Prawo gospodarcze
Skuteczne doręczenie w postępowaniu cywilnym
Postępowanie przed sądem cywilnym wiąże się ze wzmożoną korespondencją i dużym przepływem dokumentów. Ważne w tym kontekście są takie pojęcia jak doręczenie w postępowaniu cywilnym. Co to jest i kiedy ma miejsce? Dowiedz się, czytając nasz artykuł!
17 stycznia 2022
Reklama wprowadzająca w błąd a prawo w marketingu
We współczesnym marketingu ma miejsce wiele nadużyć, a prawdopodobnie najpopularniejszym z nich jest reklama wprowadzająca w błąd. Czy wiesz, kiedy mamy do czynienia z tym rodzajem reklamy oraz czy taki czyn jest zabroniony? Sprawdź!
2 marca 2022
Na tropie nieuczciwego kontrahenta
Zdarza się, że przy podpisywaniu umowy z nowym kontrahentem przedsiębiorcy opierają się wyłącznie na jego zapewnieniach oraz własnych obserwacjach.
17 stycznia 2022
Egzekucja komornicza - co może zająć komornik?
Egzekucja komornicza to ostateczność w postępowaniu o odzyskanie zaległych wierzytelności. Pojawia się zatem pytanie co może zająć komornik. Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat! Wyjaśniamy w artykule!
26 stycznia 2022
Dobra osobiste - czym są i komu przysługują według Kodeksu cywilnego?
Dobra osobiste, stanowiące dobra niemajątkowe, zgodnie z Kodeksem cywilnym przysługują wszystkim osobom fizycznym oraz prawnym. Jakie konsekwencje prawne może ponieść osoba, która naruszyła swoim działaniem czyjeś dobro osobiste? Sprawdź!
9 maja 2022
Tytuł egzekucyjny a tytuł wykonawczy - jakie są różnice?
Przedsiębiorca, który zalega ze spłatą zobowiązań obawia się przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaka jest różnica między tytułem egzekucyjnym a tytułem wykonawczym!
17 stycznia 2022
Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym
Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym jest sposobem przyspieszającym postępowanie sądowe i szybkim sposobem na dochodzenie roszczeń pieniężnych od dłużników. Jest to jednak tryb przewidziany tylko dla roszczeń pieniężnych! Dowiedz się dlaczego?
17 stycznia 2022
Struktura sądów a postępowanie cywilne
Każdy sąd powszechny dzieli się na wydziały. Sprawy w postępowaniu cywilnym przedsiębiorcy kierowane są do odpowiednich wydziałów właściwych dla rozpoznania danej sprawy. Dowiedz się, jak funkcjonuje struktura sądów w Polsce!
17 stycznia 2022
Błędy i omyłki w wyroku sądowym - jak je sprostować?
Pisma przychodzące z sądu z założenia powinny być nienagannie sformułowane i nie zawierać niedociągnięć. W rzeczywistości sprawa ma się nieco inaczej - błędy i omyłki w wyroku sądowym nie są rzadkością. Jak je sprostować? Podpowiadamy w artykule!
2 czerwca 2019
Czym jest poręczenie cywilne?
Zabezpieczenie wierzytelności tak, żeby nawet w razie niespełnienia przez dłużnika zobowiązania nie ponieść strat, jest dla każdego wierzyciela niezwykle ważną sprawą. Takim właśnie zabezpieczeniem wierzytelności jest poręczenie cywilne.
28 maja 2019
Kara umowna - czy można ją zmniejszyć? Miarkowanie kary umownej
Kara umowna jest odszkodowaniem dla wierzyciela za niewykonanie bądź nienależyte wykonanie zobowiązania. Czy możliwe jest zmniejszenie kary umownej? Przeczytaj nasz artykuł gdzie znajdziesz odpowiedź na nurtujące Cię pytanie!
15 listopada 2019
Czym jest upadłość konsumencka i kto może ją zgłosić?
Czym jest upadłość konsumencka osoby fizycznej? Kto może złożyć wniosku o taką upadłość? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, gdzie trzeba złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej i z jakimi kosztami się to wiąże!
15 listopada 2019
Zastrzeżenie własności rzeczy sprzedanej
Bardzo ważnym i bardzo często zaniedbywanym przez przedsiębiorców aspektem dotyczącym sprzedaży towarów jest zastrzeżenie własności rzeczy sprzedanej. Czy zastanawiałeś się od jakiego momentu sprzedany towar nie jest już Twoją własnością?
15 listopada 2019
Czy umowa zawarta przez e-mail jest ważna?
E-mail to niezwykle popularna metoda kontaktowania się kontrahentów. Czy jest to jednak forma odpowiednia do składania oświadczeń woli? Czy umowa zawarta przez e-mail ma taką samą moc jak umowa zawarta w formie tradycyjnej? Przeczytaj i dowiedz się!
17 stycznia 2022
Odsetki od odsetek, czyli czy można stosować anatocyzm?
Co do zasady w polskim systemie prawnym funkcjonuje zakaz anatocyzmu. Oznacza to, że nie mogą być naliczane odsetki od odsetek. Czy w jakichś sytuacjach tak naliczone odsetki będą legalne? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się na ten temat więcej!
17 stycznia 2022