Ordynacja podatkowa
Zakup licencji a podatek u źródła - kiedy nie ma obowiązku zapłaty?
Przedsiębiorcy chcąc rozwijać własną działalność często dokonują zakupu licencji do zdjęć, muzyki lub tekstów, które pochodzą zza granicy. Zakup licencji a podatek u źródła - czy należy go odprowadzić? Podajemy odpowiedź na gruncie przepisów!
24 marca 2022
Gdzie płacić podatki - wszystko co trzeba wiedzieć!
Płacenie podatków jest obowiązkiem zarówno przedsiębiorców jak i osób prywatnych. Prowadząc działalność, podatnicy często mają jednak wątpliwości, który urząd jest właściwy w kwestii zapłaty podatku. Przeczytaj artykuł i dowiedz się gdzie płacić podatki!
17 marca 2022
Darowizna długów a obowiązek zapłaty PCC
Przekazanie darowizny może wiązać się z powstaniem zobowiązania podatkowego, które należy opodatkować podatkiem od czynności cywilno-prawnych. Czy darowizna długów oraz ewentualnych ciężarów również podlega opodatkowaniem PCC? Przeczytaj i sprawdź!
25 czerwca 2022
Darowizna z majątku wspólnego małżonków a podatek od darowizny?
Po spełnieniu określonych warunków darowizny pomiędzy członkami najbliższej rodziny są zwolnione od podatku. Ciekawym przypadkiem jest darowizna z majątku wspólnego małżonków. Jak dokonać zgłoszenia takiej darowizny? Odpowiedź znajdziesz w artykule!
5 września 2022
Najem między małżonkami prowadzącymi działalność gospodarczą
Małżonkowie, który obydwoje prowadzą działalność oraz posiadają nieruchomość mogą mieć wątpliwości czy najem między małżonkami prowadzącymi działalność jest dopuszczalny. W artykule przedstawiamy odpowiedź oraz poruszamy kwestie wspólności małżeńskiej!
17 lipca 2022
UPL-1, czyli upoważnienie do wysyłki deklaracji elektronicznych
Na ogół przedsiębiorcy nie mają czasu na pilnowanie jednego z licznych obowiązków rozliczeniowych, dlatego przekazują upoważnienie innej osobie o możliwość wysyłki i podpisu deklaracji podatkowych. Jak wypełnić i komu można powierzyć upoważnienie UPL-1?
26 lipca 2022
Terminal płatniczy a dofinansowanie z Fundacji Polska Bezgotówkowa
Przedsiębiorca prowadzący działalność ma możliwość przystąpienia do programu Polska Bezgotówkowa, a tym samym może liczyć na na dofinansowanie na zakup terminala. Dofinansowanie z Fundacji Polska Bezgotówkowa - jak poprawnie rozliczyć podatek? Sprawdź!
14 marca 2022
Zablokowanie konta w ramach STIR - jak je podważyć?
STIR, czyli System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej jest narzędziem, które może posłużyć do zablokowania konta podatnika na określony czas. Czy podatnik ma możliwość podważenia takiej decyzji? Jak wygląda zablokowanie konta w ramach STIR?
25 czerwca 2022
Stawka ryczałtu dla informatyków w 2022 roku
Po wejściu w życie Polskiego Ładu zmieniły się stawki ryczałtu dla pewnej kategorii usług informatycznych. Dla niektórych podatników ustalenie odpowiedniej stawki może sprawiać problem. Jaka jest stawka ryczałtu dla informatyków po zmianach w 2022 roku?
13 maja 2022
Darowizna nieruchomości obciążonej hipoteką - rozliczenie podatkowe
Podatnicy mogą przekazywać w spadku dowolnie wybrane przez siebie przedmioty. Nieruchomość przekazana w darowiźnie może zostać obciążona hipoteką. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak powinna zostać rozliczona darowizna nieruchomości obciążonej hipoteką.
20 lipca 2022
Pismo wyjaśniające do urzędu skarbowego
Księgowość to dla początkującego przedsiębiorcy często nie małe wyzwanie. Prowadzenie ewidencji oraz rozliczanie się z US to tylko część obowiązków. Co w przypadku ich zaniedbania? Sprawdź, jak przygotować pismo wyjaśniające do urzędu skarbowego!
15 lipca 2022
Czynny żal w formie elektronicznej pozostaje skuteczny
Przedsiębiorca zobowiązany jest m.in. do opłacania podatków oraz składania w US odpowiednich deklaracji. Pomyłki mogą wywołać nieprzyjemne skutki. Aby uniknąć kary składany jest czynny żal. Czy czynny żal w formie elektronicznej jest równie skuteczny?
23 lutego 2022
Handel wirtualnymi walutami przez przedsiębiorcę
Przedsiębiorcy prowadząc działalność mogą sprzedawać i wymieniać wybrane przez siebie przedmioty, czy usługi. Ostatnimi czasy na popularności zyskuje handel wirtualnymi walutami, które przynieść mogą duże zyski. Jak rozliczyć przychód z takich transakcji?
23 lutego 2022
Nabycie spadku w najbliższej rodzinie a podatek od spadku
Wchodząc w posiadanie spadku konieczne jest, by dopełnić określone formalności po stronie spadkobiercy. W niektórych przypadkach podatek od spadku będzie konieczny do uiszczenia, nawet jeśli dochodzi do dziedziczenia w najbliższej rodzinie.
20 czerwca 2022
Podatek od nieruchomości – kto musi płacić i jak się go wylicza?
Coraz więcej osób wchodzi w posiadanie nieruchomości, co wiąże się z koniecznością uiszczenia podatku. Podatek od nieruchomości zależy od wielkości nabytej nieruchomości. Czy podatek ten dotyczy każdego typu nieruchomości? Kto jest zwolniony z podatku?
29 czerwca 2022