Ordynacja podatkowa
Najem w działalności gospodarczej czy tylko najem prywatny? - Część 1
Zdarza się, że przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą wynajmują lokale prywatnie. Czy w takim wypadku realizują oni najem w działalności gospodarczej? Dowiedz się, kiedy przychód z najmu zostanie uznany za przychód z działalności gospodarczej!
18 września 2024
Podatek od garażu podziemnego - kiedy nastąpi jego obniżenie?
Właściciele nieruchomości muszą liczyć się z obowiązkiem zapłaty podatku od nieruchomości. Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają także garaże podziemne. Czy wiesz, od kiedy będzie obowiązywać niższy podatek od garażu podziemnego? Wyjaśniamy!
17 września 2024
Ubytki wyrobów akcyzowych - czy podlegają opodatkowaniu?
Ustawa o podatku akcyzowym zawiera zakres przedmiotowy objęty podatkiem akcyzowym. Są to m.in. wyroby energetyczne, energia elektryczna, alkohol i wyroby tytoniowe. Czy wiesz, że ubytki wyrobów akcyzowych również są przedmiotem opodatkowania? Wyjaśniamy!
16 września 2024
Towar od nievatowca otrzymany wcześniej niż faktura
Współpracując z różnymi kontrahentami, może się zdarzyć, że towar trafi do nas wcześniej od faktury. Co w przypadku, gdy kontrahent nie jest vatowcem? Jak zaksięgować zakup w sytuacji gdy towar od nievatowca został dostarczony przed fakturą? Przeczytaj!
13 września 2024
Brak oznaczenia MPP na fakturze a jej skorygowanie
Brak oznaczenia MPP na fakturze może prowadzić do poważnych konsekwencji podatkowych. Sprawdź, jakie grożą konsekwencje ze strony urzędu skarbowego za brak właściwego oznaczenia na fakturze oraz jak można skorygować taki błąd, aby uniknąć mandatu.
12 września 2024
Zgłoszenie spadku do urzędu skarbowego - kiedy nie trzeba?
Dziedziczenie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Kiedy natomiast można korzystać z całkowitego zwolnienia od podatku? Kiedy zgłoszenie spadku do urzędu skarbowego nie jest konieczne? Przeczytaj i dowiedz się!
11 września 2024
Graniczny podatek węglowy - kogo obejmie?
CBAM, czyli graniczny podatek węglowy, to nowy, unijny mechanizm, który ma sprawić, że ceny na granicach będą odzwierciedlały emisję CO2. Jest to element szerszego planu jakim jest Unijny Zielony Ład. Wyjaśniamy, kogo obejmie nowy obowiązek!
10 września 2024
Cesja leasingu - czy podlega opodatkowaniu PCC?
Cesja leasingu polega na odstąpieniu umowy leasingowej innemu podmiotowi. Czy wiesz, jak wygląda prawidłowe rozliczenie takiego zdarzenia? Czy cesja leasingu podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? Wyjaśniamy w artykule!
9 września 2024
Czy możliwe jest przeszukanie lokalu mieszkalnego podatnika?
W jakich sytuacjach możliwe jest przeszukanie lokalu mieszkalnego podatnika? W jakich okolicznościach organy podatkowe mogą przeprowadzić kontrolę? Jakie są różnice między kontrolą podatkową a celno-skarbową? Sprawdź zasady i procedury!
3 września 2024
Nabycie nieruchomości przez zasiedzenie a zwolnienie od podatku
Nabycie nieruchomości przez zasiedzenie z zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Czy istnieje możliwość zwolnienia od tego obowiązku? Dowiedz się, jak prawo reguluje te kwestie. Przeczytaj nasz artykuł już teraz!
30 sierpnia 2024
Umorzenie zaległości podatkowej po wprowadzeniu podatnika w błąd
Artykuł omawia umorzenie zaległości podatkowej w kontekście wyroku NSA, który uznał, że podatnik wprowadzony w błąd przez fiskus może ubiegać się o umorzenie. Analizowane są przesłanki interesu publicznego i prawa podatnika. Sprawdź!
29 sierpnia 2024
Wypłata zysku przez spółkę na estońskim CIT - rozliczenie u udziałowca/akcjonariusza
Ogólnym założeniem estońskiego CIT jest opodatkowanie efektywnego transferu wypracowanego przez spółkę zysku. Jak w tym przypadku wygląda wypłata zysku przez spółkę na estońskim CIT? Jakie są dodatkowe obowiązki? Przeczytaj i dowiedz się!
28 sierpnia 2024
Czy możliwe jest odliczenie ulgi termomodernizacyjnej po śmierci małżonka?
Odliczenie ulgi termomodernizacyjnej po śmierci małżonka jest możliwe, gdy wydatki zostały poniesione na wspólną nieruchomość i udokumentowane fakturą. Spadkobiercy mogą przejąć prawa podatkowe zmarłego, w tym prawo do ulgi, zgodnie z decyzją podatkową.
27 sierpnia 2024
Znak akcyzy - na których wyrobach należy go umieszczać?
Niektóre wyroby podlegające pod regulacje ustawy o podatku akcyzowym wymagają oznaczania ich znakami akcyzy. Czy wiesz, na czym polega podatek akcyzowy oraz kiedy i na których wyrobach należy stosować znak akcyzy? Wyjaśniamy w artykule!
27 sierpnia 2024
Nielegalny pobór energii a zapłata akcyza
Nielegalny pobór energii budzi wiele wątpliwości na temat ustalenia podatnika podatku akcyzowego. Sprawdź, jak ustalić winnego takiej sytuacji i kto odpowiada za opłacenie podatku w danej sytuacji i czy można odwoływać się od zapłaty podatku!
23 sierpnia 2024