto jest coraz popularniejszą formą ochrony funduszy. Jakie skutki podatkowe niesie ta inwestycja?

28 marca 2023

Ordynacja podatkowa

PCC od niespłaconej pożyczki - czy podlega zapłacie?

Umowa pożyczki zobowiązuje pożyczkobiorcę do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Czy w momencie, gdy nie dochodzi do spłaty pożyczki można unieważnić umowę oraz żądać zwrotu zapłaconego PCC? Jak wygląda rozliczenie PCC od niespłaconej pożyczki?

27 marca 2023

Ordynacja podatkowa

Sprzedaż spółki cywilnej wspólnikowi a skutki podatkowe

Nie ma przeciwskazań, aby wspólnik spółki cywilnej mający działalność jednoosobową zakupił tą spółkę. Warto jednak rozpatrzeć, jakie konsekwencje na gruncie podatku dochodowego i VAT generuje sprzedaż spółki cywilnej wspólnikowi? Odpowiadamy w artykule!

23 marca 2023

Ordynacja podatkowa

Sprzedaż akcji - czy podlega pod podatek PCC?

Sprzedaż akcji podlega odpowiedniemu rozliczeniu względem organów podatkowych. Czy sprzedaż akcji podlega pod podatek od czynności cywilnoprawnych? Kto powinien go zapłacić? Sprawdź, jakie są zasady opodatkowania umowy sprzedaży akcji podatkiem PCC!

23 marca 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów