Prawo gospodarcze
Kiedy oznakowanie CE jest obowiązkowe?
Oznakowanie CE to deklaracja producenta, że jego produkt wprowadzany na rynek europejski jest zgodny z dyrektywami unijnymi co do bezpieczeństwa produktu. Czy producent może sam umieścić znak CE na swoim wyrobie? Kiedy znak CE jest obowiązkowy?
21 lutego 2022
Dochodzenie roszczeń z tytułu know-how
Termin know-how zyskał w ostatnich latach ogromną popularność. Czym jest know-how? Czy przedsiębiorstwo może się w jakiś sposób zabezpieczyć przed kradzieżą poufnych informacji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule!
17 stycznia 2022
Najem lokalu usługowego – prawa i obowiązki najemcy oraz wynajmującego
Najem lokalu usługowego od właściciela jest opcją skierowaną do przedsiębiorców, którzy nie posiadają własnych lokali, w których mogliby prowadzić działalność gospodarczą. Dowiedz się jakie prawa i obowiązki leżą po stronie najemcy i właściciela!
30 marca 2022
Opłata za pełnomocnictwo – najważniejsze informacje
Czynności prawne mogą zostać wykonane osobiście lub za pośrednictwem pełnomocnika, którego ustanawia mocodawca. Dowiedz się, kto może zostać pełnomocnikiem i jak go ustanowić. Sprawdź też, ile wynosi opłata za pełnomocnictwo i w jaki sposób ją uregulować.
1 września 2022
Jak działania Facebooka mogą "sparaliżować" firmę - blokowanie na fb
Przedsiębiorco! Czy wiesz że Facebook może Cię w każdej chwili zablokować? Zobacz jakie konsekwencje mogą spotkać Twoją firmę jeżeli swój kanał komunikacji z Klientem oprzesz na Facebooku. Jak reagować na blokowanie na fb?
1 marca 2021
Dochodzenie roszczeń z nieopłaconej faktury
Co zrobić kiedy prowadząc działalność gospodarczą natrafimy na nieuczciwego kontrahenta? W jaki sposób odzyskać należności? Dochodzenie roszczeń z nieopłaconej faktury jest możliwe! Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
17 stycznia 2022
Zwalczanie nieuczciwej konkurencji – regulacje prawne
Zwalczanie nieuczciwej konkurencji jest ściśle związane z pojęciem tajemnicy przedsiębiorstwa. Jakie zmiany w tym zakresie wprowadzają nowe regulacje? Dowiedz się z artykułu czym jest czyn nieuczciwej konkurencji i jak chronić tajemnicę przedsiębiorstwa!
1 listopada 2020
Treść faktury - jakie informacje można w niej zastrzec?
Faktura, mimo iż stanowi dokument sporządzany na potrzeby rozliczenia podatku, może spełniać jednocześnie wiele innych różnorodnych funkcji, jak np.być odzwierciedleniem umowy, być wezwaniem i pokwitowaniem. Czy treść faktury można ustalać samemu?
17 stycznia 2022
Tajemnica bankowa, czyli na ile może pozwolić sobie bank?
Tajemnica bankowa ma za zadanie chronić klienta. Są jednak sytuacje, kiedy bank jest z niej zwolniony. Należą do nich m.in. żądanie komornika w postępowaniu egzekucyjnym czy kontrole urzędów. Kogo i czego jeszcze dotyczy tajemnica bankowa?
22 listopada 2020
Intercyza - jak zabezpiecza przedsiębiorcę?
Niektórzy przedsiębiorcy podejmują decyzję o rozdzielności majątkowej z małżonkiem. W jaki sposób intercyza może ich zabezpieczyć na ewentualność niepowodzeń w interesach? Czy rozdzielność majątkowa chroni przed odpowiedzialnością za długi małżonka?
2 marca 2022
Kto powinien wystawiać faktury w formie elektronicznej?
Wystawianie faktur za przeprowadzone transakcje jest nieodłącznym elementem prowadzenia firmy. Sprawdź w artykule, kto powinien wystawiać faktury w formie elektronicznej oraz jakie są zasady elektronicznego przesyłania danych do organów podatkowych!
20 listopada 2020
Jakie zagrożenia dla przedsiębiorców niesie zakaz prowadzenia działalności gospodarczej?
Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej stosowany jest względem przedsiębiorców prowadzących dzialalność w sposób dalece nieprawidłowy. Przeczytaj artykuł i dowiedz się kto jest zagrożony zakazem i kto może wystąpić z wnioskiem o jego zastosowanie!
13 stycznia 2022
Postępowanie administracyjne - wszystko, co należy wiedzieć
Postępowanie administracyjne prowadzone jest przez organ administracji publicznej. Władczo rozstrzyga on o uprawnieniach i obowiązkach konkretnego adresata. Sprawdź, jakie elementy zawiera zgodne z prawem postępowanie administracyjne.
4 kwietnia 2022
Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym
Sprzeciw składany jest w związku z otrzymanym nakazem zapłaty, wydanym w postępowaniu upominawczym. Sprzeciw od nakazu zapłaty należy wnieść do sądu. Sprawdź, jakie elementy należy zawrzeć w treści pisma procesowego i o czym nie można zapomnieć.
11 lipca 2022
Mediacja w sporze między firmami – co warto o niej wiedzieć?
Mediacja to szansa na rozwiązanie sporu pomiędzy przedsiębiorstwami bez udziału sądu. W jaki sposób można ją rozpocząć? Ile kosztuje? Czym różni się od sądu polubownego? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te i inne pytania!
1 listopada 2020