0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ordynacja podatkowa

Ordynacja podatkowa

Zapłata podatku od nieruchomości na rzecz niewłaściwej gminy

Czy powinnam zgłosić się do urzędu gdy miała miejsce zapłata podatku od nieruchomości na rzecz niewłaściwej gminy?

25 czerwca 2022

Ordynacja podatkowa

Pożyczka otrzymana z zagranicy - czy podlega opodatkowaniu w Polsce?

Umowa pożyczki to częste porozumienie zawierane przez podatników zarówno z kontrahentami polskimi jak i zagranicznymi. Jaki status podatkowy ma pożyczka otrzymana z zagranicy? Czy taka umowa jest opodatkowana podatkiem PCC? Odpowiedź w artykule!

27 lipca 2022

Ordynacja podatkowa

Darowizna firmowej nieruchomości – skutki w PIT i VAT

Nieruchomość jest często jednym z podstawowych składników wykorzystywanych w prowadzonej działalności. Spośród podatników zdarzają się osoby dokonujące darowizny takiego składnika. Sprawdź, z czym wiąże się darowizna firmowej nieruchomości w PIT i VAT!

21 kwietnia 2022

Ordynacja podatkowa

Firma w domu - jakich formalności trzeba dopełnić?

Firma w domu jest atrakcyjnym rozwiązaniem, jednak aby skorzystać ze związanych z tym przywilejów, należy dopełnić kilku formalności. Przeczytaj i dowiedz się, jakie obowiązki ciążą na przedsiębiorcy, którego firma ma siedzibę w jego prywatnym mieszkaniu.

21 kwietnia 2022

Ordynacja podatkowa

Bony i kody rabatowe na kolejne zakupy – rozliczenie VAT i PIT

Przedsiębiorcy stosują różne akcje promocyjne i marketingowe. Jedną w popularnych praktyk są przekazywane bony i kody rabatowe na kolejne zakupy. W jaki sposób należy je opodatkować na gruncie podatków VAT i PIT? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

19 kwietnia 2022

Ordynacja podatkowa

Obowiązek przekazania aktu notarialnego do urzędu skarbowego

Dowiedz się, czy podatnik ma obowiązek przekazania aktu notarialnego do urzędu skarbowego, czy wystarczy ze na jego podstawie sporządzi deklarację podatkową i ureguluje podatek? Jakie dokumenty należy przekazywać do urzędów? Przeczytaj i sprawdź!

15 kwietnia 2022

Ordynacja podatkowa

Czy zmiana osoby płacącej podatek w ramach umowy jest możliwa?

Każdy podatnik ma obowiązek regulowania zobowiązań podatkowych wobec urzędu skarbowego. Czy zmiana osoby płacącej podatek w ramach umowy jest dopuszczalna przez prawo? Jak odbywa się przeniesienie obowiązku podatkowego na innego podatnika? Przeczytaj!

25 czerwca 2022

Ordynacja podatkowa

Obowiązek podatkowy przy spadku - kiedy ma miejsce?

Obowiązek podatkowy dotyczy wszystkich osób fizycznych, które na podstawie dziedziczenia uzyskały spadek w całości lub części. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy nabyciu spadku? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

11 kwietnia 2022

Ordynacja podatkowa

Koszty anulowania zlecenia transportowego na gruncie VAT i PIT

Anulowanie zlecenia transportowego najczęściej wiąże się z poniesieniem pewnych wydatków przez przewoźnika, które powinny zostać pokryte przez kontrahenta. Pojawia się pytanie, jak rozliczyć koszty anulowania zlecenia transportowego. Przeczytaj!

10 maja 2022

Ordynacja podatkowa

Formalności podatkowe przy nabyciu spadku

Nabycie spadku wiąże się z wieloma formalnościami, o których spadkobierca nie może zapomnieć. Jakie formalności podatkowe przy nabyciu spadku należy dopełnić? Jak i gdzie zgłosić fakt nabycia spadku? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

18 lipca 2022

Ordynacja podatkowa

Ewidencja IP Box - czy trzeba prowadzić na bieżąco?

Zdecydowanie najkorzystniejszą formą opodatkowania dochodów w przypadku zawodów z branży IT jest ulga IP Box, która pozwala na skorzystanie z preferencyjnej stawki podatku w wysokości 5%. Sprawdź, czy ewidencja IP Box musi być prowadzona na bieżąco?

1 kwietnia 2022

Ordynacja podatkowa

Zaliczenie nadpłaty podatku na poczet niezapłaconego mandatu od 2022 roku

Obowiązujące przepisy pozwalają na zaliczenie nadpłaty podatku na poczet niepodatkowych należności budżetowych. W tym artykule skupimy się na tym czy możliwe jest zaliczenie nadpłaty podatku na poczet niezapłaconego mandatu. Sprawdźmy, czy to możliwe!

28 marca 2022

Ordynacja podatkowa

Czy możliwe jest odroczenie terminu płatności podatku?

Co do zasady podatnik ma prawo do odroczenia zapłaty powstałego zobowiązania podatkowego. W jakiej sytuacji odroczenie terminu płatności podatku jest możliwe? Jak wygląda procedura w tym zakresie? Na niniejsze pytania odpowiadamy w artykule!

27 marca 2022

Ordynacja podatkowa

Zwrot środków z IKE przed emeryturą a skutki podatkowe

Wielu podatników w kwestii oszczędzania na starość nie polega na emeryturze z ZUS, ale decyduje się działać na własną rękę. Indywidualne konto emerytalne jest popularną formą gromadzenia oszczędności. Jakie skutki ma zwrot środków z IKE przed emeryturą?

20 września 2022

Ordynacja podatkowa

Wkład mieszkaniowy jako koszt podatkowy a zbycie nieruchomości

Wkład mieszkaniowy można zdefiniować jako kwotę przeznaczoną na poczet zakupu nieruchomości. Czy można zaliczyć wkład mieszkaniowy jako koszt podatkowy odpłatnego zbycia nieruchomości? Czym są koszty podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości? Odpowiadamy!

25 czerwca 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów