0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo gospodarcze

Prawo gospodarcze

Przedawnienie roszczeń w biznesie

Przedawnienie roszczeń to instytucja, której celem jest uregulowanie realnych stosunków prawnych między wierzycielem a dłużnikiem, poprzez zwolnienie dłużnika z obowiązku spełnienia zobowiązań, których wierzyciel i tak sam nie dochodzi. Sprawdź!

28 września 2016

Prawo gospodarcze

Niezłożenie deklaracji w terminie - co warto wiedzieć

Niezłożenie deklaracji w terminie stanowi czyn zabroniony w przepisach kodeksu karnego skarbowego. Jeżeli przedsiębiorca sam złoży zaległą deklarację i powoła się na instytucję czynnego żalu kara może go ominąć. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

19 czerwca 2019

Prawo gospodarcze

Umowy freelancera - umowa o dzieło

Umowa o dzieło jest jedną z najczęściej zawieranych rodzajów umów cywilnoprawnych między freelancerem a zleceniodawcą. Jakie są elementy umowy o dzieło? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

6 czerwca 2021

Prawo gospodarcze

Po kontroli dwa tygodnie na sformułowanie zastrzeżeń

Wraz z zakończeniem kontroli podatkowej, przedsiębiorca otrzymuje protokół zawierający informacje o jej przebiegu i wnioski z niej wypływające. Co zawiera protokół i jaki jest czas na sformułowanie zastrzeżeń? Dowiedz się więcej!

10 stycznia 2020

Prawo gospodarcze

Czym jest reprezentacja?

Pojęcie reprezentacji dla wielu przedsiębiorców, jak i doradców podatkowych jest źródłem ciągłych wątpliwości i pytań. Czym jest reprezentacja? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat. Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

18 października 2019

Prawo gospodarcze

Dodatkowe opłaty za faktury papierowe

Wiele się słyszy o zaletach e-faktur. Ich wystawianie jest zdecydowanie tańsze, przyspieszają obrót gospodarczy, pozwalają dbać o ekologię. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat dodatkowych faktur za faktury papierowe!

7 kwietnia 2022

Prawo gospodarcze

Jednoosobowa działalność gospodarcza a odpowiedzialność przedsiębiorcy

Charakterystycznym elementem prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej jest pełna odpowiedzialność przedsiębiorcy. Co w przypadku wspólności małżeńskiej a długu przedsiębiorcy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

23 lutego 2021

Prawo gospodarcze

Umowa użyczenia - co warto wiedzieć

Umowa użyczenia obejmuje nieodpłatne korzystanie z cudzego majątku, co skutkuje powstaniem przychodu u osoby biorącej użyczenie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

28 lutego 2022

Prawo gospodarcze

Jak przesunąć terminy płacenia podatków?

Opłacanie podatków jest jednym z podstawowych obowiązków przedsiębiorcy. Może się jednak zdarzyć sytuacja, w której podatnik nie będzie dysponował odpowiednimi środkami, umożliwiającymi mu uregulowanie niedopłaty. Jak przesunąć terminy płacenia podatków?

3 października 2016

Prawo gospodarcze

Numer PKWIU oraz PKOB na fakturze

Przedsiębiorcy niejednokrotnie zastanawiają się, czy na wystawianych fakturach powinni umieszczać numer PKWIU oraz PKOB. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak reguluje to ustawodawca oraz czy numery te są obowiązkowe.

15 marca 2022

Prawo gospodarcze

Pełnomocnictwo ogólne w postępowaniu podatkowym - bardziej szczegółowe przepisy

W powstałym niedawno projekcie założeń nowelizacji Ordynacji podatkowej pojawił się nowy zapis dotyczący udzielania pełnomocnictwa w postępowaniu podatkowym.

19 lipca 2021

Prawo gospodarcze

Przedawniona karalność w prawie karno-skarbowym

Przedawnienie można nazwać inaczej upłynięciem terminu ważności. Dotyczy również czynów podlegających pod prawo karno-skarbowe.

2 maja 2022

Prawo gospodarcze

Umowy freelancera - kontrakt menadżerski

Umowa cywilnoprawna zawierana pomiędzy freelancerem a zleceniodawcą nazywana jest kontraktem menadżerskim. Czy wiesz co powinien zawierać kontrakt menadżerski? Przeczytaj nasz artykuł gdzie znajdziesz odpowiedź na nurtujące Cię pytanie!

26 czerwca 2019

Prawo gospodarcze

Mandat skarbowy - czy musisz go przyjąć?

Przedsiębiorca, który otrzymał mandat skarbowy, może odmówić jego przyjęcia. Przeczytaj, kiedy opłaca się odmówić przyjęcia mandatu skarbowego i z jakimi wiąże się to konsekwencjami. Dowiedz się też, kiedy wskazane jest przyjęcie mandatu skarbowego!

4 marca 2021

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów