Ordynacja podatkowa
Wgląd do akt sprawy w trakcie postępowania podatkowego - warto wiedzieć
W przypadku postępowania podatkowego, co do zasady ograny podatkowe są zobowiązań do zapewnienia stronom czynnego udziału w postępowaniu. Czy organy podatkowe musza zapewnić stronom wgląd do akt sprawy w trakcie postępowania podatkowego? Sprawdź!
25 czerwca 2022
Zaliczka otrzymana przez dewelopera - rozliczenie cz.1
Transakcje zawierane na rynku nieruchomości z deweloperami często związane są z dokonywaniem przez nabywców wpłat przed wykonaniem usługi, takimi jak zaliczki oraz opłaty rezerwacyjne. Jak powinna zostać rozliczona zaliczka otrzymana przez dewelopera?
17 stycznia 2022
Zaliczka otrzymana przez dewelopera - rozliczenie cz.2
Co do zasady, deweloperzy zawierając umowę z klientami, otrzymują zaliczki z tytułu zawarcia umów przedwstępnych. W jaki sposób rozliczana jest zaliczka otrzymana przez dewelopera na gruncie PIT i VAT? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!
25 czerwca 2022
Najważniejsze zmiany podatkowe i księgowe 2019/2020
Pamiętaj o wszystkich ważnych terminach podatkowych i zmianach w przepisach. Pobierz bezpłatnie poradnik przygotowany przez ekspertów księgowości, gdzie opisano zmiany podatkowe i księgowe, do jakich muszą dostosować się przedsiębiorcy w 2019 i 2020 r.
3 grudnia 2020
Środki trwałe w budowie - rozliczenie na gruncie VAT i PIT
Dokonując zakupu składnika majątku, który nie jest kompletny i zdatny do użytku, należy szczególnie pamiętać o jego właściwym rozliczeniu. Dowiedz się, jak we właściwy sposób rozliczać środki trwałe w budowie na gruncie podatku VAT i PIT!
25 czerwca 2022
Jakie są konsekwencje podatkowe po otrzymaniu dotacji?
Zdarzają się sytuację, że przedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie własnego biznesu, korzystają z dofinansowania w formie dotacji. Jak należy dysponować otrzymanymi pieniędzmi oraz jakie są konsekwencje podatkowe po otrzymaniu dotacji? Sprawdź!
18 lutego 2022
Zaliczka w umowie przedwstępnej - skutki podatkowe
Przed zawarciem umowy kupna-sprzedaży strony często podpisują umowę przedwstępną. Co zawiera tak umowa? Czy zaliczka w umowie przedwstępnej rodzi skutki na gruncie podatku dochodowego lub podatku od towarów i usług? Odpowiadamy w artykule!
25 czerwca 2022
Pojęcie transakcji powyżej 15 000 zł – jak ją interpretować?
Pojęcie transakcji oraz jednolitej transakcji pojawia się w obrocie gospodarczym coraz częściej. Wykorzystywane jest do określenia obowiązku weryfikacji rachunku na białej liście czy płatności w mechanizmie split payment. Przeczytaj w naszym artykule!
1 listopada 2020
Zasady obliczania terminów podatkowych - warto wiedzieć!
Rozliczeń z US, należy dokonać według określonych terminów. Dotrzymanie terminów podatkowych jest ważne dla każdego, kto nie chce ponosić negatywnych konsekwencji w postaci kar grzywny czy odsetek. Sprawdź, jakie są zasady obliczania terminów podatkowych!
1 listopada 2020
Korekta deklaracji po kontroli celno-skarbowej - kiedy jest możliwa?
W celu zwalczania przestępstw podatkowych urzędy celno-skarbowe mają prawo do przeprowadzenia kontroli przedsiębiorstw. Niekiedy wymagana jest korekta deklaracji po kontroli celno-skarbowej. Dowiedz się, co w przypadku gdy nie zostanie ona dokonana!
3 grudnia 2019
Nabycie spadku z zagranicy - jak rozliczyć?
Nabycie spadku z zagranicy podlega rozliczeniu podatkiem od spadków i darowizn, jeżeli spadkobierca był obywatelem RP lub miał tu miejsce stałego pobytu. Czy jednak może się zdarzyć, że spadek będzie opodatkowany w RP i w kraju gdzie mieszkał spadkodawca?
26 kwietnia 2022
Wynajem samochodu za granicą a obowiązek zapłaty akcyzy
Ustawa o podatku akcyzowym wskazuje, że zapłata akcyzy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego uzależniona jest m.in. od przemieszczenia samochodu na terytorium kraju. Czy zatem wynajem samochodu za granicą będzie podlegać opodatkowaniu akcyzą?
25 czerwca 2022
Jeden podatkowy rachunek płatniczy dla każdego podatnika (cz. 2)
W styczniu 2020 roku nastąpią zmiany w ordynacji podatkowej. Jeden podatkowy rachunek płatniczy ma znacznie usprawnić proces prawidłowego rozliczania podatków od strony urzędów skarbowych. Dowiedz się, jak będzie to wyglądać w praktyce gospodarczej!
16 września 2020
Umieszczanie numeru NIP nabywcy na paragonie
Zgodnie z przepisami umieszczanie numeru NIP nabywcy na paragonie jest możliwe na żądanie nabywcy. Nowe przepisy ustawy o VAT wprowadzają konieczność umieszczenia na paragonie numeru NIP, w przypadku chęci otrzymania od sprzedawcy faktury do paragonu!
25 czerwca 2022
Przelew na rachunek niewskazany w oficjalnym wykazie - biała lista
W świetle nowych przepisów za przelew na rachunek niewskazany w oficjalnym wykazie będą grozić określone sankcje. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się czym jest nowy wykaz podatników i jak uniknąć konsekwencji za niedostosowanie się do przepisów!
25 czerwca 2022