Ordynacja podatkowa
Przekształcenie spółdzielczego prawa do lokalu we własność - konsekwencje podatkowe
Przez przekształcenie spółdzielczego prawa do lokalu we własność dochodzi do likwidacji wartości niematerialnej i prawnej oraz powstania nowego środka trwałego. Sprawdź, w jaki sposób powinien zostać amortyzowany i jak ustalić jego wartość początkową!
29 marca 2022
ZAP-3 (dawnej NIP-3) – co można za jego pośrednictwem zgłosić?
Zgłoszenie lub zmianę danych podatnika, który nie prowadzi działalności gospodarczej, należy dokonać w urzędzie skarbowym na odpowiednim formularzu ZAP-3 (dawniej NIP-3). Jakie dane można w ten sposób zgłosić i jak tego dokonać? Wyjaśniamy w artykule!
22 lutego 2022
Rabat pośredni – skutki w PIT i VAT
Rabat pośredni polega na tym, że jest udzielany nie bezpośredniemu nabywcy towarów czy usług, a kolejnemu ich odbiorcy w łańcuchu dostaw. Dowiedz się, co jest istotą rabatu pośredniego i jak wygląda jego rozliczenie na gruncie podatku VAT i dochodowego!
17 stycznia 2022
Wniesienie nieruchomości jako aportu do spółki cywilnej - jak rozliczyć?
Niekiedy jeden ze wspólników może zdecydować się na wniesienie nieruchomości jako aportu do spółki cywilnej. W jakiej formie powinna zostać zawarta umowa o przeniesieniu własności? W jakiej sytuacji wniesienie aportu może zostać zwolnione z podatku VAT?
4 lutego 2022
Odszkodowanie za bezumowne korzystanie z nieruchomości - skutki podatkowe
W przypadku bezumownego wykorzystywania działalności przez najemcę lub dzierżawcę, właścicielowi nieruchomości przysługuje odszkodowanie w wartości rynkowej stawce czynszowej. Sprawdź, jak rozliczyć odszkodowanie za bezumowne korzystanie z nieruchomości!
7 lutego 2022
Wydanie wyrobu własnego na reprezentację i reklamę – rozliczenie PIT i VAT
Poprzez intensywne działania marketingowe przedsiębiorca może pozyskać nowych klientów. Nie każdy wydatek poniesiony w tym celu może być kosztem firmowym. Dowiedz się, czy wydanie wyrobu własnego na reprezentację i reklamę może być kosztem podatkowym!
1 listopada 2020
Rozliczenie podatku u źródła a brak potrącenia przy płatności kartą
Dokonując zakupu usług od zagranicznego kontrahenta, przedsiębiorca zobowiązany jest do uiszczenia przedpłaty. Płacąc kartą płatniczą nie ma, jednak możliwości potrącenia podatku u źródła. Jak powinno wyglądać rozliczenie podatku u źródła? Sprawdź!
25 czerwca 2022
Sprzedaż nakładów inwestycyjnych poniesionych na obcy środek trwały
Podatnik może uznać inwestycje w obcym środku trwałym za środek trwały, który może amortyzować. Sprawdź, jak zatem powinien rozliczyć sprzedaż nakładów inwestycyjnych w obcym środku trwałym, które wcześniej odliczył w postaci odpisów amortyzacyjnych!
15 listopada 2019
Ulga w podatku od spadków i darowizn - cześć 2
Ulga w podatku od spadków i darowizn, po spełnieniu przez podatnika określonych warunków, umożliwia zwolnienie z tego rodzaju podatku w przypadku nabycia nieruchomości w drodze dziczenia lub darowizny. Sprawdź, kiedy możliwe jest skorzystanie z tej ulgi!
7 lutego 2021
Zwolnienie z podatku od spadków i darowizn w drodze dziedziczenia- część 1
Nabycie nieruchomości w przypadku dziedziczenia lub darowizny wiąże się z opodatkowaniem. Istnieje jednak grupa podatników, która po spełnieniu pewnych warunków może skorzystać z ulgi. Sprawdź, komu przysługuje zwolnienie z podatku od spadków i darowizn!
25 czerwca 2022
Posiłki dla podwykonawców - czy mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?
Podatnik, który nie jest w stanie zrealizować wszystkich usług, więc musi skorzystać z usług podwykonawców. W ramach współpracy zobowiązuje się do zapewnienia im posiłków. Czy zatem może ująć w kosztach podatkowych wydatki posiłki dla podwykonawców?
25 czerwca 2022
Opłata prolongacyjna - co to takiego i ile wynosi?
W sytuacji, gdy przedsiębiorca uzyska zgodę na odroczenie terminu zapłaty podatku lub rozłożenie zapłaty podatku na raty, może zostać zobowiązany do wniesienia opłaty prolongacyjnej. Dowiedz się, czym jest opłata prolongacyjna i jak obliczyć jej wartość.
1 listopada 2020
Depozyt nieprawidłowy czy umowa przechowania - co podlega opodatkowaniu?
Co w sytuacji, gdy podatnik przeleje na konto swojego znajomego pieniądze, które po jakimś czasie ma w całości zwrócić? Jest to depozyt nieprawidłowy czy umowa przechowania? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaka jest różnica w opodatkowaniu obu umów!
17 stycznia 2022
Czynności sprawdzające urzędu skarbowego
Jeżeli coś zwróci uwagę urzędu skarbowego, w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości, w pierwszej kolejności zastosowane zostaną mniej sformalizowane czynności sprawdzające. Dowiedz się, z naszego artykułu na czym polegają czynności sprawdzające!
13 czerwca 2022
Podatek tonażowy - czym jest i kogo dotyczy?
Jakimi podatkami są objęci przedsiębiorcy żeglugowi i jakie są ich stawki? Czy podatek tonażowy jest formą opodatkowania obowiązkową czy dobrowolną? W jaki sposób należy go obliczać oraz do kiedy należy dokonywać jego zapłaty? Przeczytaj artykuł!
17 stycznia 2022