Ordynacja podatkowa
Wyodrębnienie lokalu mieszkalnego a skutki podatkowe
Wyodrębnienie lokalu mieszkalnego niesie za sobą istotne zmiany w opodatkowaniu. Chcesz dowiedzieć się, jakie obowiązki podatkowe Cię dotyczą? Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak wpływa to na podatek od nieruchomości i Twoje finanse!
24 października 2024
Otrzymanie środków pieniężnych z rachunku firmowego a darowizna
Otrzymanie środków pieniężnych z rachunku firmowego na prywatne konto może rodzić konsekwencje podatkowe, zależnie od formy działalności. Warto przeanalizować przepisy dotyczące jednoosobowych działalności i spółek. Przeczytaj artykuł i sprawdź!
24 października 2024
Sprzedaż nieruchomości przez komornika – kto wystawia fakturę VAT?
Czy sprzedaż nieruchomości przez komornika jest opodatkowana VAT? Dowiedz się, kto wystawia fakturę i jakie są zasady opodatkowania sprzedaży w postępowaniu egzekucyjnym. Przeczytaj, aby poznać kluczowe kwestie związane z VAT w tego typu transakcjach!
23 października 2024
Umorzenie kredytu hipotecznego we frankach a obowiązki podatkowe
Umorzenie kredytu hipotecznego zaciągniętego we frankach szwajcarskich może prowadzić do powstania przychodu podatkowego, jednak w niektórych przypadkach możliwe jest zaniechanie poboru podatku. Sprawdź, czy dotyczy to również opłat okołokredytowych!
22 października 2024
Rezygnacja z prowadzenia ksiąg rachunkowych - czy musisz zawiadomić urząd skarbowy?
Rezygnacja z prowadzenia ksiąg rachunkowych może przynieść korzyści Twojej firmie. Zastanawiasz się, czy musisz informować urząd skarbowy o podjętej decyzji w tym zakresie? Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać aktualne przepisy w ty zakresie!
16 października 2024
Sprzedaż WNiP w okresie zawieszenia działalności gospodarczej
W niektórych przypadkach możliwa jest sprzedaż WNiP w okresie zawieszenia działalności. Przedsiębiorca może zbywać składniki, takie jak licencje czy patenty, jednak warto znać skutki podatkowe takiej transakcji. Sprawdź obowiązujące przepisy!
11 października 2024
Dwie firmy zarejestrowane pod tym samym adresem - jak rozliczyć koszty?
Zastanawiasz się, w jaki sposób dokonać rozliczenia kosztów w sytuacji, gdy mamy dwie firmy zarejestrowane pod tym samym adresem? W artykule zastanowimy się również, czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne w świetle przepisów prawa. Sprawdź!
10 października 2024
Nowe obowiązki dokumentacyjne platform sprzedażowych
W tym roku zaczęły obowiązywać nowe obowiązki dokumentacyjne platform sprzedażowych. Regulacje, które zostały wprowadzone przez UE wymagają dokładnego zapoznania się z nowymi wytycznymi. Sprawdź na co musisz zwrócić uwagę jako operator platform!
7 października 2024
Indywidualna interpretacja podatkowa – ochrona podatnika i jej znaczenie
Indywidualna interpretacja podatkowa to kluczowe narzędzie ochrony podatnika, które wyjaśnia sposób stosowania przepisów. Sprawdź, jak poprawnie napisać wniosek, by uzyskać precyzyjną interpretację od organu podatkowego, i jakie są jej funkcje ochronne.
2 października 2024
Darowizna środka trwałego dla udziałowca spółki z o.o. a podatki
Darowizna środka trwałego dla udziałowca w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością może rodzić wiele pytań związanych z obowiązkiem podatkowym. Czy obdarowany udziałowiec jest zobligowany do zapłaty podatku od spadków i darowizn? Sprawdź, zanim zapłacisz!
27 września 2024
Dopłata do spółki cywilnej - czy podlega opodatkowaniu PCC?
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w formie spółki cywilnej mogą ją dofinansowywać poprzez wpłaty pieniężne. Czy wiesz, czy dopłata do spółki cywilnej podlega opodatkowaniu PCC? Jak ustalić wysokość ewentualnego podatku? Wyjaśniamy!
24 września 2024
Odwołanie do niewłaściwego organu podatkowego - skutki
Do uprawnień podatnika należy możliwość złożenia odwołania od decyzji podatkowej organu pierwszej instancji. Jakie są jednak konsekwencje jeśli chodzi o odwołanie do niewłaściwego organu podatkowego? Przeczytaj i dowiedz się!
20 września 2024
Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę osobową w celu likwidacji
Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę osobową to popularna strategia optymalizacji podatkowej przy likwidacji firm. Choć może przynieść korzyści, warto dokładnie przeanalizować potencjalne ryzyka, zwłaszcza związane z podatkami. Sprawdź!
19 września 2024
Samodzielna korekta cen transferowych dokonywana przez podatnika
Samodzielna korekta cen transferowych pozwala podatnikom na dostosowanie cen w transakcjach z podmiotami powiązanymi do warunków rynkowych, w przypadku zmian istotnych okoliczności. Jakie warunki muszą być spełnione, aby korekta była prawidłowa?
19 września 2024
Posiadacz samoistny jako podatnik podatku od nieruchomości
Posiadacz samoistny, choć nie jest właścicielem nieruchomości, może być podatnikiem podatku od nieruchomości. Wyjaśniamy, kim jest posiadacz samoistny oraz w jakich okolicznościach to właśnie na nim ciąży wspomniany obowiązek podatkowy. Sprawdź!
18 września 2024