Prawo gospodarcze
Straciłeś dokumenty księgowe przed końcem okresu przechowywania? Sprawdź, co zrobić!
Nie da się przewidzieć i zapobiec wszystkim zdarzeniom losowym – jak pożar czy powódź – które mogą doprowadzić do nieodwracalnej utraty dokumentacji księgowej. Co robić w takiej sytuacji?
17 stycznia 2022
Strona postępowania administracyjnego - kto może nią zostać?
Kodeks postępowania administracyjnego jasno wskazuje, kto może występować jako strona postępowania administracyjnego. Wpływ na to ma wiele czynników, dzięki którym można ocenić prawa i obowiązki takiej osoby. Przeczytaj jakie to czynniki.
10 stycznia 2022
Środki zaskarżenia, czyli jak się bronić od niesłusznych orzeczeń?
Środki zaskarżenia to inaczej środki prawne przysługujące stronie niezgadzającej się z orzeczeniem, która zapadła w jego sprawie. Przysługują obu stronom, choć nie zawsze te same. Sprawdź, czy i kiedy powinieneś złożyć sprzeciw, czy apelację.
17 stycznia 2022
Sprzeciw od wyroku zaocznego - najważniejsze informacje
Wyrok zaoczny ma rygor natychmiastowej wykonalności. Sprawdź, jak skutecznie złożyć sprzeciw od wyroku zaocznego, aby móc odwołać się od wyroku. Dowiedź się również, w jakim terminie należy go złożyć i jak obliczyć opłatę za pismo.
25 kwietnia 2022
Darowizna przedsiębiorstwa na rzecz członka rodziny
Darowizna przedsiębiorstwa na rzecz rodziny może być korzystna podatkowo. Jakie obowiązki mają darczyńca i obdarowany? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, z czym wiąże się przekazanie firmy i jakich formalności należy dopełnić.
8 lutego 2022
Pismo uzupełniające braki formalne - kiedy należy złożyć do sądu?
Spełnienie wszystkich wymogów formalnych, jakie musi spełniać pismo, czasami bywa trudne. Dlatego, aby sprawa mogła zostać rozpatrzona, sąd wzywa do uzupełnienia braków formalnych. Sprawdź co powinno zawierać pismo uzupełniające braki formalne.
27 marca 2022
Rada nadzorcza w spółce komandytowo-akcyjnej
Rada nadzorcza w spółce komandytowo-akcyjnej jest organem kontrolnym powoływanym przez wspólników fakultatywnie, a w pewnych okolicznościach funkcjonowanie rady jest obowiązkowe. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jakie są zasady wskazywane przez ksh.
17 stycznia 2022
Rodzaje licencji - odmienne uprawnienia do korzystania z utworu
Licencja jest umową uprawniającą do korzystania z cudzej twórczości. Wyróżniamy licencje wyłączne, niewyłączne, sublicencje, licencje otwarte. Poszczególne rodzaje licencji wyróżniają się odmiennymi swobodami w korzystaniu z utworu. Sprawdź różnice!
17 stycznia 2022
Nota korygująca - dokument prostujący błędy, wystawiany przez nabywcę
Otrzymywane przez przedsiębiorców faktury, często zawierają sporo błędów. Najczęściej spotykanymi są: nieprawidłowe adresy, numery NIP lub REGON, literówki w nazwie firmy. Czym jest nota korygująca? Przeczytaj i dowiedz się więcej!
12 kwietnia 2022
Zajęcie pojazdu dłużnika - w jaki sposób się odbywa?
W trakcie przeprowadzania czynności egzekucyjnych komornik może zająć także ruchomości, będące własności dłużnika. Czy przepisy te odnoszą się także do takich działań, jak zajęcie pojazdu dłużnika? Przeczytaj i dowiedz się więcej!
9 października 2017
Czy spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego podlega egzekucji?
Egzekucji podlegają rozmaite przedmioty i niektóre prawa - wśród nich spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego. Jak przeprowadzić egzekucję w takiej sytuacji? Przeczytaj nasze opracowanie i dowiedz się na ten temat więcej!
17 stycznia 2022
Czy dysponując tylko fakturą sąd może wydać nakaz zapłaty?
Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym wydaje się tylko w ściśle określonych warunkach. Do jakiego sądu należy złożyć wniosek o rozpatrzenie sprawy? Czy wystarczy posiadać jedynie fakturę aby uzyskać nakaz zapłaty? Sprawdź to w naszym artykule!
19 czerwca 2019
Rozwiązanie spółki z o.o. - przyczyny i sposoby
Rozwiązanie spółki z o.o. może nastąpić mocą uchwały wspólników lub na mocy orzeczenia sądu. Konieczne dla jej rozwiązania jest otwarcie likwidacji spółki. Spółka zachowuje na ten czas osobowość prawną. Sprawdź w jaki sposób rozwiązać spółkę z o.o.
9 października 2019
Sprzeczność uchwały wspólników z umową spółki
Sprzeczność uchwały wspólników z umową spółki z o.o. jest powództwem pozwalającym wyeliminowywać wadliwą uchwałę, jednak sama sprzeczność z umową spółki nie jest wystarczającym dla tego powodem - muszą wystąpić dodatkowe przesłanki. Przeczytaj i sprawdź!
28 listopada 2019
Akty prawne w postępowaniu cywilnym
Do aktów prawnych o charakterze powszechnie obowiązującym zaliczamy ratyfikowane umowy międzynarodowe, rozporządzenia, dyrektywy i ustawy. Sprawdź czym są akty prawne i jakie mają znaczenie dla działalności przedsiębiorstwa.
13 marca 2022