Podatek VAT
Import osobistych rzeczy przy przeprowadzce do Polski a obowiązek zapłaty VAT
Import jest jedną z czynności opodatkowanych VAT-em. Czy dotyczy to również importu osobistych rzeczy przy przeprowadzce do Polski? Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak opodatkować import osobistych rzeczy przy przeprowadzce! Dowiedz się więcej na ten temat!
20 października 2021
Transakcje SOTI dokonywane przez operatorów interfejsu elektronicznego
SOTI, czyli sprzedaż na odległość towarów importowanych. Towary te są wysyłane/transportowane przez dostawcę lub na jego rzecz. Transakcje SOTI dokonywane przez operatorów interfejsu elektronicznego - przeczytaj więcej na ten temat!
18 lipca 2022
VAT OSS a towary i usługi objęte procedurą unijną
Przedsiębiorców obowiązuje nowa procedura unijna - VAT OSS za pośrednictwem, której mogą rozliczać sprzedaż w jednym kraju. W artykule przedstawiamy, jakie towary i usługi obejmuje procedura unijna OSS w ramach pakietu VAT e-commerce?
18 października 2021
Likwidacja działalności i darowizna towaru – podatek VAT i PIT
Decyzja o zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej generuje pewne zobowiązania fiskalne. W artykule przeanalizowaliśmy, Jakie obowiązki na gruncie PIT i VAT ma dla przedsiębiorcy likwidacja działalności gospodarczej oraz darowizna towaru!
1 czerwca 2022
Zmiany w zwolnieniu od VAT wynajmu mieszkania na cele mieszkaniowe
Rynek nieruchomości to nie tylko sprzedaż czy kupno, ale także usługi wynajmu. Usługi wynajmu są co do zasady są zwolnione z podatku VAT. Od tego roku nastąpiły jednak zmiany w zwolnieniu od VAT wynajmu mieszkania na cele mieszkaniowe. Sprawdź jakie!
19 października 2021
VAT IOSS - na czym polega specyfika procedury punktu kompleksowej obsługi importu towarów?
Od 1 lipca br. weszły w życie nowe regulacje w zakresie e-commerce, na skutek których rozszerzona została procedura MOSS na dwie odrębne procedury - OSS i IOSS. W artykule przeanalizujemy szczególną procedurę importu VAT IOSS. Na czym ona polega? Sprawdź!
4 grudnia 2021
Warunki zwrotu VAT - najważniejsze informacje
Czynni podatnicy VAT, posiadając nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, mają prawo ubiegać się o zwrot podatku. Jakie są warunki zwrotu VAT? Jakie terminy obowiązują? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, czy warto ubiegać się o zwrot VAT!
18 lipca 2022
Korekta JPK V7M i JPK V7K – w jaki sposób powinna zostać dokonana?
Od 1 października 2020 r. czynni podatnicy VAT są zobowiązani do składania pliku JPK V7M i JPK V7K zamiast deklaracji VAT oraz pliku JPK_VAT. Dowiedz się, co zawiera nowa struktura, jak ją wypełnić i jak powinna być ujęta korekta JPK V7M i JPK V7K.
7 lutego 2022
Zmiany w rozliczeniu VAT w handlu internetowym
Unijny pakiet e-commerce, wymusza zmiany przepisów VAT w państwach członkowskich w ramach sprzedaży internetowej. W związku z nowymi przepisami produkty kupowane np. z Chin będą teraz droższe. Zmiany w rozliczeniu VAT w handlu internetowym - sprawdź!
10 marca 2022
Faktura strukturyzowana - najważniejsze kwestie
Faktura strukturyzowana jest znana tylko niektórym podmiotom, ma się to jednak zmienić, bowiem rządzący wdrożą wkrótce Krajowy System e-Faktur. Czym jest faktura strukturyzowana i jakie dane powinna zawierać! Przeczytaj i poznaj najważniejsze kwestie!
7 maja 2022
Jak obliczyć VAT należny i naliczony w deklaracji VAT?
Korzystając z programów do prowadzenia księgowości, większość przedsiębiorców nie weryfikuje poprawności wyliczeń zawartych w deklaracjach podatkowych. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak obliczyć VAT należny i naliczony wykazany w pliku JPK_V7!
14 grudnia 2022
Zawieszenie działalności gospodarczej a dokonanie WNT
Zawieszenie działalności gospodarczej niesie za sobą konsekwencje na tle podatkowym. W trakcie zawieszenia mogą zdarzyć się sytuacje gdzie podatnik dokona czynności podatkowych. W artykule opisujemy kwestię wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT).
1 października 2021
Zaniechanie projektu – czy korygować odliczenie VAT?
Fundamentalnym prawem podatników podatku VAT jest prawo do odliczenia podatku naliczonego. Co w sytuacji rezygnacji z inwestycji? Przeczytaj i sprawdź, czy zaniechanie projektu powoduje, że podatnik jest zobowiązany do skorygowania podatku VAT!
6 lipca 2022
Odwrotne obciążenie, gdy w kraju nabywcy nie występuje podatek VAT
Odwrotne obciążenie polega na przerzuceniu obowiązku rozliczenia VAT ze sprzedawcy na nabywcę towaru lub usługi. Co jednak w sytuacji, gdy w kraju nabywcy podatek VAT w ogóle nie występuje? Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak rozliczyć taką transakcję!
28 września 2021
Zaliczka na poczet najmu – rozliczenie VAT
Zaliczka na otrzymane towary czy usługi rodzi obowiązek podatkowy na poczet przyszłej dostawy. Zaliczka na poczet najmu ustalana jest natomiast na innych zasadach. Jak zatem wygląda rozliczenie podatku VAT od otrzymania takiej zaliczki.
19 października 2021