Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo gospodarcze

Prawo gospodarcze

Długi spadkowe i dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza

Kto może odziedziczyć długi spadkowe? Sprawdź, jakie prawa ma wierzyciel i czy w takim przypadku może zażądać od spadkobiercy całkowitej spłaty długu? Czy kodeks cywilny przewiduje czas na odrzucenie takiego spadku?

19 maja 2022

Prawo gospodarcze

Nazwa skrócona firmy - kiedy można się nią posłużyć?

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej nazwą firmy jest imię i nazwisko jej właściciela. W przypadku spółki cywilnej to nazwiska wspólników. Kiedy nazwa skrócona firmy jest poprawna? Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat!

14 grudnia 2021

Prawo gospodarcze

Przedsiębiorca w sądzie

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą może występować przed sądem zarówno jako powód jak i jako pozwany.

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Czym różni się dzierżawa od leasingu?

Środek trwały w firmie to wartościowa inwestycja, jednak na sfinansowanie jej za pomocą gotówki może sobie pozwolić niewiele firm.

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Obrót wierzytelności - jak efektywnie zarządzać portfelem należności?

Stosunkowo wygodnym sposobem na pozbycie się kłopotów z dłużnikiem może okazać się sprzedaż wierzytelności za gotówkę. Prawidłowy obrót wierzytelności jest problemem wielu przedsiębiorstw, dlatego zorganizowano kolejną edycję zrzeszającą praktyków.

14 września 2018

Prawo gospodarcze

Potrącenie wierzytelności - czy każdą wierzytelność można potrącić?

Jednym ze sposobów dokonywania rozliczeń jest potrącenie wierzytelności. W jaki sposób dokonuje się takich potrąceń? Co należy zrobić żeby skutecznie potrącić wierzytelność? Sprawdź, czy każdą wierzytelność można potrącić!

27 czerwca 2019

Prawo gospodarcze

Czy częściowa spłata zadłużenia przerywa bieg przedawnienia?

Bieg przedawnienia przerywany jest podjęciem jakichkolwiek czynności ze strony wierzyciela lub dłużnika, które mogłyby przyczynić się do odzyskania przez tego pierwszego zobowiązania. Do czynności tych należy także częściowa spłata zadłużenia.

29 marca 2020

Prawo gospodarcze

Podpisanie a parafowanie umowy - czy wiesz, czym się różnią?

Podpisanie umowy wiąże się z poświadczeniem dokumentu jako własnej woli. Natomiast parafowanie umowy oznacza jego wstępną akceptację. Sprawdź, czym jeszcze różnią się te dwa pojęcia między sobą. Dowiedz się więcej czytając nasz artykuł!

15 marca 2022

Prawo gospodarcze

Ugoda z dłużnikiem - jakie korzyści rodzi po stronie wierzyciela?

Nie zawsze warto odzyskiwać wierzytelność za pomocą egzekucji komorniczej lub postępowania przed sądem - niekiedy bardziej korzystna będzie ugoda z dłużnikiem. Jak to zrobić i czy wierzyciel może odnieść wymierne korzyści z tego typu działań?

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Kupiłeś produkt niezgodny z opisem? Sprawdź, jakie masz prawa

Robisz zakupy w internecie? Często przeglądasz strony e-sklepów, ale wahasz się dokonać zakupu? Może zdarzyło Ci się zakupić produkt niezgodny z opisem? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co możesz zrobić w tej sytuacji. Poznaj swoje prawa!

19 maja 2022

Prawo gospodarcze

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe

W tym roku wzrosły kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe. Sprawdź, kiedy mamy do czynienia z wykroczeniem a kiedy z przestępstwem skarbowym oraz co ma wpływ na ich wysokość.

20 lutego 2022

Prawo gospodarcze

Zmiana formy prawnej działalności - jak tego dokonać?

Zmiana formy prawnej działalności nie musi być trudna. By zgodnie z prawem dokonać przekształcenia formy, w jakiej prowadzimy działalność gospodarczą, musimy jednak zdobyć pewną wiedzę. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak dokonać takiej zmiany!

3 grudnia 2021

Prawo gospodarcze

Działalność wykonywana osobiście czy działalność gospodarcza?

Działalność wykonywana osobiście i działalność gospodarcza to pojęcia często mylone. Nie powinno się ich jednak uznawać za tożsame. Czym się różnią? jakie są ich cechy wspólne? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej.

3 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Opłata półkowa - jako czyn nieuczciwej konkurencji?

Czy wiesz, czym jest opłata półkowa i jaki może mieć wpływ na współpracę między dostawcą i sklepem? W naszym artykule przedstawiamy ten i inne aspekty wprowadzania tego typu rozwiązań. Przeczytaj i dowiedz się na ten temat więcej!

29 maja 2019

Prawo gospodarcze

Zarzuty od nakazu zapłaty w postępowaniu cywilnym

Nakaz zapłaty jest przez sąd na wniosek powoda, który dochodzi swoich roszczeń pieniężnych. Jak skutecznie bronić się przed bezpodstawnym nakazem zapłaty i uniknąć pociągnięcia do odpowiedzialności? Czy zastosowanie znajdą zarzuty od nakazu zapłaty?

17 stycznia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów